Ana Sayfa Dünya, Gündem 6 Ocak 2020

İRAN’IN SALDIRI KORKUSU ABD’DE GÖZALTILAR BAŞLATTI!

’60 İran Uyruklu Gözaltına Alındı, Kanada Sınırında Teyakkuz Var’ SEATTLE (AP) – İnsan hakları grupları ve milletvekilleri,…

’60 İran Uyruklu Gözaltına Alındı, Kanada Sınırında Teyakkuz Var’
SEATTLE (AP) – İnsan hakları grupları ve milletvekilleri, düzinelerce İranlı-Amerikalı’nın tutulduğunu ve hafta sonu Kanada’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne döndükleri sırada sınırda sorgulandıklarını bildiren federal yetkililerden bilgi istiyorlardı.

Pazar günü yaptığı açıklamada, Amerikan İslam İlişkileri Konseyi’nin Washington eyaleti bölümünde, 60’tan fazla İranlı ve İranlı-Amerikalı gözaltına alındı ​​ve Blaine, Washington’daki Barış Kemeri Sınır Kapısında sorgulandı. Birçoğu Vancouver, Britanya Kolumbiyası’ndaki İranlı bir pop yıldızının konserinden dönüyordu.

Açıklamada gözaltına alınanlar pasaportlarına el konulduğunu ve siyasi görüş ve bağlılıkları hakkında sorgulandıklarını bildirdi. Geçen hafta Bağdat’taki bir ABD hava saldırısının ardından üst düzey İranlı generali öldüren ABD ve İran arasındaki gerilimler yüksek. İran liderleri misilleme sözü verdiler.

ABD Gümrükleri ve Sınır Koruması sözcüsü Michael Friel, İranlı Amerikalıların doğdukları yer nedeniyle doğru olmadığı için girişlerinin alıkonulduğunu veya reddedildiğini bildirdi. Friel yaptığı açıklamada, “Mevcut tehdit ortamına dayanarak CBP, ulusal güvenliğimizi korumak ve Amerika halkını korumak için aynı zamanda herkesin sivil haklarını ve özgürlüklerini korumak için giriş limanlarında gelişmiş bir duruşla çalışıyor” dedi.

Bir Demokrat olan Washington Gov. Jay Inslee Pazar günü yaptığı açıklamada, ofisinin sınır kapısında sorun yaşayan insanlarla konuşmaya çalıştığını ve federal hükümet yetkililerinden daha fazla bilgi istediğini söyledi.

Temsilci Pramila Jayapal, D-Wash. Da cevap aradığını söyledi. Pazartesi günü Seattle’daki İranlı-Amerikalı toplum liderleriyle bir toplantı planladı.
Kuzeybatı Göçmen Hakları Projesi genel müdürü Jorge Baron, raporlara yanıt olarak Pazar günü Blaine’deki sınır kapısına gittiğini söyledi. İran’da doğan yaklaşık 40 kişi ile birlikte “ikincil tarama” da bir gece boyunca 11 saat gözaltında tutulan ABD’nin bir daimi sakini ile konuştuğunu tweetledi.

“Sonuç olarak: CBP inkarlarına rağmen bu kesinlikle oluyordu,” diye yazdı Baron. Pazar öğleden sonra bekletmelerin yavaşladığını söyledi. Yetkili, 2 1/2 saat kadar gecikmiş olan üç aile ile (tüm ABD vatandaşları veya yasal daimi sakinler) toplantı yaptığını bildirdi.

Baron @ “ @CBP insanları ‘gözaltına almadıklarını’ iddia ediyor, ancak bu sadece ‘gözaltına almayı’ sadece kilitli bir odaya yerleştirmek anlamına gelirse tanımlarsanız doğrudur” diye tweet attı. “Bu kişiler bekleme alanındaydılar ve otoparka yürüyebiliyorlardı, ancak serbestçe gitmiyorlardı: ABD’ye (tek evleri) girmelerine izin verilmedi ve CBP, pasaportlarını Kanada’ya geri dönememeleri için tutuyordu. isteseler bile. ”
KAYNAK: Associated Press
06 Ocak 2020-Abidin SARI / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |