Ana Sayfa Dünya, Gündem 4 Temmuz 2020

JAPONYA DA YAĞMUR ALARMI, SEL BİR ADAYI YUTTU

Yıkıcı yağmurlar sel ve toprak kaymalarına neden olduğu için Japonya’nın güney Kyushu adasında en az 15 kişinin…

Yıkıcı yağmurlar sel ve toprak kaymalarına neden olduğu için Japonya’nın güney Kyushu adasında en az 15 kişinin öldüğü ve bir çok kişinin de kayıp olduğu bildiriliyor.

Aynı su dolu bakımevinde on dört kurban bulundu, diğeri heyelandan çekildi. Ölümler henüz resmi olarak onaylanmadı. Yetkililer tahliye edilmeleri için 200.000’den fazla emir verdi ve kurtarıcılara yardım etmek için 10.000 asker gönderildi.

Şiddetli yağmurun gece boyunca pazar boyunca devam etmesi bekleniyor. Başbakan Shinzo Abe insanları “azami tetikte” olmaya çağırdı. Kumamoto ve Kagoshima’nın eyaletleri en kötü durumdaydı.

Kumamoto’nun valisi Ikuo Kabashima, gazetecilere bakımevindeki kurbanların “doktorun resmi olarak ölümü belgelemesinden önce Japonya’da kullanılan bir terim olan” kardiyo-solunum durmasında bulunduğunu “söyledi.

Görüntüler, batık araba ve evlerin diğer resimleri ile, yıkılmış. Kuma nehri üzerinde bir köprü gösterir. Japonya Meteoroloji Ajansı, bu tür yağışların bölgede daha önce hiç görülmediğini söyledi.

Bir tahliye merkezine sığınan bir kadın, yağmurun hiç bu kadar güçlü olabileceğini hayal etmediğini, bir diğeri ise yakındaki bir nehirden çalkalanan suyun titreşimlerini hissedebileceğini söyledi.

Kumamoto vilayetinde Aşikita’da yaşayan Haruka Yamada, Kyodo’ya şunları söyledi: “Büyük ağaçların ve evlerin parçalarının yıkıkıldığını gördüm ve bir şeye çarptıklarını duydum. Hava, sızan gaz ve kanalizasyon kokusu ile dolu.”

NHK yayıncısı, kasabanın Takinoue bölgesinde sekiz evin yıkıldığına dair raporlar olduğunu söyledi. (BBC)
04 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |