Ana Sayfa Dünya, Gündem 26 Nisan 2020

JAPONYA’DA 9 ŞİDDETİNDE DEPREM VE 30 METRE TSUNAMİ UYARISI

‘M9 depremi, 30 metrelik tsunami kuzey Japonya’yı vurabilir’ Bir hükümet heyeti Salı günü yaptığı açıklamada, 30 metreye…

‘M9 depremi, 30 metrelik tsunami kuzey Japonya’yı vurabilir’

Bir hükümet heyeti Salı günü yaptığı açıklamada, 30 metreye kadar yüksek tsunaminin, ülkenin Pasifik kıyısındaki deniz siperleri boyunca 9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğinde kuzey Japonya’da Hokkaido’ya ve kuzeydoğuda Iwate’ye çarpabileceğini söyledi.

Uzmanlar grubu en kötü durum senaryosuna göre uyarıda bulundular ve Japonya Açması ve ülkenin kuzey bölgelerindeki Kuril Açması’nın merkezindeki bir mega depremin “yakın” olabileceğini söylediler. Kabine Ofisi paneli böyle bir depremin meydana gelme olasılığını hesaplamanın zor olduğunu söylese de, bölgede en son 17. yüzyılda gözlenen 300-400 yılda bir büyük tsunami meydana geldiğine işaret etti.

Japonya Açması, Hokkaido kıyılarındaki sulardan Tokyo’nun doğusundaki Chiba Eyaleti’ndeki Boso Yarımadası’na kadar uzanır ve Kuril Açması, ülkenin en kuzeydeki ana adasındaki Tokachi’den denizden Rusya’nın Uzak Doğusundaki Kuril Adaları’na kadar uzanır.

2011 yılında kuzeydoğu Japonya’yı harap eden ve 15.000’den fazla insanın ölümüne neden olan 9,0 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami de Japonya Açması’na odaklandı. Ancak panel bu kez Sanriku ve Hidaka sularının yanı sıra Tokachi ve Nemuro denizleri etrafında yoğunlaşmış depremler öngördü.

Tokyo Üniversitesi profesörü ve panel başkanı olan sismolog Kenji Satake, büyük bir deprem ve tsunaminin bölgede olmasa da kesinlikle olmamasına dikkat çekti, çünkü bu tür depremler son 6.000 yılda birkaç kez meydana geldi. “Bu sınıfın (simülasyonda gösterilen) büyük bir depremini, sert altyapı (sahil leveleri gibi) geliştirerek ele almak zor olurdu. İnsanların hayatlarını kurtarmak için temel politika tahliye olacaktır ”dedi.

Kabine Ofisi, tahmini felaketin yol açabileceği insanlar, binalar ve ekonomi üzerindeki zararı tahmin etmek ve karşı önlemleri incelemek için Salı günü bir çalışma grubu başlattı. Önümüzdeki yıl Mart ayı sonuna kadar bir sonuç çıkarmayı planlıyor.

Son 6.000 yılda tsunami yataklarının analizine dayanan en son panel simülasyonu, yedi vilayete zarar verdi – Hokkaido, Aomori, Iwate, Miyagi, Fukushima, Ibaraki ve Chiba. Iwate Eyaleti’ndeki Miyako’nun 29.7 metrelik en büyük tsunamisi ve 27.9 metrelik Hokkaido kasabası Erimo ile vurulacağı tahmin ediliyor.

Tokyo Electric Power Company Holdings Inc.’in 2011 felaketiyle sakatlanan Fukushima 1 numaralı nükleer santralinin etrafındaki alanın da sular altında kalması beklenirken, Miyagi ve Fukushima eyaletlerinin kıyıları 5-20 arasında vurulabilir. metre tsunami.

Panele göre Tsunami, Aomori Eyaleti’nin Japonya Denizi’ne bakan kısımlarının yanı sıra Mutsu Körfezi’ne de vurabiliyordu. Panele göre, valilik devlet dairesi ve Aomori belediye binasının 1 metreden fazla su altında olması bekleniyor.

KAYNAK:japantimes.co.jp

26 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |