Ana Sayfa Dünya, Gündem 21 Mayıs 2020

KALKÜTA VE BENGAL YERLE BİR OLDU ONLARCA ÖLÜ VAR

Bengal Körfezi’nde oluşan ve hızı saatte 185 kilometreye kadar ulaşan Amphan Kasırgası’nda çok sayıda ev ve ekili…


Bengal Körfezi’nde oluşan ve hızı saatte 185 kilometreye kadar ulaşan Amphan Kasırgası’nda çok sayıda ev ve ekili alan zarar görürken, ağaçlar köklerinden söküldü.
Doğu Hint şehri Kalküta, Hindistan ve Bangladeş’te en az 84 kişiyi öldüren güçlü fırtına tarafından harap oldu. Fırtına Amphan Çarşamba günü karaya çarptı ve kıyı bölgelerine şiddetli rüzgar ve yağmur sıktı. Kuzeyden Bhutan’a doğru ilerledikçe zayıflıyor.

SON 20 YILIN EN BÜYÜĞÜ
Galerilerde binlerce ağaç sökülmüş, elektrik ve telefon hatları indirilmiş ve evler düzleştirilmiştir. Kalküta’nın yollarının çoğu sular altında ve 14 milyon insanı güçsüz. Fırtına, 1999’dan beri Bengal Körfezi’nde oluşan ilk süper siklon. Rüzgarları vurduğu zaman zayıflamış olmasına rağmen, yine de çok şiddetli bir siklon olarak sınıflandırıldı.

Coronavirüs kısıtlamaları acil durum ve yardım çabalarını engelliyor. Covid-19 ve sosyal uzaklaştırma önlemleri kitlesel tahliyeleri daha zor hale getirdi ve barınaklar tam kapasiteye kullanılamadı. Amphan, Hindistan-Bangladeş sınırının etrafında, İngiliz Raj’ın başkenti olan tarihi bir şehir olan Kolkata’ya doğru kuzeye ve kuzeydoğuya gitmeden önce dört milyon kişiye ev sahipliği yapan bir mangrov alanı olan Sundarbans’ı vurmaya başladı.

BENGAL ŞEHRİNDE 72 KİŞİ ÖLDÜ
Hindistan’daki Batı Bengal ve Orissa (Odisha) eyaletlerinin bir kısmı ve güneybatı Bangladeş’teki bölgeler, rüzgarları 185km / s’ye (115mph) kadar yükselen bruntu taşıyordu. Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde en az 72 kişi öldü, Bangladeş’te 12 ölüm teyit edildi. Batı Bengal başbakanı Mamata Banerjee, eyalet başkenti Kalküta’daki yıkımın “Covid-19’dan daha büyük bir felaket” olduğunu söyledi. Hindistan’ın Press Trust haber ajansı tarafından konuşan Banerjee, “Alandan sonraki bölge harap oldu.” “Bugün savaş benzeri bir durum yaşadım.”

Batı Bengal’deki üç ilçe – Güney ve Kuzey 24 Parganas ve Doğu Midnapore – çok kötü bir şekilde vuruldu. Bangladeş’te, en kötü etkilenen bölge, setlerin çeşitli yerlerde çökmesiyle büyük alanların sular altında kaldığı Satkhira idi. Hasarın ilk değerlendirmeleri, tüm bu alanlarda engellenen yollar ve su baskını nedeniyle engellenmektedir. Kalküta’daki BBC Bengalli Amitabha Bhattasali, şehrin ve komşu bölgelerinin bir gün boyunca elektriksiz olduğunu söylüyor. Cep telefonu ağları en kötü hit alanların bazılarında çalışmıyor.

BBC’ye konuşan Shamik Bag, “Ağaçlar sökülüp, güç kaynağı koptu, lamba lambaları açılmamış, yöredeki cam paneller parçalandı, internet bağlantıları titredi. Çocuklar çığlık attı.” Dedi. “Tüm kapılar ve pencereler sıkıca kapalıyken bile, evim dışarıdaki uluyan rüzgârın baskısı altında inledi. 45 dakika içinde, taşkın suları evlerin zemin katına akarken bile dışarıdaki sokaklar sular altında kaldı.

“Elektrik hatları fırtınadan sonra restore edildiğinde, mahalle çocukları, elektrik kesintilerinin yaygın olduğu kendi çocukluğumuz gibi, kendiliğinden, neşeli bir koroda patladılar.” Şehirdeki yüksek katlı bir binanın 12. katında yaşayan Kajal Basu, fırtına başladıktan sonra Facebook’ta şöyle yazdı: “Dışarısı cehennem kasası gibi.” Binanın “bir depremi taklit ederek bir yandan diğerine sallanıyor” gibi görünüyordu. “İşkence metal sesleri, cam kırılması. Palmiye ağaçları sökülüp. Güç hatları çatlak ve yakınlarda üç yerde tükürme geldi.”

Telgraf gazetesine göre, Kolkata’nın su dolu yolları “Çarşamba gecesi uluyan rüzgarlar şehrin ıssız, Amphan perişan koridorlarına musallat olmaya devam ederken karanlık ve sürünen bir sürüngen gibi görünüyordu” dedi. Fırtına çarptığında çoğu insan evdeydi. Kalküta ve Hindistan’ın geri kalanı koronavirüs pandemisi nedeniyle kilit altında.

Bangladeş’teki yetkililer, Amphan’ın 2007’de yaklaşık 3.500 kişiyi öldüren Cyclone Sidr’den bu yana en güçlü fırtına olacağından korkuyor. Çoğu deniz suyunun artması sonucu öldü. Hindistan hava departmanı, 3-5 metre (10-16 feet) yüksek fırtına dalgalanmaları öngörmüştü. Deniz seviyelerinin bu şekilde yükselmesi, iç kısımlara yayılmış, yıkıcı topluluklara ölümcül su duvarları gönderebilir. Meteorologlar ayrıca sel ve ölümcül çamur kaymaları konusunda da uyardılar.
21 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE


KAYNAKLAR: Press Trust haber ajansı, bbc.com, REUTERS, Telgraf gazetesi

Google NewsTema Tasarım |