Ana Sayfa Gündem, Türkiye 13 Ağustos 2020

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘KÖP’ PARTİSİ NEREYE GİDİYOR!

Chp’li İl Başkanını Öldürten Kişi Kılıçdaroğlu’nun Dostlarında İl Başkanı Oldu! Kılıçdaroğlu yönetiminde ki eski Cumhuriyet Halk Partisi-CHP…

Chp’li İl Başkanını Öldürten Kişi Kılıçdaroğlu’nun Dostlarında İl Başkanı Oldu!


Kılıçdaroğlu yönetiminde ki eski Cumhuriyet Halk Partisi-CHP yeni Kılıçdaroğlu Örgütü Partisi-KÖP ortaklık yaptığı İYİ Partinin Nevşehir il başkanlığına 1980 de Nevşehir CHP ile Başkanını öldürten kişi getirildi.

17 Haziran 1980’de ülkücü faşistler tarafından öldürülen CHP Nevşehir İl Başkanı avukat Zeki Tekiner’in katillerini cinayete azmettiren ve bu suçtan hüküm giyen Ömer Ay, 40 yıl sonra, 5 Temmuz 2020 tarihinde CHP’nin ittifak ortağı İyi Parti’nin Nevşehir İl Başkanı seçildi.

Tekiner ailesi bu gelişmeye tepki gösterirken, Mehmet Zeki Tekiner’in kızı Aylin Tekiner, ailesi adına kaleme aldığı “Bir politik aymazlık öyküsü: Celladını taltif, takdir ve terfi” başlıklı bir yazıyla konuyu gündeme getirdi.
Tekiner’in Kızı AylinTekiner: ”Aşağıda okuyacağınız zincir 40 yıl önce, babamız #ZekiTekiner’in katillerini azmettiren #ÖmerAy’ın İyi Parti Nevşehir İl Başkanı seçilmesine dair itirazımızı içerir.”

Tekiner ailesinin üyesi olduğu Toplumsal Bellek Platformu da Ömer Ay’ın cinayete azmettirmekten hüküm giymesine rağmen, cezasının 1986’da gerekçesiz şekilde kaldırıldığını anımsatarak, “Söz konusu şahıs 5 Temmuz’da İYİ Parti’nin Nevşehir İl Başkanı seçilmiştir. Geçmişlerinde cinayet, cinayete azmettirme gibi suçlar barındıran ve siyasi saiklerle işledikleri bu suçlarla ilgili hiçbir surette pişmanlık hissetmeyen kişilerin siyaset sahnesinde bulunması kabul edilemez. Vicdanları zedeleyen bu durumun derhal düzeltilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede İYİ Parti ve ittifak ortağı CHP’yi tavır alamaya davet ediyoruz” çağrısında bulunmuştu.

Ömer Ay bugün inkâr etse de dün itiraf etmişti: “Kendilerine birer adet silah verdim… Avukat Zeki Tekiner’in komünist olduğunu söyledim” 1980’de katledilen CHP Nevşehir İl Başkanı avukat Zeki Tekiner’in katillerini cinayete azmettirme suçundan hüküm giyen Ömer Ay, bugün cinayette dahli olmadığını iddia etse de, kendi ifadeleri, cinayetin silah sağlayanı ve azmettireni olduğunu gösteriyor

“Ankara’da MHP Gümrük ve Tekel Bakanı Gün Sazak öldürülmüştü. Gökhan Çirkin olarak tanıdığım Uğur Coşkun bana geldi. ‘Ömer Abi Bakanımızı vurdular. Uşak’ta başkanımız öldürüldü. Biz de karşılık olarak bir şeyler yapalım’ dedi. Kendisini teskin etmeye, eylemin zararlı olacağını, hepimize zarar vereceğini anlatarak vazgeçirmeye çalıştım. Şeref Turan olarak tanıdığım Mehmet Onur Miman bu göreve talip görünmüyordu ancak Uğur Coşkun’un ona da aynı şekilde baskı yaptığını sanıyorum. Benim evimde oldukları bir akşam Uğur Coşkun yine aynı şekilde baskıya devam etti. Ben de kendilerine birer adet silah verdim. Bu silahlardan biri Fransız Onlusu biri de 14’lü olarak bildiğimiz silahtı. Kendilerine Avukat Zeki Tekiner’in komünist olduğunu söyledim. Daha sonraki gelişmeleri bilmiyorum. Tahminen 15 gün kadar geçmişti, dernekte bulunduğum bir sırada çocuklar koşarak geldiler. Arkasından polisler derneği bastı ve Zeki Tekiner’in öldürüldüğünü öğrendim.”

1980’de katledilen CHP Nevşehir İl Başkanı avukat Zeki Tekiner’in katillerini cinayete azmettirme suçundan hüküm giyen Ömer Ay’ın kendi ifadesini okudunuz. Ömer Ay, İyi Parti Nevşehir İl Başkanı seçildikten sonra Tekiner Ailesi ve Toplumsal Bellek Platformu, Ay’ın geçmişini hatırlatmış, İyi Parti ve CHP’yi tavır almaya çağırmış; Ay ise cinayette dahli olmadığını kastederek “Asla bir azmettiricilik ve yardımcılık yapmadım. Ancak onu öldüren iki ülkücü kaçak ülkücüydü. O ülkücülere burada ev tuttum ve iş buldum” diyerek kendini savunmuş, Tekiner’den de “yerli ve milli insandır” diye bahsetmişti. Ancak kendi ifadeleri Ay’ın bugünkü savunmasını hükümsüz kılıyor.

Birbirini satan ülküdaşlar Zeki Tekiner cinayeti dosyası itiraflar, tutarsızlıklar ve suçu başkasına yıkma çabaları ile dolu. İfadeler Ömer Ay yurtdışında iken başka, Türkiye’ye iade edildikten sonra başka veriliyor. Ömer Ay, cinayet sonrasında tetikçiler Uğur Coşkun ve Mehmet Onur Miman’ı saklıyor ve kendisi de Almanya’ya kaçıyor. Coşkun ve Miman da yakalanınca Ömer Ay’la bütün ilişkilerini anlatıyor. Ancak Ay, Almanya tarafından Türkiye’ye iade edilince Coşkun ve Miman’ın ifadeleri birden değişiyor. Abdullah Çatlı ve ağabeyi Zeki Çatlı’nın da suçu kendine atmak için bunları yaptırdığını ima ediyor. Mehmet Ali Ağca’nın da aralarında bulunduğu kaçaklara pasaport sağlama işinin de Çatlı kardeşlerin işi olduğunu söylüyor.
(Toplumsal Bellek Platformu, Sendika.Org, gelecekgundem)
13 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |