Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Haziran 2020

INTERPOL DÜNYANIN EN ACIMASIZ ÖRGÜTÜNE KARŞI HAREKETE GEÇTİ

INTERPOL, ‘Ndrangheta ile mücadele etmek için polis şefleri toplantısına ev sahipliği yaptı. Mafya tarzı organizasyonu hedefleyen küresel…

INTERPOL, ‘Ndrangheta ile mücadele etmek için polis şefleri toplantısına ev sahipliği yaptı.

Mafya tarzı organizasyonu hedefleyen küresel girişim, ülkeleri operasyonel plan oluşturmak için bir araya getiriyor

LYON, Fransa – Dünyanın dört bir yanından polis şefleri ilk toplantılarını, İtalya ile küresel mafya tipi suç tehdidi ile mücadele amaçlı ortak bir girişim olan ‘Ndrangheta’ya Karşı INTERPOL İşbirliği (I-CAN) projesi kapsamında gerçekleştirdiler.

COVID-19 salgını, günümüzün durgunluk, likidite krizi ve kamu fonlarının mobilizasyonu alanında başarılı olacak şekilde tasarlanan ‘Ndrangheta modus operandi ile bu tehdidin üstesinden gelmek için işbirliği ihtiyacını daha büyük bir öncelik haline getirmiştir.

Mafya örgütleri tarımsal gıda sektörü, ilaç ve tıbbi malzeme tedariki, karayolu taşımacılığı, cenaze hizmetleri, temizlik hizmetleri ve atık imhası gibi temel faaliyetlere yatırım yaptığı için tehlike zaten vardı. Her ne kadar farklı ‘Ndrangheta ağlarının özellikleri temelde benzer olsa da, her bir grup ulusal bir ekonomik altyapıya daha etkili bir şekilde sızmaya adapte olduğu için farklılıklar da vardır.

Sızan ekonomiler

Polis şefleri, kendi ülkelerinin bu suç ağlarıyla mücadele konusundaki deneyimlerini özellikle mali suçlara odaklanarak paylaştılar. “Tüm dünya için modern çağın en trajik ve ani salgınını temsil eden COVID-19, ‘Ndrangheta ve genel olarak organize suç için yeni pazarlar fethetmek ve para aklamak için olağanüstü bir fırsat olabilir” dedi. Polis, Vali Franco Gabrielli.

“INTERPOL ile birlikte İtalya bu zorluğa yükseliyor. Tehdidi tahmin etmek ve mafyanın değişikliklere hızlı bir şekilde uyum sağlamak ve yeni sosyo-ekonomik çerçevelerden yararlanmak için esnekliğine karşı koymak için hemen harekete geçmemiz gerekiyor ”dedi.

I-CAN projesinin üç temel direğinden biri, ‘Ndrangheta bağlantılı faaliyetler için aranan bireyleri belirlemek ve tutuklamak için INTERPOL aracılığıyla ulusal soruşturmaların koordinasyonudur. Polis şefleri toplantısı, 11 katılımcı ülke arasındaki kaçak kaçak akımların ilk genel haritasını çıkarmak için bir fırsattı.

INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock, I-CAN’ın üye ülkelerin bu sinsi tehdide karşı koymalarına yardımcı olmak için küresel bir erken uyarı sistemi kuracağını söyledi.“’Ndrangheta görünmez bir tehdit ve tehlikeli bir suç iş ortağı. Çevrimleri 30’dan fazla ülkede bu şekilde besleniyor. Durmak için harekete geçmemiz gereken bir döngü. NTERPOL Şefi, “I-CAN girişimi sayesinde INTERPOL, bu çok eski ve çok güçlü düşmana, iştiraklerine ve kârlarına karşı ‘polislik’ çabalarını destekleyecektir.

Ana hedefler

‘Ndrangheta’nın kullanabileceği nakit sermayesi, ödemelerle mücadele edebilecek büyük, orta ve küçük şirketlere yardım sunmak için iyi bir konuma sahip oldukları anlamına gelir. Meşru ekonomiye sızma çabalarının bir parçası olarak bir ödemeyi garanti edebilir veya kredi sunabilirler. Mali sıkıntı altındaki aileler, mevsimlik veya kayıt dışı çalışanlar da mafya tipi kuruluşların kredi köpekbalıklarının başlıca hedefleridir.

