Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 15 Temmuz 2020

İLK KEZ BİR MÜSLÜMAN ÜLKE MARS’A GİDİYOR

17 Temmuz’da Dünya da Bir İlk Gerçekleşiyor’17 Temmuz da Birleşik Arap Emirliği-BAE için milat olacak: Mars’a gidiyorlar….

17 Temmuz’da Dünya da Bir İlk Gerçekleşiyor’
17 Temmuz da Birleşik Arap Emirliği-BAE için milat olacak: Mars’a gidiyorlar.


Şu ana kadar Mars’a sadece ABD, Rusya (eski Sovyetler Birliği), Avrupa Uzay Ajansı ve Hindistan ulaştı. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri, 17 Temmuz’da Mars’a ilk uzay aracını göndermeyi planlıyor. Başarılı olursa, Kızıl Gezegen’e ulaşan ilk Arap ve müslüman ülke ünvanının sahibi olacak.


BAE Gelişmiş Bilimler Bakanı Sarah Amiri; ‘Tüm hazırlıklarımız tamamlandı 17 Temmuz da ilk Uzay aracımızı Mars gezegenine göndereceğiz. Bir aksama olmazsa Arap ve Müslüman ülkeler içinde bu başarıya ulaşan ilk ülke olma onurunu ülkemize yaşatacağız’ açıklamasında bulundu.

Uzay Aracı roket sistemi mühendisi Ayesha Sharafi; ‘Bunu başarmaktan dolayı çok mutluyuz, bu bizim için bir milat olacak’ dedi. (DW)
15 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

16 TEMMUZ 2020 GÜNCELLEMESİ


Dubai’deki Mohammed bin Rashid Uzay Merkezi’ndeki bilim adamları, Emirates Mars Mission projesini tamamlamak için sadece altı yıl sürdü.
1.350 kilogram ağırlığında 734.5 milyon Emirati dirhemi (200 milyon dolar) uzay aracı, gelecek Ocak ve Mart ayları arasında Körfez ülkesinin 50. yıldönümüne denk gelecek şekilde Mars’a ulaşacak.


Lockheed Martin havacılık firmasının program yöneticisi Colin Rutherford, Media Line’a kişisel bir kapasitede, “BAE’nin uzay programı iddialı – belki de belirtilen zaman çizelgesinde elde edilemeyecek kadar iddialı” dedi. “Ama bu hırs aynı zamanda 1970’lerde nispeten insüler ve gelişmemiş bir ülkeden bugünkü küresel ulusa doğru itti.”

Japonya’nın Tanegashima Uzay Merkezi’nden bir Mitsubishi H-IIA roketinin üstünde. Olumsuz hava koşulları Çarşamba gününün fırlatılmasına neden oldu . Cuma günü yeni bir lansman tarihi belirlendi, ancak görevin resmi Twitter hesabına göre, Tanegashima Adası’ndaki kararsız hava koşulları artık ek bir erteleme zorladı.

Başlatma penceresi 13 Ağustos’a kadar çalışır.
“BAE, en hızlı büyüyen uzay güçlerinden biridir ve uzay bilimi ve gezegen araştırmaları için iddialı planlara sahiptir.” Canberra’daki Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nde savunma stratejisi ve kabiliyetinde kıdemli analist olan Dr. Malcolm Davis, Medya Hattı’na verdiği demeçte. “Bence bu görev iyi giderse, daha fazlasını yapmalarını teşvik edecek, bu da harika bir haber” dedi.

Google NewsTema Tasarım |