Ana Sayfa Gündem, Yazarlar 18 Kasım 2020

İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA ALEVİLERE YEZİD ZULMÜ

İstanbul Anadolu Yakasında Alevilerin En Yoğun Yaşadığı Üç İlçeden Biri Olan Maltepe’de ki Tek Cemevine CHP Belediyesi…

İstanbul Anadolu Yakasında Alevilerin En Yoğun Yaşadığı Üç İlçeden Biri Olan Maltepe’de ki Tek Cemevine CHP Belediyesi Çöküyor.

Yapımı 1992 yıllarına dayanan ve geçen süre zarfında 3 tane belediye başkanı geçiren Maltepe Gülsuyu’nda bulunan ve uzun süredir halkın ve Alevi yöre derneklerinin bir araya gelerek kurduğu çatı örgütlenmesi Maltepe Cemevi Derneği tarafından hizmetleri sürdürülen Cemevine 2014’te Kılıçdaroğlu tarafından ilçeye zorla belediye başkanı yapılan bay Ali Kılıç tarafından sürekli yapılan saldırılar adeta Yezid eziyetine döndü.

ANAP’lı belediye başkanı Bahtiyar UYANIK’ın arsa tahsisini yaptığı, AKP’li Fikri KÖSE’nin ruhsatlı-projeli ve imarlı yapıla bilmesi için plan değikliği yapıp Zümrütevler mahallesine kaydırıp temelinin atılmasına katkı sunduğu, CHP’li Prof.Dr. Mustafa ZENGİN’in yine bir kısmının temeline katkı sunduğu ve 2014 de belediye başkanlığı koltuğuna Kılıçdaroğlu tasarrufunda oturan CHP’li Ali KILIÇ’ın belediye başkanı olduğunda 7 katı tamamlanmış, çatısı konmuş ince işçiliği kalmış ilçede ki TEK Cemevine ”ARSA BELEDİYENİN MANTIĞIYLA” çökmek için entrikalar ve tezgahlar çevirerek çökme girişimlerine başladı.

Önce Cemevini 2016 da Maltepe halkından gizli CHP Meclis üyelerinin onayı ile belediyeye bağlı Süreyyapaşa isimli vakfa devreden bay Ali Kılıç buradan da yine belediyenin bir rant şirketi olan MATAŞ’a 25 yıllığına aylık gelirinin %15’inin süereyyapaşa vakfına verilmesi şartı ile adeta bir ticarethane gibi kiraya vermiş. 2019 yerel seçimlerinde yine Kılıçdaroğlunun zoruyla tekrar belediye bakanı olan Kılıç mazbatasını aldıktan sonra Kaymakamlığa ”Aleviler binamızı işgal etti buradan atın” diye dilekçe verdiğinde bu gerçek ortaya çıktı.

Cemevi binasına çökmek için elektriğini ve suyunu kestirme girişimleri yapan belediye başkanı açtığı davalarda da bir şey elde edemeyince bu kez avrupadan getirdiği eski dostlarına ve iki eski chp ilçe başkanına bir vakıf kurarak Cemevini ele geçirmeye çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde belediye görevlileri ve çalışanlarına Cemevinin kapısını kırdıran Belediye başkanı Cemevi yönetimini mermi ile tehdit ettirmesi sadece Alevilerden değil tüm Maltepe halkından tepki gördü.

Yükselen tepkilere karşı CHP Ali Kılıç belediyesinden Cemevi Derneği bileşeni Alevi yöre köy derneklerine baskı yapmaya başlayan chp belediyesi; aba altından sopa göstererek dernekleri kamu hizmet ve olanakları ile tehdit edecek aşamaya gelmiş durumda.

Yine Cemevi yöneticilerinin ve bölgede ki Alevilerin aktardığı bilgiler Chp belediyesinin Cemevine çökmek için nasıl rezil bir siyaset güttüğünü gözler önüne seriyor. Belirtildiğine göre belediye çalışanı Alevilerin Cemevine gitmeleri, orada bulunmaları sorgulanıp gitmemeleri yönünde baskı uygulanıyor; bununla da kalınmadığı ve belediye görevlileri ve çalışanlarının cenazelerini cemevine götürmemeleri konusunda sıkı bir disiplin uyguluyorlar.

İstanbul Anadolu yakasında Alevilerin yoğun yaşadığı ilçelerden biri olan Maltepe’de CHP ve belediyesinin kuruluşunda ve bu güne kadar gelişinde hiç bir katkısı yok iken bu saldırı ve Cemevine çökme amacının ne olduğu; Kılıçdarıoğlu’un toz kondurmadığı prenslerinden bay Ali Kılıç’ın gizli ajandasının ne olduğu anlaşılamazken, bilinen tek gerçeğin bay Kılıç’ın ilçeye zorla belediye başkanı olduğu 2014 ‘ten bu güne Cemevine çökmek için her türlü tezgah, entrika ve kumpası çevirdiği ve buna devam ettiği ve bu yaşananlara ise sözde LAİKLİK isminde bir ilkesi de bulunan CHP genel başkanlığı koltuğunda oturan bay Kılıçdaroğlu’un ses çıkarmaması adeta destekler çizgide olması CHP açısından trajik komik bir vaka olarak Maltepe gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA CHP BELEDİYELERİ ALEVİLER İÇİN HİÇ BİR ŞEY YAPMADI.
İstanbul Anadolu yakasında ki ilçelerde belediyelerin kendi sınırları içinde yaptıkları, yaptırdıkları ve destek oldukları Cemevleri sayıları nazara alındığında CHP tarafından yönetilen ilçelerde Cemlerinin 1-2 arasında kaldığı görülüyor.

İŞTE İSTANBUL ANADOLU YAKASINDA İLÇELERDE BULUNAN CEMEVLERİ
ADALAR (Chp Belediyesi)
Adalar Cemevi

ATAŞEHİR (Chp Belediyesi)
Pir Sultan Abdal Cemevi

BEYKOZ (Akp Belediyesi)
Cem Vakfı Beykoz Cemevi
Beykoz Kırklar Cemevi

ÇEKMEKÖY (Akp Belediyesi)
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çekmeköy Cemevi
Keçeci Baba Çekmeköy Cemevi

KADIKÖY (Chp Belediyesi)
Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi

KARTAL (Chp Belediyesi)
Kartal Cemevi Vakfı
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi

MALTEPE (Chp Belediyesi)
Maltepe Gülsuyu Cemevi

PENDİK (Akp Belediyesi)
Kavakpınar Cemevi,
Pir Sultan Abdal Cemevi,
Alibaba Sultan Cemevi,
Seyit Seyfi Cemevi,
Şahkulu Sultan Cemevi
Cem Vakfı Sülüntepe Erenler Cemevi
Kaynarca Cemevi

SANCAKTEPE (Akp Belediyesi)
Sarıgazi Cemevi
Samandıra Yunus Emre Cem Evi
Yenidoğan Cem Evi
Samandıra Sarı Saltık Cem Evi
Birlik Cemevi Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği
Hacı Bektaş Veli Taşdelen Cemevi

SULTANBEYLİ (Akp Belediyesi)
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Cemevi
Sultanbeyli Kulhimet Cem Evi
Sultanbeyli Hubuyar Cem Evi

TUZLA (Akp Belediyesi)
HAKEV VAKFI TUZLA CEM ve KÜLTÜR EVİ
Al-İ Aba Cem Evi ve
Karacaahmet Dergahı Tuzla Şubesi Cemevi
Şifa Mahallesi Cemevi
Orta Mahalle Cemevi
Konaşlı Cemevi

ÜMRANİYE (Akp Belediyesi)
Kazım Karabekir Cemevi
Anadolu Bilim Kültür Ve Cem Vakfi
İhlamurkuyu Cem Evi
Pir Sultan Abdal Cemevi

ÜSKÜDAR (Akp Belediyesi)
KARACAAHMET SULTAN DERGAHI CEM EVİ
18 Kasım 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |