Ana Sayfa Gündem, Magazin, Sağlık, Türkiye 17 Nisan 2020

İZMİR B.BELEDİYESİNDEN İKTİDARI KIZDIRACAK PROJE

‘İzmir’de Maske İçin; Ne PTT, Ne EDEVLET, Ne KOD, Nede ECZANE… Çözümü Akıl Buldu MASKEMATİK’BELEDİYE BAŞKANI SOYER’DEN…


‘İzmir’de Maske İçin; Ne PTT, Ne EDEVLET, Ne KOD, Nede ECZANE… Çözümü Akıl Buldu MASKEMATİK’
BELEDİYE BAŞKANI SOYER’DEN MÜKEMMEL HİZMET
İzmir Büyükşehir Belediyesi yurttaşların tıbbi maskeye ücretsiz erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirmeye başladı. Uygulamanın ilk adresi Konak Metro İstasyonu oldu. Maskematiği kullanan Başkan Tunç Soyer, “Önceliğimiz İzmir halkının sağlığı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgını nedeniyle kamusal alanlarda maske kullanımının zorunlu hale gelmesi üzerine yurttaşların tıbbi maskeye erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirilmeye başladı. İlki Konak Metro İstasyonu’nda hizmete giren maskematik hafta başından itibaren 10 istasyona daha koyulacak.

İZMİRLİLER İZMİR KARTLA MASKE ALABİLECEK
Metro yolcuları İzmirim kartla yolculuk bedelini ödedikten sonra içeride bulunan maskematiğe yine İzmirim kartlarını göstererek hijyen paketini alabiliyor. Bu işlemde İzmirim Kart’dan herhangi bir düşüm yapılmıyor. Paket 4 maske ve 100 mililitrelik bir dezenfektan içeriyor. Önümüzdeki günlerde dağıtımı kolaylaştırmak için paketten dezenfektan çıkarılacak, maske sayısı beş olacak. İzmirim kart kullanıcılarının hafta bir kez hijyen paketi alabilecek.

İLK MASKE MATİK KONAK’TA ÇALIŞMAYA BAŞLADI, İLK KULLANICI BAŞKAN SOYER OLDU
Konak Metro İstasyonu’ndaki maskematikte İzmirim kartı ile hijyen paketi alan Tunç Soyer, koronavirüs salgınıyla mücadelede maske kullanımının ve hijyenin önemini vurguladı. İzmirlilerin maskeye daha rahat ve steril bir şekilde ulaşmasını sağlamak için maskematiklerin sayılarını artıracaklarını söyleyen Başkan Soyer, “Bu sistem maskelerinizi birinin elinden almadığınız ve poşeti kendiniz açtığınız için steril bir kullanım imkanı veriyor.

Böylelikle vatandaşlarımıza maskeye çok daha huzurlu ve kolay erişebilecekleri bir hizmet vermiş oluyoruz. Maskematik otomatının imalatını yapan firmamıza şükranlarımı sunuyorum. Bunu İzmirli bir firmanın yapıyor olması da ayrıca gurur veriyor. İzmirlinin sağlığı her şeyden önce geliyor. Bu yeni hizmetimiz İzmirlilere hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AKP İKTİDARI 10 GÜNDÜR VATANDAŞA MASKEYİ ULAŞTIRAMADI
Maske ticaretiyle mücadele edildiği söylenerek satışını yasakladığı maskeleri önce PTT ile daha sonra sistem çalışmayınca EDEVLET ile dağıtmaya çalışan Akp iktidarı bunda başarısız olunca çareyi Eczacılar odasının kapısını çalmakta bulmuş. Vatandaşların kendilerine gönderilecek kodlarla eczaneden maske alacakları duyurulmuştu. Ancak geçen sürede piyasada satışı yasaklanan maskeye ulaşması ortadan kaldırılan vatandaşlar; hükumet tarafından dağıtılması da her geçen gün geciktikçe salgın karşısında savunmasız kaldı.

İKTİDARIN TAVRI MERAK EDİLMEYE BAŞLANDI
İktidarın salgınla mücadele etmek yerine muhalefet belediyelerinin başlattığı halka dokunan projelerine iktidarın ettiği bu günlerde Soyer’in bu projesine karşı takınacağı tavır merak edilmeye başlandı. Koronavirüs salgınıyla birlikte kapanan işyerlerive işten çıkartılan binlerce insana yardım elini uzatan muhalefet belediyelerinin yartım toplamalarına yasak getirilmiş; yapılan yardımların toplandığı banka hesaplarına bloke konuşmuştu. Son gelen bilgilere göre İçişleri bakanlığı tarafından İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine yardım ve bağış soruşturması açıldığı ve müfettiş gönderildiği bildiriliyor.
17 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADETema Tasarım |