Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 2 Temmuz 2020

JAPONYA KÖMÜRLÜ ELEKTRİK SANTRALLERİ KAPATIYOR

Japonya, on yıl içinde 100 kömür santralini kapatma kararı aldı.Hükümet kaynakları Perşembe günü, Japonya, karbon emisyonlarını azaltmaya…

Japonya, on yıl içinde 100 kömür santralini kapatma kararı aldı.
Hükümet kaynakları Perşembe günü, Japonya, karbon emisyonlarını azaltmaya ve daha fazla yenilenebilir enerji kullanmaya doğru ilerlemeye çalıştığından, önümüzdeki on yıl içinde yaşlanan kömür yakıtlı elektrik santrallerinin çoğunu kapatacağını söyledi.

Kaynak bakımından fakir Japonya, enerji ihtiyacının yaklaşık üçte biri için kömüre güveniyor. Ülkedeki 140 kömür yakıtlı jeneratörün 114’ü daha yaşlıdır ve düşük verimlilik olarak kabul edilmektedir. Hükümet, 2030 yılına kadar bunların 100’ünü aşamalı olarak çevrimdışına almayı hedefliyor.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’ndan bir yetkiliye göre, sanayi bakanı Hiroshi Kajiyama Perşembe günü Japonya’nın en büyük elektrik tesislerinin başkanları ile yaptığı toplantıda bu fikri ortaya attı. Kajiyama’nın hareketi Cuma günü erken saatlerde açıklaması bekleniyor.

Bakanlık, elektrik hizmetlerini kömürden uzaklaştırmanın yollarını bulmak için bir uzman paneli kurmayı planlıyor; bir seçenek, düşük verimli jeneratörler kullanarak üretmelerine izin verilen elektrik miktarı konusunda kota ayarı yapmak. (japantimes.co.jp)
03 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |