Ana Sayfa Gündem, Türkiye 21 Nisan 2020

KAZ DAĞLARI TALANCILARI KORONAVİRÜS SALGININI FIRSATA ÇEVİRDİ

‘Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla alınan tebliğ kararı için Covid-19 salgını bahane edildi; Tebliğde alanda drone uçuşlarının…

Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla alınan tebliğ kararı için Covid-19 salgını bahane edildi; Tebliğde alanda drone uçuşlarının yasaklanması dikkat çekti’

Kaz Dağları’nda altın madenine karşı süren çadırlı nöbetin 270. gününde Çanakkale Orman Müdürlüğü tarafından yaşam savunucularına alanı boşaltmaları yönünde tebliğde bulundu. Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla yapılan tebliğde Covid-19 salgını bahane gösterildi.

Ruhsatı yenilenmemesine rağmen Kaz Dağları’nda faaliyetleri sürdüren Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) doğa talanına engel olmak için bölgede tutulan çadır nöbeti 270. gününe ulaştı. Çanakkale Orman Müdürlüğü, bugün (20 Nisan 2020 Pazartesi) yaşam savunucularına alanın boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu. Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu kararıyla alınan tebliğ kararı için yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını bahane gösterildi.

DİKKAT ÇEKEN ‘DRONE’ MADDESİ

Tebliğde alanda drone uçuşlarının yasaklanması gibi maddelerin bulunması ise dikkat çekti. Keza yaşam savunucuları, şirketin yaptığı doğa katliamlarını bu yöntemle belgeleyebiliyor.

‘ÖNLEMLER ALINDI’

Konuyla ilgili yaşam savunucuları tarafından yapılan açıklamada, “270 gündür madenci şirketlere ve idari cezalara rağmen kamuoyu desteği/duyarlılığı ile devam eden Kaz Dağları çadırlı nöbetinde, pandeminin başladığı günden bugüne kişi yoğunluk azaltılıp izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu, ilk günden jandarmanın da bilgisi dahilindedir” denildi.

Kaz Dağları nöbet alanı boşaltılmak istenirken madenci şirketin güvenliklerinin ormanda durduğu belirtilen açıklamada, ruhsatsız çalışan Alamos Gold’un projelerinin iptal edilmesi ve nöbete yönelik bu karardan geri dönülmesi gerektiği vurgulandı.

Yaşam savunucuları, kararla ilgili şu soruları yöneltti:

– Drone uçuşunun yasaklanmasının pandemiyle mücadeleye nasıl bir etkisi var? İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu, bu kararlarla şirketlerin gayri resmi ya da resmi çalışmalarını rahatlatmak, doğa tahribatlarının belgelenmesini engellemek mi istiyor?

– Bu karar, tahliyeyi duyan kişilerin nöbet alanına sahip çıkmak için Kirazlı’ya gelmesine ve virüsün daha çok yayılmasına neden olacak bir karardır.Kurul, halkın Kaz Dağları hassasiyeti bilmiyor olabilir mi?Böyle bir karar nasıl alınabilir?

– Nöbet alanında izole kalanların tahliyesi demek bulaşın gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde, şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları, hayatlarının riske atılması demek. Kurul, bu mağduriyeti yaratmayı ve riski nasıl göze alabilmektedir?

‘KAZ DAĞLARI’NIN AKIBETİ AÇISINDAN KAYGILIYIZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Pandemi krizinin doğa talanı açısından bir fırsata çevrilmek istendiğini görüyoruz. Salda Gölü‘nde yaşananlardan sonra Kaz Dağları’nın akıbeti açısından da kaygılıyız. Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere süresiz ‘Evde kal’  diyoruz. 

Çanakkale’deki ormanların yok olması vebalinin altında İl Hıfzısıhha Kurulu’nun kalmaması için bu kararlardan geri dönülmesi gerekmektedir. Kurulu, yaşamlarımızı tehlikeye atmaması için nöbet alanımızı kararın istisnası tutmaya davet ediyoruz.” ilerihaber

21 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |