Ana Sayfa Gündem, Magazin, Türkiye 20 Ağustos 2020

İYİ PARTİ’DEN TEPKİ: ‘MÜJDE’ DUYURUSUYLA 3 GÜNDE BORSA’DA KİM KÖŞEYİ DÖNDÜ?

SPK, BORSA SPEKÜLASYON SUÇ DEĞİL Mİ !İYİ PARTİ TEPKİ : ‘BU MÜJDE ENERJİYSE, BU BİLGİYİ SIZDIRMAK AĞIR…

SPK, BORSA SPEKÜLASYON SUÇ DEĞİL Mİ !
İYİ PARTİ TEPKİ : ‘BU MÜJDE ENERJİYSE, BU BİLGİYİ SIZDIRMAK AĞIR SUÇTUR,,
‘Müjde’ dedi ‘İşin Rengi Değişti’
Kalyon Enerji’nin fabrika açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü bir müjdeyi açıklayacağını belirtti. Erdoğan “Cuma günü inşallah milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı düşünüyorum.

Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm ülkemize vermek suretiyle yeni bir dönemin açılacağına da inanıyorum. Açıklarsam heyecanı kaybolur. Şimdi açıklamamakta fayda var diye düşünüyorum” diye konuştu.

BORSADA ENERJİ ŞİRKET HİSSELERİ HIZLA YÜKSELDİ
Güne alıcılı başlayan BIST 100 endeksi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü verecekleri müjde ile Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını bildirmesinin ardından enerji hisselerinde yoğunlaşan alımlarla 1.125,80 puana kadar yükselerek günü yüzde 2,95 artışla 1.124,71 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 32,25 puan artarken, toplam işlem hacmi 22,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,20 ve holding endeksi yüzde 2,87 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri değer kazanırken, en çok artan yüzde 6,30 ile elektrik oldu.

İYİ PARTİ TEPKİ : ‘BU MÜJDE ENERJİYSE, BU BİLGİYİ SIZDIRMAK AĞIR SUÇTUR’
Erdoğan’ın ‘Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm milletimize vermek suretiyle Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağına da şimdiden inanıyorum’ açıklamasına, İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray Twitter’dan dikkat çeken bir yorum getirdi. İYİ Partili Çıray, Erdoğan’ın ‘müjde vereceğim’ açıklamasına ilişkin sözlerinde, “‘Müjde’ enerji ile ilgiliyse sayın Erdoğan’ın etrafındaki birileri borsa oyuncularına bu bilgiyi dün sızdırmışsa eğer, bu resmen insider trading’dir (İçeriden öğrenenlerin ticareti) ve ağır suçtur” ifadelerini kullandı.

‘TAM BİR ŞARK HİKAYESİ’
Erdoğan’ın açıklamalarına değinen Çıray, “Önce şunu ifade edeyim; ‘müjde’ diye tam bir Şark hikayesi yazıyorlar. Bilinmeyen, görünmeyen, olup olmadığı belli olmayan bir hazine için zengin olduğumuza bizi inandırmaya çalışıyorlar. Definecilik bu işte” dedi.

“AKP’NİN ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMA HİKAYESİNE İHTİYACI VAR”
“Peki aç oturulup aç kalkılan sofralar ne olacak bu akşam? Açık kaynaklara ve Borsa’da enerji hisselerinin tavan yapmasına bakılırsa, müjde yine ‘petrol veya doğal gaz bulduk’ olacak gibi” diyen Çıray, “Ya her seçim öncesinde petrol bulunan Batı Karadeniz’dedir ya da Trakya’da Norveç’li Statoil’in arama sahasında… Keşke gerçek olsa. Yani aynı masalı çok dinledik. Şimdi de dövizleri tüketen bu iktidarın ‘şapkadan tavşan çıkarma’ hikayesine ihtiyacı var” şeklinde devam etti. Ekonomik gelişmelere de değinen Çıray, iki soruya dikkat çekerek, şunları söyledi:

‘AMA DİKKAT! ASIL MÜJDE KİMLERE’
“Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi yüzde 2 artışa geçerken, özellikle petro-kimya sanayi şirketleri hisseleri tavan yaptı. Bu durumda çok önemli sorular var:

  1. ‘Müjde’ enerji ile ilgiliyse sayın Erdoğan’ın etrafındaki birileri borsa oyuncularına bu bilgiyi dün sızdırmışsa eğer, bu resmen insider trading’dir ve ağır suçtur.
  2. Yok müjde başka bir konuda ise bu da “keriz silkelemesi” demektir.

‘ŞU ANDA BORSA OYUNCULARI KAZANDI, VATANDAŞA BİR ŞEY YOK’
“Ortada Covid aşısı yok. EYT’lilere, işçilere, doktorlara, esnafa da bir şey yok. Aç oturup aç kalkılan işsiz sofralarına hiçbir şey yok. Sizler daha ne olduğunu öğrenemeden milyonlarca $$ Borsa oyuncularının cebine girdi bile.. Devlette müjde açıklamanın da bir usulü olur. Kısacası.. @ceyhunirgil’in dediği gibi.. ‘İktidar her hafta gerçekleri unutturmak için topluma HOP (Halkı Oylama Programı) uyguluyor. Ayasofya, Libya, Akdeniz, Biden… hamaset zaten günlük rutin.. siyaset POP gibi oldu en ciddi yaşamsal konular çerez gibi harcanıp bitiyor’ ” sözleri ile tepki gösterdi.

PERİNÇEK MÜJDEYİ AÇIKLADI
Öte yanda CNN Türk Televizyonu’nda Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Zonguldak açıklarında doğal gaz kaynağı bulunduğunu iddia etti.

‘BİZ DUYDUK AMA ‘MÜJDEYİ KENDİSİ VERECEKTİR’
Perinçek, “Cumayı beklemeden programda müjdeler açıklanmış oldu. Sayın Cumhurbaşkanımıza bırakalım müjdeyi ama verilen bilgiler, Zonguldak açıklarında hidrokarbon yatakları, doğal gaz bulunduğunu son bir iki gün içerisinde biz de öğrendik. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız müjdesini kendisi verecektir, o müjdenin ne olduğu konusunda izin verirseniz bir açıklama yapmayalım” diye konuştu.
21 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |