Ana Sayfa Dünya, Gündem 19 Mayıs 2020

İRAN VE ABD SAVAŞIN EŞİĞİNDE

ABD Donanması İran’ın Venezuella’ya Giden Tankerleri İçin Karayipler de Koğuşlandı. İran ABD’yi Venezuela’ya akaryakıt sevkiyatlarını aksatmaya karşı…


ABD Donanması İran’ın Venezuella’ya Giden Tankerleri İçin Karayipler de Koğuşlandı. İran ABD’yi Venezuela’ya akaryakıt sevkiyatlarını aksatmaya karşı uyardı. Dört ABD Donanması savaş gemisinin ‘İran’ın tankerleriyle olası bir çatışma için’ Karayipler’de olduğu bildiriliyor.

İran dışişleri bakanı Pazar günü ABD’yi, İran’ın Venezuela’ya akaryakıt sevkiyatlarını aksatmak için Karayipler’deki donanmasını konuşlandırmasına karşı uyardı. Bir petrol sevkıyat analistine göre, on milyonlarca dolar değerinde yakıt yüklü beş İran bayraklı tanker Venezuela’ya gidiyor.

Birleşmiş Milletler şefi Antonio Guterres’e yazdığı bir mektupta, Mohammad Javad Zarif “Amerika’nın donanmasının Karayiplere konuşlandırılması yönündeki hareketlerine, İran’ın yakıtının Venezuela’ya transferinde müdahale etmek ve aksamaya yol açmak” konusunda uyarıda bulundu. Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre, böyle bir eylemin ABD’nin “sonuçlardan” sorumlu olacağını ekleyerek “yasadışı ve bir tür korsanlık” olacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump içinde üst düzey bir yetkili ‘ ın idaresi ABD’nin krizinin pençesindeki Venezuela yakıt İran’ın sevkiyat tepki olarak alabilecekleri tedbirler düşündüğünü Perşembe günü Reuters haber ajansına verdiği demeçte. Iran Fars News Cumartesi günü yaptığı açıklamada, dört ABD Donanması savaş gemisinin “İran’ın tankerleriyle olası bir çatışma için” Karayipler’de olduğu bilgisini aldı.

Zarif’in milletvekili, Washington’un Tahran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçre büyükelçisini Pazar günü İran’ın “ciddi uyarısı” nı bildirmek üzere çağırdı. Abbas Araghchi, İran’ın tankerlerine yönelik herhangi bir potansiyel tehdidin “hızlı ve kararlı bir tepki” ile karşılanacağını söyledi. ABD, her iki büyük ham üretici olan İran ve Venezüella’nın petrol ihracatına son vermeyi amaçlayan tek taraflı yaptırımlar uygulamaya koydu.

Tam gaz ileri
Muhtemelen en az 45.5 milyon dolarlık benzin ve benzeri ürünler taşıyan beş İranlı tanker, Tahran ve Washington arasındaki yüksek gerilimler arasında ABD’nin onayladığı iki ülke arasındaki daha geniş bir anlaşmanın parçası olan Venezuela’ya gidiyor.

Tankerlerin yolculuğu, Venezüella’nın sosyalist lideri Nicolas Maduro’nun, Latin Amerika’nın bir kez en büyük petrol üreticisini yakalayan daha geniş ekonomik ve siyasi kaosun bir belirtisi olan benzin kıtlığının ortasında yaşlanan bir rafineride ihtiyaç duyulan kimyasallarda uçmak için İran’a dönmesinden sonra geldi. İran için, tankerler nakit açlıktan ölen ülkeye para getirmenin ve Başkan Trump yönetiminde her iki ülkeye karşı maksimalist kampanyalar yürüten ABD üzerinde kendi baskısını yapmanın bir yolunu temsil ediyor.

Ancak strateji, Körfez’de İslam Cumhuriyeti ile ABD arasında, geçen yıl petrol endüstrisini sık sık ve daha geniş çapta etkileyen bir dizi yükselen olay gördü. Petrol sevkıyatının Refinitiv veri firmasında deniz yoluyla petrol sevkiyatlarını izleyen bir analist olan Yüzbaşı Ranjith Raja, “Bu herkes için yeni bir şey” dedi. “Daha önce böyle bir şey görmedik.”

İlgili tüm gemiler, İran bayrağı altında uçan İran devlete ait veya devlet bağlantılı şirketlere aittir. İran gemileri üzerinde baskı kampanyası başladığı için, özellikle de Cebelitarık tarafından geçen yıl bir İran tankerinin geçici olarak ele geçirilmesiyle, ülkenin gemileri diğer ulusların rahatlık bayraklarını uçuramadı, uluslararası nakliye konusunda yaygın bir uygulama.

Kaybedecek bir şey yok
Raja, gemilerin hepsinin İran Bandar Abbas yakınlarındaki İran Körfezi Yıldız Rafinerisi’nden yüklendiği görülüyor. Geminin Otomatik Tanımlama Sisteminden veya izleme işaretçisi olarak çalışan AIS’den toplanan verilere göre, gemiler daha sonra Arap Yarımadası ve Süveyş Kanalı boyunca Akdeniz’e gitti.

İran’a uygulanan ezici ABD yaptırımları göz önüne alındığında, aynı zamanda onaylanan Venezuela’nın, gönderileri kabul etmekten kaybedecek hiçbir şeyi olmayacak bir ülke gibi görünüyor. Raja, Refinitiv’in daha önce Güney Amerika’ya giden herhangi bir İran petrol sevkiyatı hakkında veri bulunmadığını söyledi.

Denizdeki petrol ticaretine odaklanan bir web sitesi olan TankerTrackers.com, ilk önce gemilerin Venezuela’ya gideceğini bildirdi. Beş geminin kapasitesi yaklaşık 175.000 metrik ton. Raja, açık piyasada, içinde taşınan benzin ve ürünün en az 45,5 milyon dolar değerinde olmasına rağmen, İran’ın iki ülkenin karşı karşıya olduğu koşullar göz önüne alındığında Karakas ile indirimli, nakit dışı bir anlaşmaya ulaşması bekleniyor.

ABD’nin tankerlere nasıl tepki vereceği belirsizliğini koruyor. Perşembe günü, ABD Hazinesi, Dışişleri Bakanlığı ve Sahil Güvenlik , denizcilik endüstrisini İran dahil ülkelerin yasadışı nakliye ve yaptırımlardan kaçınma taktikleri konusunda uyaran bir danışma belgesi yayımladı.

Danışma, Devrim Muhafızlarının maliyesini bozan bilgi için 15 milyon dolara kadar olan daha önceki bir sözü tekrarladı. Yetkili ayrıca ABD yaptırımlarıyla “petrolün satın alınması, devralınması, satılması, taşınması veya pazarlanması için bilerek önemli bir işlem gerçekleştiren” uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon yorum talebine hemen yanıt vermedi. Analistler ABD ve İran arasında yeni bir yüzleşme şansının arttığına dair uyarıda bulunuyorlar. Nisan ayında ABD İran’ı kuzey Körfezindeki Amerikan savaş gemilerinin yakınında ” tehlikeli ve taciz edici” manevralar yapmakla suçladı. aljazeera.com
19 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News



Tema Tasarım |