Ana Sayfa Dünya, Gündem 1 Mayıs 2020

KANADA’DA SİLAH SATIŞI ARTIK YASAK

Trudeau, 1.500 çeşit saldırı silahının yasaklandığını duyurdu.Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkenin yaşadığı silahlı saldırı katliamlarının ardından saldırı…

Trudeau, 1.500 çeşit saldırı silahının yasaklandığını duyurdu.
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkenin yaşadığı silahlı saldırı katliamlarının ardından saldırı tarzı silahlara yasak getirdi. Quebec kentinde Camiye Silahlı Saldırı Yapılmış Çok Sayıda Kişi Katledilmişti

Yeni kurallar 1.500 çeşit saldırı silahı satmayı, taşımayı, ithal etmeyi veya kullanmayı yasadışı hale getirecektir. Yasak hemen yürürlüğe girecek, ancak yasalara uyan silah sahiplerinin uyması için iki yıllık bir af dönemi olacak.

Trudeau ayrıca, henüz geri alınmamış bir geri alım programı sunmak için mevzuat getireceğini söyledi. ABD’nin aksine, silah mülkiyeti Kanada anayasasında yer almıyor, ancak silah mülkiyeti özellikle ülkenin kırsal bölgelerinde hala popüler.

Trudeau, silah sahiplerinin çoğunun yasalara uyan vatandaşlar olduğunu söyleyerek bir noktaya değindi, ancak saldırı silahlarının yararlı bir amaca hizmet etmediğini savundu. Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu silahlar sadece bir amaç için tasarlandı – yalnızca en fazla sayıda insanı en kısa sürede öldürmek için tasarlandı” dedi.

“Geyiği düşürmek için AR-15’e ihtiyacın yok.”
Saldırı silahlarının yasaklanması çağrısı, bir dizi yüksek profilli atıştan sonra arttı – 2017’de Quebec’teki bir camide, 2018’de Toronto’daki ticari bir sokakta ve son olarak da Nova Scotia eyaletinde bir rampada Kanada tarihinin en ölümcül katliamı yaşanmış 22 kişi katledilmişti.

RCMP, atıcıların kendi ateşli silahlarına lisanslı olmadığını, ancak diğer silahların yanı sıra saldırı tarzı bir silah gibi göründüğünü söyledi. RCMP hangi tür olduğunu belirtmedi, bu nedenle yasağın kapsamına girip girmeyeceği bilinmiyor.

Trudeau, geçen Kasım ayında yapılacak seçimlerden önce yasağa karşı kampanya yürüttü ve Mart ayında yasağı uygulamaya koymayı planladığını söyledi ancak koronavirüs nedeniyle gecikti. Hükümeti, Kasım ayı seçimlerinden önce arka plan kontrol gereksinimlerini zaten genişletmiş ve tabancaların taşınmasını zorlaştırmıştı.

Kanada’da silah sorunu var mı?
Bu silahların 80.000’den fazlası Kanada Kraliyet Atlı Polisi’ne kayıtlıdır. Hükümet silahları mevcut düzenlemelerle derhal yasaklayabilir, ancak bir geri alım programı parlamentoda çok partili destek gerektirecek ve muhtemelen hükümete yüz milyonlarca dolara mal olacak. Yasak siyasi olarak tartışmalıdır. Muhafazakâr Milletvekili Glen Motz tarafından Aralık ayında başlatılan yasağa karşı yapılan dilekçede 175.000’den fazla e-imza bulunuyor.

Kanada’da şiddet içeren suçlarda kullanılan silahların çoğu yasal olarak elde edilmedi ve Muhafazakâr lider Andrew Scheer, Trudeau’nun yasalara uyan silah sahiplerinin yasaklanmasından ziyade silahların yatılıya gelmesini durdurmaya odaklanmak için daha iyi olacağını söyledi.

The Globe and Mail , sızan belgelerin geri alım programının gönüllü olacağını ve lisanslı sahiplerinin silahlarının büyükbabasını alacağını gösterdiğini bildirdi. Trudeau daha önce programın zorunlu olacağını vaat etmişti. Cuma günü, Trudeau geri alımların gönüllü olup olmayacağını doğrulamayacak, ancak geri alım programının diğer taraflarca desteklenmesi ve herkese adil olması gerektiğini yineledi. “Bir sonraki adımların görülmesi gerekiyor,” dedi.

Kanada’daki cami saldırganına müebbet hapis cezası
Kanada’nın Quebec kentinde camiye silahlı saldırı düzenleyip altı kişiyi öldüren Alexandre Bissonnette ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bissonnette ancak 40 yıl sonra şartlı tahliye başvurusu yapabilecek. BBC
01 Mayıs 20020 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

Cezanın belgesi

Cezanın belgesi
Tema Tasarım |