Ana Sayfa Gündem, Sağlık 8 Aralık 2020

KANSER YAPAN 15 MİDE İLACI TOPLATILIYOR

Sağlık Bakanlığı acil kodu ile duyurdu, 15 ilaç piyasadan toplatılıyor. Sağlık Bakanlığı kararıyla etken maddesi “ranitidin” olan…

Sağlık Bakanlığı acil kodu ile duyurdu, 15 ilaç piyasadan toplatılıyor.


Sağlık Bakanlığı kararıyla etken maddesi “ranitidin” olan 15 adet mide ilacı piyasadan çekiliyor. Bakanlıktan “acil” koduyla yayınlanan duyuruyla söz konusu ilaçların insan kanserojeni olması ve izin verilen limitin üzerinde bulundurulması nedeniyle piyasadan çekildiği belirtildi.

Avrupa İlaç Ajansı ile Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin ardından Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu da, mide rahatsızlıklarında kullanılan ‘Ranitidin’ etkin maddeli ilaçların tümünün piyasadan çekilmesini kararlaştırdı. GazeteDuvar’dan Sinan Saygılı’nın haberine göre Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ivedi’ olarak yayınlanan kararda, Avrupa ve ABD’de alınan kararın ardından söz konusu ilaçların, Sağlık Bakanlığı Beşeri Tıbbi Ürün Klinik Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendiği ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak İlaç ve Eczacılık Başkan Yardımcılığı tarafından ilgili komisyon kararını içeren yazıda, şu sonuçlara varıldığı belirtildi: 

“Nitrozaminlerin, olası insan kanserojeni olarak sınıflandırılan kimyasal bileşikler olduğu, beşeri tıbbi ürünlerde nitrozamin bulunması veya üretim sırasında oluşumun risk olarak değerlendirildiği ve N-nitrozodimetilamin (NDMA) dahil nitrozamin safsızlıkların beşeri tıbbi ürünlerinde limit değerlerin üzerinde bulunmasına izin verilmediği, Ranitidin içeren ürünlerin mide yanması, mide ülseri olan hastalarda mide asidini azaltmak için kullanılan alternatifli ilaç grubu olduğu bildirilmiştir.
‘KAYNAĞI BELİRSİZ NDMA KABUL EDİLEBİLİR DEĞERLERİN ÜZERİNDE’
Ranitidin ilaçların kanser riskini artırdığına bir veri bulunmadığı ancak birçok Ranitidin içeren üründe kabul edilebilir sınır değerlerin üzerinde ve kaynağı bilinmeyen NDMA safsızlığı yer aldığı, sonuç olarak bu safsızlığın mevcudiyeti ve tedavi alternatiflerinin bulunması nedenleriyle Ranitidin içeren ürünlerin 1. sınıf A seviyesinde geri çekilmesinin uygun bulunduğu bildirilmiştir.”

PİYASADAN ÇEKİLMESİNE KARAR VERİLEN İLAÇLAR
Piyasadan çekilen mide ilaçları şunlar:
Ranitab – Mideran- Ragasit- Raniject- Ranitine- Raniver- Ranixel – Ranis- Ranobel- Risvom- Rozon- Ulcuran- Ultidin- Zandid- Zantac

Toplatma Kararı Verilen 15 İlacın Barkodlar
Toplatma Kararı Verilen 15 İlacın Barkodlar
Toplatma Kararı Verilen 15 İlacın Barkodlar
Toplatma Kararı Verilen 15 İlacın Barkodlar


08 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

2017 YILINDA DA BAZI MİDE İLAÇLARI TOPLATILMIŞTI
2017 yılında da Uzun süreli kullanımda kalp hastalıklarına neden olduğu gerekçesiyle, domperidon etken maddeli 15 ilaç geri çekilmişti.
DELOX 30MG SR PELLET İÇEREN KAPSÜL
DEXGARD 30/30MG MR KAPSÜL
DEXRİDON MR 30/10 MG KAPSÜL
DOPROKİN-S ORAL SÜSPANSİYON
DUEDOM 30/10MG KAPSÜL
DUEDOM 60/10MG KAPSÜL
DUOLANS 15/10MG KAPSÜL
DUOLANS 15/30MG SR KAPSÜL
DUOLANS 30/30MG SR KAPSÜL
LACOMBI 15/10 MG KAPSUL
LACOMBİ 30/10 MG KAPSÜL
RABECOMB 20/10MG KAPSÜL
RABECOMB 20/30MG MR KAPSÜL
RABELIS PLUS 20/10 MG KAPSUL
RABELIS PLUS 20/30 MG MR KAPSUL

Google NewsTema Tasarım |