Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Sağlık 13 Şubat 2020

KANUN, YÖNETMELİK, TEBLİĞ TAKMAYAN MALTEPE BELEDİYESİ

KANUN, YÖNETMELİK, TEBLİĞ TAKMAYAN MALTEPE BELEDİYESİ ‘Belediyenin Vurdum Duymazlığı; Çevreye ve İnsan Sağlığına Tehdit’ Maltepe Belediyesi tarafından…

KANUN, YÖNETMELİK, TEBLİĞ TAKMAYAN MALTEPE BELEDİYESİ

‘Belediyenin Vurdum Duymazlığı; Çevreye ve İnsan Sağlığına Tehdit’

Maltepe Belediyesi tarafından sokaklara konulan evsel atık toplama kaplarının (Konteyner) kapaklarının olmaması, var olanların kırılma nedeniyle artık yerinde olmamasından kaynaklı ilçenin bir çok mahallesinde yüzlerce çöp konteyner kapaksız bir şekilde çevreyi ve insan sağlığını tehdit ediyor.

Maltepe belediyesinin yer altına indirmekle övündüğü ve bu konuda bolca reklam ve şov yaptığı yeni nesil yer altı çöp toplama üniteleri da belediyenin benzer iş bilmezliği ve sorunlara ilgisiz olmasından kaynaklı hurdaya dönmüş durumda. Konteyner gibi bunların da bir çoğunun kapaklarının olmamasına belediyenin ilgisiz ve vurdumduymazlığı endişe verici boyutlarda.

Açık bırakılandan, kapağı olmayana kadar birçok sorunu barındıran yer altı çöp üniteleri her an bir engelli vatandaşın buraya düşmesine yaralanmasına yada daha ciddi boyutta bir kazaya ortam hazırlamakta. Yine sokak hayvanları noktasında da aynı tehlikeyi bünyesinde barındıran bu üniteleri sağlıklı çalıştırmayıp güvenli hale getirmeyecekseniz neden kurdunuz?

Bu açık bırakılan yer altı çöp ünitelerinde yaşanması muhtemel kazada sorumluluğu kim üstlenecek!

Bir çok hayali proje için (Mexpo, Batık Ada, Halk Kart  gibi) 5 yıldır Maltepelilerin milyonlarca lirasını harcayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın Maltepe sokaklarında hurdaya dönmüş çöp konteynırlarını ne zaman yenileyeceği merak konusu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yönetmelik ve Tebliğleri ile evsel atıkların çöp biriktirme kapları ile toplanması ve bu kapların standartları ile ölçüleri düzenlenmiştir. Bu kapsam da ”çöp biriktirme kaplarını, çevrenin sağlığını bozmayacak şekilde kapalı olarak muhafaza etmek” açık bir şekilde belirtilmiştir.

Bütün bu açık hükümler ortadayken Maltepe Belediyesinin aleni olarak Kanun çiğnemesi, Yönetmeliği takmaması, Tebliğleri hiçe sayması anlaşılır gibi değil.

MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI ALİ KILIÇ’A SORULAR:

– Maltepe tüm Mahallelerinde yüzlerce kapaksız çöp konteynerini neden onarım ve tamiratlarını yapmıyor, yaptırmıyorsunuz?

– Sizce İlçede ki çöp kaplarının kapaksız olması çevre kirliliği oluşturmuyor, insan sağlığını tehdit etmiyor mu?

– İki ay sonra ısınacak olan havalarla birlikte bu kapaksız çöpler 2019 ve öncesinde olduğu gibi yine sinek ve sivrisinek yuvalanmasına neden olmayacak mı?

13 Şubat 2020 – Abidin SARI / ÖZGÜR İFADETema Tasarım |