Ana Sayfa Dünya, Gündem 30 Mayıs 2020

İSRAİL CİNAYETLERİNE DEVAM EDİYOR

’32 yaşındaki Filistinli Iyad Al-Halq Bu Sabah Öldürüldü’ Sınır polisi Doğu Kudüs’teki silahsız özel ihtiyaçları olan öğrenciyi…

’32 yaşındaki Filistinli Iyad Al-Halq Bu Sabah Öldürüldü’

Sınır polisi Doğu Kudüs’teki silahsız özel ihtiyaçları olan öğrenciyi vurarak öldürdü. 32 yaşındaki Iyad Al-Halq, bu sabah Kudüs’ün Eski Şehri’ndeki Aslan Kapısı’nda Israil sınır muhafızları tarafından katledildi.

Hamas, olaya cevaben İsrail hükümetini “özel ihtiyaçları olan bir Filistinlinin infazının İsrail liderliğinin sadizmini kanıtladığını” söyleyerek suçladı. Border Police, Cumartesi sabahı okula giderken, Doğu Kudüs’teki Wadi al-Joz sakini olan 32 yaşındaki özel öğrenci öğrenci Iyad al-Halak’ı vurarak öldürdü.

Açıklamaya göre, Kudüs’ün Aslan Kapısı yakınında bulunan polis memurları, “şüpheli bir nesne” tutan genç bir adamın silah gibi göründüğünü iddia ettiler ve ona yollarında durmasını söyledikten sonra adam kaçmaya başladı.

Kovalamasından sonra polis, sözde adamın elinde olduğu iddia edilen ama asla bulamadığı “şüpheli nesne” için araştırma yaptı. Olayın ardından, protestolardan korkan eski şehre açılan kapılar Kudüs polisi tarafından kapatıldı. Mount Tapınağı’nın yarın yeniden açılması planlanıyor.

Halak’ın avukatı Gad Kadmani, “bu bir cinayet ve bu ilk kez gerçekleşmedi. Davanın iyice araştırılması gerekiyor. Ona sekiz mermi atıldı – her şeyi kaydeden kameralar var.”

Hamas, olaya cevaben İsrail hükümetini “özel ihtiyaçları olan bir Filistinlinin infazının İsrail liderliğinin sadizmini kanıtladığını” söyleyerek suçladı.

Örgüt, “Bu tür suçlar, işgalcilerin tüm topraklarımızdan çekilmesine kadar savaşmayı bırakmayacak Filistin halkının devrimi için bir yakıt.” Dedi. “Halkımızın tepkisi, her zaman direnişe ve intifadaya devam edecek.”

Ortak Liste Başkanı Ayman Odeh, “davanın beklenen beyaz badanalarına karşı savaşmalıyız ve polislerin hapiste oturduğundan emin olurken, aynı zamanda sadece çekildiklerini hatırlayarak, yasadışı ailesine başsağlığı diledi. ama işgal silahlarını yükledi” Odeh, “Adalet ancak el-Halak ailesi, arkadaşları ve diğer Filistin halkı özgürlüğü ve bağımsızlığı bildiğinde sunulacak.”

Ortak Liste’den MK Ofer Kassif, adamın ölümünün ardından “bugün Kudüs’teki olayın sadece polis memurları tarafından cinayet olarak tanımlanabileceğini” söyledi. Kassif’e göre, İsrail hükümeti olayın suçunu paylaşıyor.

Yetkili, “Hükümetin koridorlarından tahrik planlandığı gibi çalıştı ve şimdi her Filistinli aksini ispatlayana kadar bir terörist.” Teröristler “yerde ya da yaşamları için koşarken bile idam ediliyorlar.” Dedi. Kassif, “Gerçek terör, her gün buraya kan dökmeye devam etmeyi vaat eden askeri kural, işgal.”

30 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |