Ana Sayfa Gündem 23 Ağustos 2020

KARADENİZ’DE BULUNAN GAZIN YARISI ABD ŞİRKETİNİNMİŞ

‘Chevron İsimli Şirketle Yarı Yarıya Anlaşma Yapmışlar’Amerika’nın California eyaletinde bulunan Chevron Corporation isimli şirketin Akp hükumeti ile…

‘Chevron İsimli Şirketle Yarı Yarıya Anlaşma Yapmışlar’
Amerika’nın California eyaletinde bulunan Chevron Corporation isimli şirketin Akp hükumeti ile 20 Eylül 2010 da anlaşma imzaladığı ortaya çıktı.

Söz konusu anlaşmaya göre keşfi yapılan ve 21 Ağustos’ta açıklanan doğalgazın çıktığı bölge için yapılmış bu anlamaya göre çıkan gaz ve petrolü Chevron ile Türkiye yüzde 50, yüzde 50 paylaşacaklar.
Yapılan anlaşmanın Karadeniz de 3921 numaralı blok olarak ifade edilen bölge 21 Ağustos’ta doğalgazın bulunduğu alan.

Chevron Corporation şirketin resmi sayfasında anlaşmaya ilişkin açıklaması şu şekilde:
”Chevron, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde Derin Deniz Keşif Kirası Satın Aldı
SAN RAMON, Kaliforniya, 20 Eylül 2010 – Chevron Corporation (NYSE: CVX) bugün, Türkiye’deki yan kuruluşunun Karadeniz’de arama ruhsatı için Türkiye’nin devlet petrol şirketi ile Ortak İşletme Anlaşması imzaladığını duyurdu.

Chevron Corporation’ın başkan yardımcısı George Kirkland, “Bu anlaşma, yüksek potansiyele sahip yeni bir havzaya önemli bir keşif girişini temsil ediyor” dedi. “Bu ortak girişim keşif programına teknolojik uzmanlığımızı, küresel derin deniz deneyimimizi ve güvenlik konusuna kritik odaklanmayı getirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Chevron, başkent Ankara’nın 220 mil (350 km) kuzeybatısında bulunan 8.700 mil karelik (22.505 km2) bir blok olan Licence 3921’in batı kısmında yüzde 50 hisse alacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), lisansta kalan yüzde 50 hisseye sahiptir ve şu anda sondajı yapılan ilk arama kuyusunun işletmecisi olacaktır. İlk kuyu başarılı olursa, 3 boyutlu sismik elde edilecek ve 2012 yılında TPAO tarafından ilave bir keşif kuyusu açılacaktır.

Chevron
, Türkiye Karadeniz’de , License 3921’in batı kısmında yüzde 50 hisse alacak .
Chevron, projenin gelecekteki herhangi bir gelişimi sırasında operatör olacaktır.

Chevron Avrupa, Avrasya, Orta Doğu Arama ve Üretim Başkanı Guy Hollingsworth, “Chevron, Türkiye’deki bu keşif fırsatı için bir ortak olarak seçilmekten mutluluk duyuyor” dedi. “TPAO ve Türk Hükümeti ile ortaklığımızı genişletmeyi ve ülkenin açık deniz kaynaklarının geliştirilmesine yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.”

Chevron’un Türkiye’deki çıkarları arasında deniz taşımacılığı ve boru hattı operasyonları bulunmaktadır.

Chevron, dünya çapında iş yapan yan kuruluşlara sahip dünyanın önde gelen entegre enerji şirketlerinden biridir. Şirketin başarısı, çalışanlarının yaratıcılığı ve bağlılığı ile dünyadaki en yenilikçi teknolojileri uygulamalarına bağlıdır. Chevron, enerji endüstrisinin hemen hemen her alanında yer almaktadır. Şirket ham petrol ve doğal gazı araştırır, üretir ve taşır; ulaşım yakıtlarını ve diğer enerji ürünlerini rafine eder, pazarlar ve dağıtır; petrokimya ürünleri üretir ve satar; güç üretir ve jeotermal enerji üretir; enerji verimliliği çözümleri sağlar; biyoyakıtlar dahil geleceğin enerji kaynaklarını geliştirir. Chevron, San Ramon, Kaliforniya’da yerleşiktir.Cevron hakkında daha fazla bilgiyi www.chevron.com adresinde bulabilirsiniz.

1954 yılında kurulan Türkiye’nin tek milli petrol şirketi TPAO, Türkiye’de petrol endüstrisinin tüm dallarında çalışmalara öncülük etmiştir. TPAO, Türkiye’de karada yoğunlaşan faaliyet ve başarının yanı sıra, açık deniz ve uluslararası arenada da giderek daha aktif hale gelmiştir.

1995 tarihli Özel Menkul Kıymetler Dava Reformu Yasasının “Güvenli Liman” Hükümleri Amacıyla İleriye Dönük Bilgilerle İlgili Uyarı Beyanı.

Bu basın bülteninde tartışılan maddelerden bazıları Chevron’un Türkiye’deki faaliyetleri hakkında ileriye dönük ifadelerdir. “Öngörüyor”, “bekliyor”, “niyet ediyor”, “planlar”, “hedefler”, “projeler”, “inanıyor”, “arıyor”, “programlar” “tahminler”, “bütçeler” ve benzeri ifadeler bu tür ileriye dönük ifadeleri tanımlamayı amaçlamaktadır. Beyanlar, yönetimin mevcut beklentilerine ve tahminlerine dayanmaktadır; gelecekteki performansın garantisi değildir ve bazıları şirketin kontrolü dışında olan ve tahmin edilmesi zor olan belirli risklere, belirsizliklere ve diğer faktörlere tabidir. Fiili sonuçların önemli ölçüde farklılık göstermesine neden olabilecek faktörler arasında, ham petrol ve doğal gaz talebi ve arzı; rakiplerin eylemleri; şirketin ortak girişim ortaklarının operasyon ve geliştirme faaliyetlerindeki paylarını finanse edememesi veya başarısızlığı; mevcut ve gelecekteki ham petrol ve doğalgaz geliştirme projelerinden beklenen net üretimi gerçekleştirmedeki potansiyel başarısızlık; planlanan projelerin geliştirilmesinde, yapımında veya başlatılmasında olası gecikmeler; savaş, kazalar, siyasi olaylar, iç karışıklıklar veya şiddetli hava koşulları nedeniyle üretim ve geliştirme faaliyetlerinin olası aksaması veya kesintiye uğraması; devletin zorunlu kıldığı satışlar, elden çıkarmalar, yeniden sermayelendirmeler ve mali şartlardaki değişiklikler veya şirket faaliyetlerinin kapsamına ilişkin kısıtlamalar; ve genel ekonomik ve politik koşullar. Bu ileriye dönük ifadelere gereğinden fazla güvenmemelisiniz, sadece bu basın bülteninin tarihi itibariyle geçerlidir. Yasal olarak gerekli olmadıkça, Chevron yeni bilgiler, gelecekteki olaylar veya başka bir nedenle ileriye dönük beyanları kamuya açık olarak güncelleme yükümlülüğünü üstlenmez.”

Hükumet yetkililerinin konu hakkında sessizliği devam ediyor. Anlaşmanın devam edip etmediği yada bittiyse ne zaman iptal edildiği konusunda yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı.

Ancak söz konusu şirketin resmi web sayfasında yukarıda ki açıklamasının hala duruyor olması bahse konu anlaşmanın sürdüğünü işaret ediyor. Bu durumda Karadenizde büyük gövde gösterileri ile açıklanan 320 milyar metreküplük doğalgazın Türkiye’ye düşen payın 160 milyar metreküp olacağı ortaya çıkıyor…Bunun amortisman, alt yapı çalışmaları, çıkarma, taşıma ve dağıtım aşamasına getirmek için harcanacak para ile bahsedildiği gibi büyük bir ekonomik gelir sağlamayacağı; hele ki ucuz doğalgaz hayalleri kurmayı gerektirecek bir durum olmayacağı aşikar görünüyor.
24 Ağustos 2020, 01.00 / ÖZGÜR İFADE

KAMUOYUNA YANSIYAN ANLAŞMANIN AÇIKLAMASI YAPILDI
Yapılan açıklamada; 4 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete de PETROL HAKKINA MÜTEALLİK KARAR Karar Tarihi: 25.03.2013 Karar No: 6614 ile anlaşmanın iptal edildiği bilgisi aktarıldı.
”Türkiye Petrolleri A.O.’nun II no.lu Bolu Petrol Bölgesi’nde Karadeniz’de Türk Karasuları dışında sahip bulunduğu AR/TPO/3921 hak sıra no.lu petrol arama ruhsatında dosyasında koordinatları belirtilen kısmının % 50’si üzerinde evvelce Genel Müdürlüğümüzün 14.09.2010 tarih ve 6087 sayılı Petrol Hakkına Müteallik Kararıyla 16.09.2010 tarihinde Türkiye Petrolleri A.O. ve Chevron Kara Deniz B.V. için birer hak ve takyit olarak tesis edilen hakların, Devlete hiçbir mükellefiyet tahmil etmemesi şartıyla, terkin edilmesine ve Petrol Siciline tescil edilmesine Petrol Kanunu’nun 34, 35, 36 ncı maddeleri gereğince karar verilmiştir” denilen açıklamada ismi geçen şirketle yapılan anlaşmanın iptal edildiği belirtilmiş ve tarafımızca da bu bilgi konuya ilişkin haber güncellenerek eklenmiştir. (24 Ağustos 2020, 19.00)

 

Google NewsTema Tasarım |