Ana Sayfa Dünya, Gündem 3 Temmuz 2020

”İSRAİL FAŞİST BİR ÜLKE HALİNE GELİYOR”

İsrail’in 12. Başbakanından Müthiş Bir MakaleEhud Olmert ‘Post’a: İsrail faşist bir ülke haline geliyorBir noktada, bir kuluçka…

İsrail’in 12. Başbakanından Müthiş Bir Makale
Ehud Olmert ‘Post’a: İsrail faşist bir ülke haline geliyor
Bir noktada, bir kuluçka döneminden sonra, faşizm tomurcukları filizlenmeye ve toprağın içinden ilerlemeye başlar. Kuluçka döneminin çok ötesindeyiz.

Kaygan yamaçtan faşizme doğru kaymak daima küçük adımlarla başlar. Bazen o kadar küçük olurlar ki, gözden uzak ve kamu bilincine görünmez olurlar. Olgunlaşma süreleri oldukça uzayabilir ve medyanın daha duyarlı olması gerekiyorsa da, halkın dikkatinin radarında ve medyanın gözünden uzak durmayı başarabilirler.

Bir noktada, bir kuluçka döneminden sonra, faşizm tomurcukları filizlenmeye ve toprağın içinden ilerlemeye başlar. Bu noktadan sonra, oldukça hızlı, bazen o kadar hızlı büyüyebilirler ki, etraflarındaki herkesi kirletmelerini engellemek zordur.

Kuluçka döneminin çok ötesindeyiz. Tomurcuklar sadece derin köklerimizi realitemizin zeminine itmekle kalmadı, aynı zamanda hızla yayılan dalları da büyüttü. Kısa süre sonra, İsrail Devletinin güçlü, istikrarlı, güvenilir ve sevilen bir ülke haline gelmesini sağlayan en temel temel unsurun, maruz kalan tüm zayıflıklarımıza rağmen hayatımızdan kaybolduğu anlaşılırsa şaşıracağız. : demokrasi.

Küçük şeylerle başladığını söyledim. Örneğin, başbakan, karısı ve aile üyelerinin devlet hazinesinden az miktarda para çaldığı gibi – çünkü hastalıklı cimri oldukları ve devletin kamu hizmetleri için onlara ne ödediklerini artırmak için her fırsatı değerlendirmek istedikleri gibi.

Başbakanlık evi için satın alınan boş plastik şişelerin veya temizlik sıvılarının çalınması bile bahsetmek bile utanç verici bir mesele. Bunlar, evin metresi tarafından toplandı ve saklandı, daha sonra, bu tür şişelerin geri dönüşümü için halkın para ödediği güvenilir bir kurye ile gönderildiler. Daha sonra, bu yüzlerce ve bazen de binlerce şekelleri sessizce cebe sokarlar.

Şişeleri geri dönüştürmek için aldıkları parayı halka iade etmiyorlar, bunun yerine harçlık olarak kendileri için tutuyorlar. Evet, katılıyorum, bu çok küçük, hatta utanç verici geliyor. Yani, iyilik uğruna, birkaç bin şekel için endişelenmekten daha önemli bir şeyin yok mu? Topluma hizmet etmek için ruhundan vazgeçen başbakandan bahsediyoruz. Özel sektörde milyonlarca kazanmış olabilir, ancak bunun yerine her gün ve geceyi bizimle ilgilenmeye ayırmayı seçer.

Sonunda, tüm bu küçük hırsızlık eylemleri unutulacak. Ama sonra daha büyük eylemlere dönüşürler. Aile özellikle çok pahalı olan pahalı yiyecekler yemek istiyor. Bu yüzden, teslim edilmesini emrediyorlar ve parayı devlet sandıklarından almak için faturalar oluşturuyor, bekçileri aldatıyor ve devleti suçluyorlar.

Belki de bazılarımız bunun gitmesine izin vermeye istekli oluruz. Böylesine küçük bir ayrıntıyı halka açık bir savaşa dönüştürmekten daha az utanç vericidir. Bunun biraz açgözlü olduğunu söyleyebilirler. Ne olmuş yani? Bunun için tüm varlığı devlet işlerine ayrılan bir başbakanla savaşmaya hazırız mı?

Sonra zengin arkadaşlarını ararlar ve hediye isterler. Aynen böyle. Sonuçta, arkadaşlara hediye vermek için izin verilir ve arkadaşlarının hediye almasına izin verilir. Ve izin verildiğinde ellerinden geleni yaparlar. Ve izin verildiğinde, ne istediklerini sorarlar. Ve eğer mümkünse, yapabildikleri herkesi kovuşturuyorlar.

Sadece bir kutu şampanya ile başladı. Ancak bir süre sonra, bir sandık yüzlerce sandık, binlerce şişe, yüzlerce puro ve pahalı altın takılarla tüm bir kamyona dönüşür. Bu hediyeleri veren kişiler onlara gönüllü değildir – teklif etmeleri istenir. Ve sonunda, herkes istediği şeyi yapar.

Yavaşça, aile bu eylemlerin gerçekleşmesini izlediği, ancak sessiz kaldığı için aile dokunulmazlığa ulaşır. Çünkü bunu hak ediyorlar. Çünkü bizimle ilgileniyorlar. Durumları değişir. Kraliyet ailesine dönüştüler. Her şeyi hak eden, istediği her şeyi almasına izin verilen bir aile. Ülkenin hazineleri ona açık.

Ve bu sadece başlangıç. Burada başlar ve sadece demokratik olmayan rejimlerde gerçekleşen en hayali şeylere geçer. Şimdiye kadar her şey hızlı hareket ediyor, bu yüzden her şey doğal ve durdurulamaz görünüyor. Ülkenin gizli servislerinin sivilleri COVID-19 virüsüne maruz kalan kişileri bulmanın bir yolu olarak izlemesini istemek bir şeydir, ancak bu iddianın temelsiz olduğu hemen anlaşılıyor.

SHIN BET’S (İsrail Güvenlik Ajansı) yetenekleri iyi bilinmektedir. Bu bilgileri elde etmek, virüs bulaşmış insan sayısını azaltmaya yardımcı olmaz. Bununla birlikte, vatandaşları hükümet organları tarafından sürekli izlemeye maruz bırakabilir. O zaman, COVID-19 salgını ile ilgisi olmayan konularda yetkililer tarafından taciz edilmekten korkan vatandaşları tespit ederek bu bilgilerden yararlanmak mümkün olacaktır.

Sonra elbette polis var. İsrail Polis iki bölümden oluşmaktadır. Birincisi Kamu Güvenliği Bakanı Amir Ohana (Likud) tarafından belirlenecek bir sonraki atama turuna kadar bazı çevrelerde hükümetin düşmanı olarak bilinen Soruşturma Bölümü. Onlar başbakan, karısına ve belki de gelecekte oğluna karşı dava açan araştırmacılardır. Bu çevreler için bakış açısı hey durdurulmalıdır. Başbakan karşıtları tarafından kullanılabilecek aralarındaki tehlikeli araştırmacıların filtrelenmesi gerekiyor.

Onların yerine, biz (bu bakış açısına sahip insanlar) soruşturmaların nasıl dondurulacağını bilen, denizaltılarla gerçekten ilgilenmeyen veya başbakanın çok kısa bir sürede 16 milyon NIS kazandığını kuzeninden aldığı parayla yaptığı bir yatırım ve sonra da kuzeninin şirketine yatırım yaptı. Başbakanın neden kazançları vergi dairesine bildiremediğini veya yasaların gerektirdiği şekilde vergi ödeyemediğini veya hisselerini başbakana “satılan” şirket arasındaki bağlantıyı araştırmak için acele etmeyen müfettişler bu kuzen ve denizaltılar inşa eden tersaneler ya da bu faaliyeti devlet denetçisine bildirmeyi gerektiren talimatları neden ve nasıl ihlal ettiğini.

Mevcut yönetimin dünya görüşüne göre, ikinci polis bölümünün rolü, doğal protesto haklarından yararlanan ve seslerini duyurmak ve hükümet şiddetinin artan eğilimine karşı çıkmak isteyen herkesi susturmaktır. Bu bölümde çalışan polis memurlarının tereddüt etmeden protestoları durdurmaları gerekiyor. Yüzlerce insanın Balfour Caddesi’ndeki evin dışında durup “Katil!” Diye bağırdığı günleri hatırlayan var mı? eski başbakan Menachem Başlıyor? Protestoculardan herhangi birini tutuklamak için polisin gönderileceğini düşünen var mı?

Bugün farklı. Yaklaşan randevu turuna kadar zamanlarını teklif eden polis memurları, tüm kuralları takip eden protestocuları tutuklamaktadır. Şiddete maruz kalmaları ve sürüklenmeleri için kelepçeleniyorlar. Yakında protestoların kendileri yasadışı sayılacak ve protestocular yargılanacak. Her zaman yasa ve düzen ihtiyacına dayanan makul gerekçeler bulabilirler. Hükümeti korumak ve herhangi bir bozukluktan bağışıklık koşulları altında işlev görebilecek uygun liderliği korumak olarak kabul edilecektir.

Bu sürecin başlangıcında değiliz – zaten çok iyi devam ediyor.
Vurgu, elbette, Knesset Finans Komitesinde, başbakanın banka hesabını, mevcut başbakanın şu andan itibaren vergi iadelerinden geriye dönük olarak alınacak birkaç yüz bin veya milyonlarca şekel ile eşleştirmeyi amaçlayan tartışma oldu. seleflerine göre ayrımcılığa maruz kalıyor. Bu iddia yanlıştır – ondan önce olanlar, özel evlerinin bakımı için hiçbir zaman herhangi bir fayda elde etmediler ve bu nedenle bu konuda vergi ödemekle yükümlü değildiler.

“Ekonomik olarak engelli” diye bağırdı Netanyahu’nun destekçilerini bağırırken, aynı zamanda koalisyonu olan arkadaşları ve koalisyonu, zarar gören ve bazıları araçsız kalan “engelli” insanların ekonomik durumunu biraz iyileştirecek olan yasa tasarısına karşı oy kullandı. başbakan ve bakanları tarafından COVID-19 salgınının kötü yönetimi nedeniyle ailelerini beslemek.

Başbakan ve ailesi için iyi olan ve özel ihtiyaçlarına hizmet eden ve korumaya niyetli olan vatandaşlara yardımcı olan şey arasındaki mutlak ayrım, oyunun kurallarını tamamen küçümsemenin en kaba ve en şiddetli ifadesidir. . Normların, tüm vatandaşlar arasında eşitlik temelinde faaliyet gösteren demokratik bir ulusun karakterize edilmesi gerekir.

Buna karşılık, normlar, hükümetin acımasız güç yoluyla giderek artan şekilde aşındıran bu kuralları göz ardı eden bir rejimden uzak olmalıdır. Ve tüm bunlar, muhalefeti yavaş ama tutarlı bir şekilde yormayı başaran sindirme, tehdit ve susturma atmosferinde gerçekleşiyor. Bu sadece parlamenter yollarla değil, aynı zamanda birçok iyi vatandaşın görüşlerini ifade etmesini ve haklarını korumaya çalışmasını engelleyerek olur.

Bu kötü bir şekilde sona erecek. İsrail sokaklarında şiddeti ateşleyecek olan alev olmak üzeredir. Netanyahu, tarihte bazen iddia ettiği kadar usta değildir. Yine de, bu huzursuzluğun hızla kan dökülmesiyle sonuçlanacak olan sivil huzursuzluğa yol açtığını anlayacak kadar iyi biliyor.

Kendisinden önce gelen, demokratik seçimlerde göreve atanan birçok sahtekârda olduğu gibi, Netanyahu kendisine genişletilmiş gücü ona karşı çıkmaya çalışan herkesi ezmek için lider olarak kullanıyor. Bozulmayı durdurmak için henüz çok geç değil, ama bu bizim son şansımız olabilir. (Ehud Olmert – jpost.com)
Yazar İsrail’in 12. başbakanıydı.
03 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |