Ana Sayfa Dünya, Gündem 14 Haziran 2020

İslamcı Teröristler Katliam Yaptı 40 SİVİL 20 ASKER ÖLDÜ

İslamcı Teröristler Katliam Yaptı 40 SİVİL 20 ASKER ÖLDÜİslam Devleti Batı Afrika Eyaleti – Boko Haram ,…

İslamcı Teröristler Katliam Yaptı 40 SİVİL 20 ASKER ÖLDÜ
İslam Devleti Batı Afrika Eyaleti – Boko Haram , BM insani yardım merkezine ve polis karakoluna yaptığı ikiz saldırılar sonucu 20 askeri ve 40 sivili katletti.

En az 20 asker ve 40’tan fazla sivil öldürüldü ve Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde, sakinlerinde ve sivil bir görev gücü savaşçısında ikiz saldırılarda yüzlerce kişinin yaralandığı belirtildi.

Cumartesi günü, Monguno ve Nganzai bölgelerindeki saldırılar, silahlı savaşçıların Gubio’daki üçüncü bir köydeki bir baskında en az 81 kişiyi öldürdükten birkaç gün sonra gerçekleşti.

İki insani işçi ve üç sakin Reuters’e verdiği demeçte, roketatarlar da dahil olmak üzere ağır silahlarla savaşan savaşçıların uluslararası sivil toplum örgütlerinin merkezi olan Monguno’ya yaklaşık 11: 00’de (10:00 GMT) geldiğini söyledi.

Savaşçılar daha sonra hükümet güçlerini geçersiz kıldı, bazı zayiatları aldı ancak en az 20 askeri öldürdü ve bölgeyi üç saat boyunca dolaştı.

Kaynaklar, çapraz ateşte yüzlerce sivilin yaralandığını, yerel hastaneyi ezdiğini ve yaralılardan bazılarının tesisin dışında yardım beklemeye zorlandığını söyledi.

Savaşçılar ayrıca bölgedeki Birleşmiş Milletler’in insani merkezini yaktı ve yerel polis karakoluna ateş açtı. Savaşçılar sakinlere yerel Hausa dilinde mektuplar dağıttı ve askeri veya uluslararası yardım gruplarıyla çalışmamalarını söyledi.

İki sakin ve bir Sivil Ortak Görev Gücü (CJTF) avcı uçağına göre, savaşçılar Cumartesi günü yaklaşık aynı saatte Nganzai’ye girdiler. Kaynaklar, motosikletlere ve kamyonetlere geldiklerini ve 40’tan fazla sakini öldürdüklerini söyledi.

Askeri bir sözcü saldırılar hakkında yorum yapma çağrılarına cevap vermedi. BM yetkililerine yorum için hemen ulaşılamadı.

Batı Afrika Eyaleti İslam Devleti (ISWAP) Boko Haram ve dalı, kuzeydoğu Nijerya’da binlerce insanı yerlerinden etti ve milyonları yerlerinden etti. Reuters-aljazeera
14 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |