Ana Sayfa Dünya, Gündem, Teknoloji 9 Aralık 2020

İSRAİL’E 153 ÜLKEDEN NÜKLEER SİLAHLANMAYI DURDUR ÇAĞRISI

‘6 Ülke Ret Etti, 25 Ülke Çekimser Kaldı’153 ülkeden İsrail’e ortak çağrı: Nükleer silahlardan vazgeçDünyanın 9 nükleer…

‘6 Ülke Ret Etti, 25 Ülke Çekimser Kaldı’
153 ülkeden İsrail’e ortak çağrı: Nükleer silahlardan vazgeç
Dünyanın 9 nükleer gücünden biri sayılan İsrail, nükleer silahlara sahip olduğu iddiasını bugüne kadar hep reddetti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oylamasında İsrail’e “nükleer silah bulundurmaktan vazgeçme” çağrısı yapıldı.

BM üyesi 153 ülke, “Ortadoğu’da Nükleer Silahların Yayılma Riski” başlıklı kararda, İsrail’i Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nı (NPT) imzalamaya ve bu tür silahlardan vazgeçmeye çağırdı.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, İsrail’in “nükleer silah geliştirmemesi, üretmemesi, test etmemesi ya da başka şekilde edinmemesine” yönelik çağrıyla ilgili pazartesi günü yapılan oylamada 6 ülke “hayır” dedi, 25 ülke de çekimser kaldı.

TÜRKİYE HANGİ OYU KULLANDI
Türkiye yapılan BM çağrısında evet oyu kullanarak 153 ülke içinde yer aldı.

6 ÜLKE RET OYU VERDİ
İsrail, ABD, Kanada, Marshall Adaları, Mikronezya ve Palau karara karşı çıkan ülkeler arasında yer aldı.;

25 ÜLKE ÇEKİMSER KALDI
Arnavutluk, Avustralya, Belçika, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Etiyopya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Macaristan, Hindistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg, Monako, Hollanda, Panama, Polonya, Romanya ve Birleşik Krallık çekimser kalmayı tercih etti.

Genel Kurul ayrıca, İsrail’e “tüm bölge devletleri arasında önemli bir güven artırıcı önlem ve barışla güvenliği güçlendirme yolunda bir adım olarak, nükleer silah bulundurmaktan vazgeçme ve koruma dışındaki bütün nükleer tesislerini tam kapsamlı olarak kurumun güvencesi altına alma” çağrısında bulundu.

Dünyanın 9 nükleer gücünden biri sayılan İsrail, nükleer silahlara sahip olduğu iddiasını bugüne kadar hep reddetti. (Jerusalem Post)
09 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |