Ana Sayfa Gündem, İstanbul 20 Temmuz 2020

İMAMOĞLU ALDIĞI KREDİYE EL KOYAN VAKIFBANK’A SUÇ DUYUSUNDA BULUNDU

“Metro için ayrılan krediyi TL’ye çevirip müteahhite aktardılar”İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin metro projelerini tamamlamak için yurtdışından…

“Metro için ayrılan krediyi TL’ye çevirip müteahhite aktardılar”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin metro projelerini tamamlamak için yurtdışından aldığı kredinin akepe döneminden kalan borç için haczedilmesine izin veren Vakıfbank hakkında konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hesapları akepe döneminden kalan asfalt ödemeleri gerekçesiyle haczedilmişti.

“Telefonlara dahi çıkmıyorlar”
İmamoğlu, “Kamu bankalarının tutumları, davranışları tümüyle ahlak dışıdır. Yıllardır kamu bankalarıyla çalışırım. Bu kadar dibe çökmüş bir yönetici tavrını hiç görmedim” dedi.

Sözcü’den Deniz Zeyrek’e açıklamalarda bulunan İmamoğlu, “Para hesaba yatınca aynı gün dövizi bozarak müteahhit firmanın hesabına aktarıyorlar. Kredinin hesabımıza geldiği bilgisini biz söylemediğimize göre Vakıfbank paylaşmıştır.

Bu da suçtur. Ayrıca, birincisi bu tarz tanımlı proje paralarına haciz konulamaz. İcra İflas Kanununun 82. Maddesi’nin birinci fıkrasına göre devlet malları haczedilemez.

Bu para metro projesi içindir ve metro devlet malıdır. İkincisi Belediye Kanununun 15. Maddesidir. Proje paraları, şartlı bağışlar haczedilemez. Bu üç ihlal nedeniyle de Vakıfbank, icra dairesi yetkilileriyle ilgili suç duyurusunda bulunduk” ifadelerini kullandı.
21 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

İlginizi çekebilir

Murat İde’ye saldırı

Murat İde’ye saldırıTema Tasarım |