Ana Sayfa Dünya, Gündem 5 Temmuz 2020

İRAN; İSRAİL’İN KAÇIRDIĞI DİPLOMATLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

İRAN; İSRAİL’İN KAÇIRDIĞI DİPLOMATLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİİran kaçırılan diplomatların ve muhabirin serbest bırakılmasında yardım istediTAHRAN, İran –…

İRAN; İSRAİL’İN KAÇIRDIĞI DİPLOMATLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ
İran kaçırılan diplomatların ve muhabirin serbest bırakılmasında yardım istedi
TAHRAN, İran – İran, üç İranlı diplomatın ve 38 yıl önce kaçırılan bir gazetecinin yerini ve geri dönüşünü netleştirmek için uluslararası toplumu bir araya getiriyor.

İran diplomat ve gazeteci 1982 yılında kuzey Lübnan’da bir kontrol noktasında İsrailli paralı askerler tarafından kaçırıldı.
Kaçırılanlar, dönemin İran’ın Beyrut Büyükelçiliği Askeri Ataşesi General Ahmed Mütevessiliyan, Maslahatgüzar Muhsin Musevi, Büyükelçilik görevlisi Taki Restgar Mukaddem ve İRNA Haber Ajansı fotoğraçısı Kazım Ahavan’dan ibaretti.

İran dışişleri bakanlığının Cuma günü yaptığı açıklamada, İran hükümeti diplomatların o sırada Lübnan’da işgalci güç olarak İsrail ordusuna teslim edildiğine ve bugün hala İsrail hapishanelerinde tutulduğunu söyledi.

İran, İsrail’i diplomatlarının ve gazetecinin kaderinden sorumlu tuttuğunu söyledi.
“Ne yazık ki, suç ve terörist eylemin gerçekleştirilmesinden bu yana geçen yıllar geçtikten sonra, uluslararası toplum ve insan hakları örgütleri bu suça ve suç işlemeye ve uluslararası hukuku ihlal etmeye devam eden Siyonist rejime karşı ciddi bir adım atmadı. ABD’nin desteği, bu konuda sorumluluk kabul etmekten kaçınır “dedi.

“Lübnan hükümetinin, Eylül 2008’de BM Genel Sekreterine bir mektup da dahil olmak üzere dört diplomatın kaderini belirleme konusundaki işbirliğini ve çabalarını takdir eden İran, bir kez daha Lübnanlı yetkilileri ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterini çağırıyor ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve diğer uluslararası organlar, davayı takip etmek ve kaçırılan diplomatların durumunu açıklığa kavuşturmak için her türlü çabayı göstermek için içsel, yasal ve insani görevlerini yerine getirmek. “

İran’ın o zamanki BM genel sekreteri Ban Ki-moon’a 2008’deki mektubu Lübnan hükümetinin dört diplomatın gerçekten 1982’de kontrol noktasında kaçırıldığına dair bildirisiyle desteklendi. İran dışişleri bakanlığı, “Bu bağlamda, Uluslararası Kızılhaç Komitesi tarafından bir olgu bulma komitesi oluşturma önerisini yineledi.”

Lübnan direniş grubu Hizbullah geçmişte diplomatların hayatta kaldığına ve İsrail’de esaret altında tutulduğuna dair kanıt bulunduğunu söyledi. İran bakanlığı, dört diplomatın yakında serbest bırakılmasının umutlu olduğunu söyledi. (Jay Jackson – swedennews.net)
06 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News



Tema Tasarım |