I-CAN projesinde İtalya Kamu Güvenliği Departmanı tarafından finanse edilen 11 pilot ülke şunlardır: Avustralya (Avustralya Federal Polisi), Arjantin (Arjantin Federal Polisi), Brezilya (Brezilya Federal Polisi), Kanada (Kanada Kraliyet Atlı Polisi), Kolombiya (Kolombiya Ulusal Polisi), Fransa (Ulusal Polis ve Jandarma), Almanya (Alman Federal Suç Polisi – BKA), İtalya (İtalyan Devlet Polisi, Carabinieri ve Guardia di Finanza), İsviçre (Fedpol), Amerika Birleşik Devletleri (Uyuşturucu Uygulama İdaresi ve Federal Soruşturma Bürosu) ve Uruguay (Uruguay Ulusal Polisi).

ULUSLARARASI İSTİSMAR VE YASADIŞI KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE GÜNÜNÜ KUTLADILAR

INTERPOL ve WCO, Uluslararası Uyuşturucu İstismarı ve Yasadışı Kaçakçılıkla Mücadele Günü’nün 26 Haziran’ını ortaklaşa kutladı

INTERPOL ve Dünya Gümrük Örgütü (WCO), organize suç ve yasadışı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede polis ve gümrük çabalarını hizalama konusundaki taahhütlerini teyit ettiler. Bu yılın Uluslararası Uyuşturucu Suistimali ve Kaçakçılıkla Mücadele Günü, Daha İyi Bakım için Daha İyi Bilgi teması , küresel uyuşturucu belasına, toplumlar üzerindeki etkisine ve farkındalığı artırmak için koordineli bir yaklaşımın önemine dikkat çekiyor.

Organize suçlar zaten fırsatları yakalıyor

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler COVID-19 salgınıyla başa çıkmak ve vatandaşların sosyal ve ekonomik hayatı üzerindeki etkilerini hafifletmek için harekete geçerken, organize suç sendikalarının yasadışı faaliyetlerini çoğaltma fırsatını yakaladığına dair kanıtlar var.

Uyuşturucu kaçakçılığı BM’ye göre tüm ulus ötesi organize suç gelirlerinin yarısını oluşturuyor ve diğer suç faaliyetleri ve hatta terörizm gibi tehditler için sürekli bir fon kaynağı sağlıyor. Modus operandi ve gizleme yöntemleri ile ilgili gelişmiş bilgi ve güçlü uluslararası işbirliği, dünya çapında gümrük ve polis yetkililerinin sınırları güvence altına almaları ve toplumları korumaları için her zamankinden daha önemlidir.

Aşındırıcı etki

Şiddet, yolsuzluk veya bağımlılık yoluyla ifade edilse de, yasadışı uyuşturuculardaki küresel ticaretin toplumlar, ekonomiler ve bireysel sağlık üzerinde aşındırıcı bir etkisi vardır. COVID-19 bu temel gerçekleri değiştirmedi, ”diyor INTERPOL Genel Sekreteri Jürgen Stock.

“Aksine, polis, ülkelerin virüsün yayılmasını durdurma çabalarında merkezi bir rol oynarken uyuşturucu kaçakçılığı modellerine sürekli uyum sağlama görevini üstlenmek zorunda kaldı. Bu nedenle, ulusal polis örgütleri ile gümrük uygulamaları arasındaki iletişim ve işbirliği, toplumlarımızı korumak için çok önemlidir ”diye ekledi INTERPOL Şefi.

“Yasadışı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, gümrük topluluğunun bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirme çabalarının önemli bir bileşenidir. Polis güçleriyle birlikte, toplumlarımız ve hukukun üstünlüğü uğruna bu mücadelenin ön saflarındayız ”diyor WCO Genel Sekreteri Dr Kunio Mikuriya. “Çabalarımızı birleştirelim ve gelişmiş işbirliği ve bilgi ile birlikte ilerleyelim” diye ekledi.

Yeni bir normale uyum

Pandeminin başlangıcından bu yana INTERPOL, değişen uyuşturucu kaçakçılığı modellerini izlemek ve istihbarat paylaşmak için 194 üye ülkesinde kolluk kuvvetleri ile yakın işbirliği içinde çalıştı. Kuruluş düzenli olarak güvenli I-24/7 iletişim kanalı aracılığıyla suçluların kullandığı nesneler, cihazlar ve gizleme yöntemleri hakkında bilgi veren Mor Bildirimler yayınladı.

Yakın tarihli bir mor bildiri, suç gruplarının hükümetin uyguladığı kilitlenmeler sırasında trafik ilaçları için gıda dağıtım hizmetlerini nasıl kullandıklarını detaylandırdı. INTERPOL Genel Sekreteri ayrıca , organize suçun COVID-19’un uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suçlardan elde edilen geliri meşru ekonomiye batırmak için ekonomik sonuçlarından yararlanmaya çalışacağı ve böylece etkilerini ve kara para aklama potansiyellerini arttıracağı konusunda uyardı .

Gümrük memurları için eğitim, Dünya Ticaret Örgütü’nün üyelerine verdiği desteğin merkezinde yer almaktadır. WCO, COVID-19 küresel sağlık krizinden sonra, CLiKC’leri aracılığıyla çevrimiçi eğitime odaklanan yeni bir strateji benimsemiştir ! platformudur. Verilen eğitimler arasında gümrük görevlileri, Dünya Ticaret Örgütü’nün Gümrük Muhafaza Ağı üzerinden toplanan verilerin analizine dayanarak en son risk yönetimi teknikleri, gizlenme yöntemleri ve önceden tespit edilen ilaç yolları hakkında bilgi edinebilirler .

Uyuşturucu kısıtlaması ve yasağı yasalarına tabi maddelerin yetiştirilmesi, üretilmesi, dağıtılması ve satışını kapsayan küresel yasadışı ticarete karşı koymayı amaçlayan Dünya Sağlık Örgütü’nün Uyuşturucu ve Öncüleri Programı kapsamında, genellikle diğer kolluk kuvvetleriyle işbirliği içinde bir dizi girişim geliştirilmiştir. .

Bunlar arasında havaalanı kontrollerini güçlendirmek için kurulan Ortak Havaalanı Müdahale Görev Gücü ile Project AIRCOP ve yeni kurulan WCO Projesi COLIBRI yer alıyor . Bu, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, iddialı bir kapasite geliştirme programı ve sofistike teknolojik yenilik yoluyla Genel Havacılığın izlenmesini ve kontrol edilmesini amaçlayan çok disiplinli bir girişimdir. (INTERPOL)

***

NDRANGHETA NEDİR?

Dünyanın en acımasız mafyası: Ndrangheta

100 mafya ailesinden müteşekkil, yaklaşık 7 bin üyeli bir örgüttür. yıllık döndürdükleri para miktarı 35-50 milyar euro’dur. bu miktar onları avrupa’nın en güçlü mafyası yapmaya yeter artar bile. uyuştucu madde olarak kokain ticareti yaparlar. radyoaktif ve zehirli atık kaçakçılığında avrupalı nükleer, ilaç, kozmetik, patlayıcı mühimmat sanayinin pis işlerini yapmada en iyisidirler. doğu bloğu ülkelerinde silah kaçakçılığı da yapmaktadırlar. bir italyan mafyasında olması gereken tüm özellikleri fazlasıyla taşırlar.

İtalya’da 2018’in sonlarına doğru düzenlenen bir operasyonla gündeme gelen Ndrangheta mafyası, tek bir operasyonla dizginlenemiyor. İtalya’nın güneyindeki Kalbriya bölgesini merkez edinen ‘Ndrangheta mafyası ”İtalyan mafyası” tabirinin vücut bulmuş hali.

Yunanca’da ”kahramanlık” anlamına gelen sözle adını alan ‘Ndrangheta, bölgedeki köylerden ve büyük ailelerden müteşekkil bir yönetim kadrosuna sahip. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişten bahsediyoruz ve bu tarihin simgesi olarak örgütün kalesi İtalya’daki San Luca şehri.

Sicilya’lı mafya Cosa Nostra kadar adı duyulmamış olsa da doksanlı yıllarda yasa dışı faaliyetleriyle dünyanın en büyük suç örgütü olarak biliniyor.

27 Haziran 2020 / Abidin SARI – ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |