Ana Sayfa Dünya, Gündem 17 Ağustos 2020

İSLAMİ ÖRGÜT YANGIN BALONLARIYLA İSRAİL TANKLARLA ÇATIŞIYOR

İsrail Tankları Gazze Şeridi’nde Hamas Hedeflerine Vurdu.İsrail, Karem Abu Salem mal geçişini ve Gazze’nin izin verilen kıyı…

İsrail Tankları Gazze Şeridi’nde Hamas Hedeflerine Vurdu.
İsrail, Karem Abu Salem mal geçişini ve Gazze’nin izin verilen kıyı balıkçılık bölgesini gerginliğin arttığı haftada kapattı. İsrail ordusu, Filistinli roketlere ve İsrail’in güneyine fırlatılan havadan ateş bombalarına yanıt olarak tanklarının Gazze Şeridi’ndeki Hamas hedeflerine saldırdığını söyledi.

Pazartesi günü yapılan açıklamada, enklavı yöneten gruba atıfta bulunarak “Tanklar, Gazze Şeridi’ndeki Hamas terör örgütüne ait bir dizi askeri gözlem noktasını hedef aldı.” Ordu, Pazar akşamı düzinelerce kişinin balonlara asılan patlayıcı ve yangın çıkarıcı cihazlarla sınır ötesi saldırılara ek olarak “Gazze Şeridi güvenlik çiti boyunca ayaklanmalar başlattığını” söyledi.

Ani kayıp bildirimi yoktu.
Filistin toprakları 2007’den beri İsrail ablukası altındadır. İsrail, Hamas’ın kara ve deniz ablukası nedeniyle güvenlik tehditlerinden bahsediyor.
En son olaylar, İsrail’in Gazze Şeridi’nden geçen Karem Abu Salem (Kerem Şalom) mallarını Pazar günü kapattığı ve Gazze’nin izin verilen kıyı balıkçı bölgesini kapattığı bir haftadır artan gerilimin ardından geldi.

Filistinli yetkililer, özellikle geçişin kapatılmasının inşaat malzemesi ithalatını etkilediğini söylediler. Perşembe günü İsrail, yangın çıkaran balonlara tepki olarak Gazze’ye akaryakıt sevkiyatını durduracağını söyledi. Hamas sözcüsü Fawzi Barhoum, tedbiri Gazze’nin ekonomik zorluklarını derinleştirecek “ağır bir saldırı eylemi” olarak nitelendirdi.

İsrail ordusu Cumartesi akşamı Filistinli “isyancıların lastikleri yaktığını, patlayıcı cihazları ve el bombalarını güvenlik çitine fırlattığını ve yaklaşmaya çalıştığını” söyledi. Bunu Pazar günü İsrail’in Gazze’ye yaptığı hava saldırıları izledi, buna Hamas’a ait “roket mühimmatı depolamak için kullanılan askeri bir bileşik” adı verilen askeri bir açıklama da dahil.

Geçen yıl BM, Mısır ve Katar tarafından desteklenen ateşkese rağmen, iki taraf ara sıra roketler, havan ateşi veya yanıcı balonlarla çatışıyor. Kudüs’ten konuşan El Cezire’den Harry Fawcett, tırmanışın Gazze’deki vahim ekonomik durumla ilgili olduğunu söyleyerek, bölgedeki işsizlik seviyelerinin arttığını ve yoksulluk sınırının altında daha fazla insanın yaşadığını açıkladı.

“Hamas’ın başa çıkması gereken gerçek bir sorunu var ve geçmişte bu tür aşamalarda gördüğümüz gibi, Hamas sıcaklığı artırma eğiliminde. Olduğu gibi görünüyor. Yangın balonlarının fırlatılmasına bir geri dönüş oldu ve uçurtmalar ve yangınların ayarlanması.

Görünen o ki hesap, İsrail’in geçen yıl İsrail’in bir dizi tırmanıştan sonra biraz sakinleşmeye çalışarak, daha fazla uluslararası katkıya izin veren bir mutabakata vardığını söylediği bazı taahhütleri yerine getirmesini istiyorlar. Fawcett, altyapının yeniden inşasına, bir sanayi bölgesinin başlamasına ve elektriğin artmasına izin vermek için, “dedi.

Dünya Bankası’na göre Gazze Şeridi’nin yarısından fazlası yoksulluk içinde yaşayan iki milyonluk bir nüfusu var. İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Perşembe günü ilişkileri normalleştirmeyi kabul etmesinden bu yana Filistin öfkesi alevlendi; bu, birçok Filistinli’nin Körfez ülkesi tarafından davalarına ihanet olarak gördüğü bir hareket.

Rivlin,in Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’e davetiye mektubu

Haber yayına hazırlandığı saatlerde Gazze’deki yangın balonlarından bugün 19 yangın çıktı. Saif Al İslam örgütü tarafından bu gün 15.00’den 17.00 itibaren Gazze’den İsrail’in güneyine 300 adet alevli / patlayıcı balon fırlatıldı.

Öte yandan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Batı Kudüs’ü ziyaret etmesi için BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’e davetiye mektubu gönderdiğini açıklandı.
17 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |