Ana Sayfa Dünya, Gündem, Kültür 19 Mayıs 2020

İSRAİL’Lİ UZMANLAR GÖBEKLİTEPE’Yİ ARAŞTIRIYOR

İsrailli araştırmacılar ‘dünyanın en eski tapınağının’ mimari sırlarını ortaya koyuyorGüneydoğudaki yaklaşık 11.500 yıllık Göbekli Tepe’nin neolitik bölgesi…


İsrailli araştırmacılar ‘dünyanın en eski tapınağının’ mimari sırlarını ortaya koyuyor
Güneydoğudaki yaklaşık 11.500 yıllık Göbekli Tepe’nin neolitik bölgesi devasa büyüklüğü nedeniyle dönemin diğer yerlerine göre farklı ve eşsizdir.

Yüzyılın son çeyreğinde Türkiye’nin güneydoğusundaki Göbekli Tepe’nin Neolitik bölgesi, yaklaşık 11.500 yıl öncesine dayanan ve “dünyanın en eski tapınağı” olarak adlandırılan yapısının büyüklüğü ve karmaşıklığı için araştırmacıları merak uyandırıyor. Tel Aviv Üniversitesi’nden iki arkeolog , doktora adayı Gil Haklay ve danışmanı Prof. Avi Gopher şimdi, insanların tarım veya çömlek keşfetmeden önce karmaşık bir geometrik paterni vurgulayarak sofistike mimarisinin yeni sırlarını ortaya çıkardı.

Kudüs Postası’na konuşan Haklay, “Şaşırtıcı olabilir ama mimari planlama 15.000 yıl önce gelişmeye başladı” dedi . “Neolitik dönem başlarında zaten çok büyük ve karmaşık projeler planlayıp doğru bir şekilde inşa edebildiler.”

Ancak Göbekli Tepe, devasa büyüklüğü nedeniyle dönemin diğer yerlerine göre farklı ve benzersiz olduğunu vurguladı. “Aslında bu dönemden başka büyük ölçekli bir inşaat örneğimiz var ve büyük bir kulenin iç merdivenle tam yüksekliğinde korunduğu, ancak Göbekli Tepe kadar anıtsal olmadığı ve daha az çaba gerektirdiği Jericho’da bulunuyor” arkeolog dikkat çekti.

1960’larda ilk kez keşfedilen, 1990’larda unutulan ve yeniden keşfedilen Göbekli Tepe, arkeologların “muhafazalar” olarak adlandırdığı, en az 20 eşmerkezli halka boyunca yerleştirilmiş, dört ila beş metre uzunluğunda düzinelerce monolitik sütuna sahiptir. ceylan, jaguar, Asya yaban eşeği ve yabani koyun gibi hayvanları tasvir eden olağanüstü kabartmalar, muhtemelen farklı topluluklara mensup birçok insanın ritüelleri toplayıp gerçekleştireceği bir ibadet yeriydi.

Sitenin yapısı ve büyüklüğü, onu inşa eden ve kullananların hayatı hakkında ışık tutmaya da yardımcı olur. “Avcı-toplayıcılardan bahsediyoruz, ama aynı zamanda çok karmaşık bir sosyal yapının işaretlerini görüyoruz,” diyen Haklay, inşaatının ne kadar sürdüğünün net olmadığını, ancak daha fazla olmasa bile yüzyıllar sürebileceğini belirtti. farklı insanlar onu başlatır ve ekler.

“İnşaatın PPNA, Çömlekçilik Öncesi-Neolitik-A’da yaklaşık 11.500 yıl önce başladığını, ancak ikinci bir katmanın muhtemelen 9.000’e kadar süren Çömlekçilik Öncesi-Neolitik-B’ye ait olduğunu önerdiğimiz bulgular yıllar önce, ”diye açıkladı. Ancak, planlama ve inşaatın ilk aşamasından bahsediyoruz. Oradan, zaman içinde gelişmeye ve değişmeye devam eden çok uzun bir muhafaza geçmişi var. ”

Son zamanlarda Cambridge Arkeoloji Dergisi tarafından yayınlanan bir makalede açıklandığı gibi , İsrailli araştırmacılar birkaç muhafaza arasında belirli bir geometrik desen ortaya koymayı başardılar.

Haklay, “Her bir mahfazada sadece ana kazı alanındaki üçünde değil, dışında bulunan diğer merkezlerde de belirlediğimiz bir merkez noktası olduğunu bulduk.” Diye açıkladı Haklay. daima ön tarafa hizalanmış iki büyük orta sütun arasına yerleştirilmiştir. Bu sütunlar ayrıca antropomorfik bir yapı sundu ve bir ön tarafları var. Çevreleyen çevresel sütunlara dayalı her bir muhafazada, dar ön tarafla bir hizalama bulunmuştur. Bu bizim ilk gözlemimizdi: soyut bir tasarım kuralı.

“Daha sonra bu merkez noktalarının rolünün bireysel bir muhafazanın ötesine uzandığını fark ettik, çünkü B, C ve D muhafazalarının üç merkez noktası neredeyse mükemmel bir eşkenar üçgen oluşturuyor” diye ekledi.

Haklay, geometrik kalıbın, örneğin merkezi sütunların yönelimi gibi başka gözlemlerle doğrulanıp onaylanmadığını doğrulamaya devam ettiklerini vurguladı. Bunu destekleyen başka birçok unsur buldular. Diğerlerinin yanı sıra, yapıya ana erişim, hayvan kabartmaları yerine antropomorfik taşıyan sadece iki sütun arasındaydı.

Bu keşif aynı zamanda araştırmacılar arasında yaygın olan önceki bir teorinin üstesinden gelip mahfazaların ilişkisiz aşamalarda tasarlandığını ve inşa edildiğini aştı. Ancak, basit bir çömlek teknesinin nasıl yaratılacağını bile bilmeyen insanlar tarafından böyle karmaşık bir tasarım nasıl öngörülebilir?

Arkeolog, yüzlerce insan Göbekli Tepe’nin inşasına katkıda bulunurken, planlamanın muhtemelen tek bir kişi veya küçük bir grup tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. “Bunu yapmak için, bir kat planının oluşturulması, temel geometri ve ölçümler gibi mimari planlama araçlarını kavramsallaştırmak zorunda kaldılar” dedi. Bu ölçümler standartlaştırılmadı, ancak daha önce planladıkları şekli tam olarak oluşturmalarına izin verdi. jpost.com
19 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |