Ana Sayfa Gündem 22 Aralık 2020

KILIÇDAROĞLU’NDAN ALEVİLERE TÜRKEŞ’İN EVİNİ ZİYARET CEVABI

KILIÇDAROĞLU’NDAN ALEVİLERE TÜRKEŞ’İN EVİNİ ZİYARET CEVABIChp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan her hafta mecliste yaptığı camdan cama konuşmasında…

KILIÇDAROĞLU’NDAN ALEVİLERE TÜRKEŞ’İN EVİNİ ZİYARET CEVABI
Chp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan her hafta mecliste yaptığı camdan cama konuşmasında subliminal mesajlar. İsim vermeden Maraş katliamı yıl dönümünde Türkeş’in evine yaptığı ziyareti eleştiren Alevilere ve Alevi kurumlarına cevap verdi.

1978 de Maraş’ta yapılan Alevi katliamının yıl dönümü olan 19 Aralık günü Mhp lideri Türkeş’in eşinin evini ziyaret etmişti. Ziyarette Kılıçdaroğlu’na; Chp İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Chp İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Chp Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı eşlik etmişti.

Alevi toplum bilinci Maraş katliamının baş sorumlusu olarak başında Türkeş’in bulunduğu MHP’yi katliamın bir numaralı sorumlusu olarak belleklerine kazımış. Alevi kurumları Maraş katliamının yıl dönümü gününe denk getirilen bu ziyarete haklı olarak tepki göstermişlerdi.

Kamuoyuna yapılan açıklamada:
”Biz Aleviler için çok acı olan bu tarihi günde Alevilerin oylarıyla partisi ayakta duran CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu, CHP İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve diğer CHP Üst düzey yöneticileri Alpaslan Türkeş’in eşini tören anlamıyla ziyaret ettiler.
Belki şaşırdık, belki tanıdık, belki hatırlandık bir tabloydu ama Alevilerin vicdanını bir kez daha sızlatan bu görüntü karşısında kendilerini kınıyor ve Alevi toplumu adına Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine soruyoruz ?
1- Bu ziyaretin sebebini Adalete olan vurgunuz ve söylemlerinizle net bir şekilde anlatacak mısınız ?
2- Yoksa Alevilerin mazlum bir toplum olmasına bilinçaltınızdaki küçümsemeyle mi bakıyorsunuz ?
Evet, sevgili canlar tüm Alevi kurumları olarak Alevi halkının oylarıyla iktidara gelmiş ve demokrasi, adalet ve özgürlük vadeden Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerini bir kez daha kınıyor ve bu konuda açıklama yapmalarını bekliyoruz.
Saygılarımızla…
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi federasyonu,Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği” denmişti.

http://ozgurifade.com.tr/alevi-kurumlari-chpyi-kinamis/

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NDAN SUBLİMİNAL AÇIKLAMA:
Chp genel başkanı Kılıçdaroğlu; bu ziyarete gösterilen tepkilere 22 Aralık 2020 günkü mecliste yaptığı camdan cama konuşmasında tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:
”Ayrışmanın ve kavganın kavgası yapan, dünya malına tamah eden siyasetçiler var; kavgadan medet umanlar var. Ben saygıdeğer henımefendi Seval Türkeş’i ziyaret ettim. Seval hanım demokrasiye inanmış, parlementonun saygınlığına inanmış değerli bir isim. Bir mafya bozuntusunun bir siyasi partinin destekçisi olması ve o siyasi partinin de bu mafya bozuntusuna sahip çıkması cumhuriyet tarihinde bir ilktir ve buna açık yüreklilikle karşı çıkıyoruz. (CHP GRUBUNDA ALKIŞ TUFANI)
Mevlana’yı biliyoruz, Ahi Evran’ı biliyoruz, Yunus Emre’yi biliyoruz, Hacı Bektaş’ı biliyoruz ama felsefesini biliyor muyuz? Ne diyor Yunus Emre, ”Biz kimseye kin tutmayız, düşmanımız kindir bizim” daha ne desin, bütün Peygamberler kine ve öfkeye karşı çıkmışlardır.
Kinden ne beklenir, öfkeden ne beklenir, insanları birbirine düşürmekten ne beklenir; bunları aşmak zorundayız. Bunları aşacağız, aşmak zorundayız; ben kine ve öfkeye itibar etmedim bundan sonrada itibar etmeyeceğim (MASAYA YUMRUK VE CHP GRUBUNDA ALKIŞ TUFANI)”

1978 yılında 19-24 Aralık tarihleri arasında Mhp’lilerin başını çektiği guruplar Alevi mahallelerine saldırmış çoğu çocuk ve kadın 100’den fazla insan vahşice katledilmişti. Akp iktidarı Alevilerin Maraş Katliamı anmasını sürekli engellemesi ve yasakları biliniyor; görünen o dur ki Chp yönetimi de Alevilerin Maraş Katliamını unutmalarını ve konuşmamalarını istiyor.

Chp lideri Kılıçdaroğlu’nun; Madımak, Maraş, Çorum, Gazi, Dersim gibi Alevilerin yıllardır kitlesel olarak gerçekleştirdiği katliam anmalarına hiç katılmadığı biliniyor.

ALEVİLERE VE ALEVİ KURUMLARINA CEVAP VERİLDİ
Kılıçdaroğlu’nun meclis salı gurup konuşmasında isim vermeden Maraş katlamı yıl dönümü olan 19 Aralık’ta Türkeş’in evine yaptığı ziyarete tepki gösteren alevilere ve alevi kurumlarına subliminal mesaj verdiği şeklinde yorumlandı.
Alevi kurumlarının tepkisinin ne olacağı merak ediliyor.
22 Aralık 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |