Ana Sayfa Gündem 29 Şubat 2020

İSTANBUL MALTEPE KAPI AÇTI, ŞİMDİDE AYDIN KÖŞK CEMEVİNİN ELEKTRİĞİNİ KESTİLER

‘Borçsuz Cemevinin Elektriğini Tebligatsız Kestiler’Aydın’ın Köşk ilçesinde bulunan cemevinin elektrikleri dağıtım firması tarafından kesildi. Cemevinin elektrik borcu…

‘Borçsuz Cemevinin Elektriğini Tebligatsız Kestiler’
Aydın’ın Köşk ilçesinde bulunan cemevinin elektrikleri dağıtım firması tarafından kesildi. Cemevinin elektrik borcu bulunmadığı ve firmadan alacaklı olduğu öğrenildi. Elektriklerin kesilmesine tepki gösteren vatandaşlar cemevinin önünde toplandı.

Köşk ilçesi Başpınar mevkinde bulunan Köşk Cemevinin elektrikleri firma tarafından kesildi. Mesainin bitmesine yakın yapılan kesme işleminin gerekçesi olarak cemevinin abonelik sözleşmesinin bulunmadığı öne sürüldü. Cemevinin elektrik borcu olmamasına rağmen elektriklerinin kesilmesine tepki gösteren vatandaşlar firma yetkisinin cemevine gelerek açıklama yapmasını istedi.

Cemevinin önünde toplanarak yaşananlara tepki gösteren yüzlerce vatandaş, yapılan kesme işleminin art niyetli olduğunu öne sürdü. Cemevinin önüne Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, emniyet amiri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş geldi. Firma yetkililerin gelen tepkiler üzerine elektriği açma kararı almasını kabul etmeyen vatandaşlar, bir süre elektriklerin açılmasına müsaade etmedi. Daha sonra Köşk Cemevi Kültür ve Alevi Derneği Başkanı Yasin Koçak ile yapılan görüşmeler sonrasında firma çalışanları elektrikleri açarak cemevinden ayrıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Köşk Cemevi Kültür ve Alevi Derneği Başkanı Yasin Koçak, “Ben Bodrum’dayım. Ayın 17’sinde AYDEM’e gittim. Elektrik parası ödedim. 14 lira bir borcumuz vardı. Bugün bir arkadaşım aradı, elektrik kesilmiş dedi. Borcu yok diye cevap verdim. Müşteri hizmetlerini aradım, Köşk’teki bir şef vardı onu aradım. Abone numarasını istedi. Attım, baktı 5 kuruş borcunuz yok dedi. Sözleşmemizin iptal edildiği nedeniyle elektriklerimizi kesmişler. Gerekçe ne olursa olsun, burası ibadethane. Bazen 2’de 3’de cenazelerimiz geliyor. O esnada morgda cenazemiz de olabilirdi. İhtarnamede bulunmadan elektriğin kesilmesi bizi düşündürdü. Kasıt olduğunu düşünüyoruz.”


”Hiçbir ibadethanenin elektriğinin kesilmesine razı gelmeyiz. Halk duyduğu zaman toplandı. Belediye Başkanı, Emniyet Amiri, siyasi partiler, basın mensupları elektriği açmaya geldiler. Vatandaşlar izin vermedi. Sonra ben Belediye Başkanı ile görüştükten sonra iyi niyetine istinaden elektriği açmalarına izin verdik. Bunun da peşini bırakmayacağız. Mahalle Muhtarı yetkilileri arıyor. Oranın abonesi yok diyorlar. Yaklaşık 10 yıldır o kurum hizmet veriyor. Abonesi olmadan bir yer nasıl fatura ödüyor? Tek bir kuruş borcu yok bu kurumun. Bu tamamen uydurma, art niyet olduğu kesin. Ödeme talep etmediler, bizim alacağımız var AYDEM’den 60-70 lira, onu bile gidip alamadım. Genel Merkez bazında yasal süreç başlatacağız” ifadelerini kullandı.

MALTEPE’DE DE YAŞANMIŞTI
İstanbul Maltepe (Gülsuyu) Cemevinde de benzer bir sorun yaşanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’ın Elektrik kurumuna başvurarak ”Buraya elektrik vermeniz yasal değil, hukuksuz iş yapıyorsunuz, kesin” dilekçesi vermiş; bunun üzerine Cemevinin elektriğinin kesme girişimi yaşanmıştı. Cemevi yönetimi ve halkın tepkisiyle dizginlenen girişim dağıtım şirketine yeniden abonelik tesis ettirilerek sonuçsuz bırakılmıştı.

Yaşanan süreçte Cemevi yeönetimi acil toplantı düzenlemişti, ilgili haberin linki http://ozgurifade.com.tr/2020/01/29/maltepe-cemevin-de-acil-toplanti-yapildi/
29 Şubat 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE
KAYNAK: haberaydin.com , yeniyasamgazetesi1.com

Google NewsTema Tasarım |