Ana Sayfa Gündem, İstanbul, Maltepe, Politika 17 Eylül 2020

KILIÇDAROĞLU’NUN PRENSİ 23 BANKA HESABININ CEVABINI 7 AY SONRA!

İstanbul Maltepe Chp Belediyesinde bir bankanın tek şubesinde 23 banka hesabı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu kadar çok…

İstanbul Maltepe Chp Belediyesinde bir bankanın tek şubesinde 23 banka hesabı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu kadar çok banka hesabının açılma nedeni ve bu hesaplar üzerinden yapılan ödeme ve transferlerin mahiyeti sorulmuş; ihtiyaç fazlası bu kadar çok banka hesabı açmanın ve akabinde de bazı tartışmalar ortaya çıktığında apar topar kapatılma şaibesinin aydınlatılmasını 19.02.2020 tarihinde Kılıçdaroğlu’nun prensi bay Ali Kılıç Belediyesinden resmi başvuru ile Maltepe kamuoyu adına talep etmiştik.

O CEVAP 7 AY SONRA VERİLDİ AMA!
TC. Devletinin ve yasa koyucunun koyduğu ‘Bilgi Edinme’ yasası kapsamında ilçede ki yerel gazete olarak yaptığımız başvuruya 15 gün içinde OLUMLU-OLUMSUZ cevap vermekle mükellef Ali Kılıç Belediyeciliği bu başvuruya 7 ay sonra resmi ıslak imzalı başvuruya İÇİ BOŞ OLUMLU YADA OLUMSUZ HİÇ BİR EMARE İÇERMEYEN MAİL ile cevap verdi.

MALTEPE HALKıNA VE TÜRKİYE KAMUOYUNA HESAP VERİN
Maltepe Belediyesi tarafından bir banka şubesinde ihtiyaç fazlası olarak tam 23 adet hesabın olduğu Belediye Mali İşler Müdürlüğünün ilgili bankaya gönderdiği resmi yazıyla hesapların kapatılması üzerine ortaya çıkmıştı.

Bu kapatılan hesaplarla ilgili, Özgür İfade Gazetesi olarak 19 Şubat 2020 gün ve 04 no’lu resmi yazımızla banka hesaplarının içeriğini, hesapların açılış ve kapanış nedenlerini, kimler tarafından kullanıldığını ayrıntılı olarak ıslak imzalı bir dilekçe vererek sormuştuk. Ancak şeffaf CHP Maltepe Belediyesi, TC. Devletinin ‘Bilgi Edinme Yasası’ kapsamında yaptığımız bu başvuruya yasalara göre bize 15 gün içinde bir cevap vermesi gerekirken sessizliğini korumuştu.

Bunun üzerine 20 Haziran 2020 tarihinde hazırladığımız bir haberle Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ ı ısrarla atayan sn. Kemal Kılçdaroğlu’na, bu kez kamuoyu nezdinde bu hesapları ve ne amaçla kullanıldıklarını sorduk.

14.09.2020 tarihinde 1192408 kayıt numaralı başvurumuza Maltepe Belediyesinden başvurumuza yanıt verildiğini belirten bir mail geldi. Neredeyse 7 ay sonra gelen Mail de cevap babında bir tek açıklamaya yer verilmemiş. Açıklama yapılması gereken bölümde aynen şu cümle yazıyordu:
’’Detay bilgi bulunamadı’’

Bize de yeniden soru sormak düştü!
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Mali Hizmetler Müdürlüğüne soruyoruz:
1- Yasal olarak ıslak imza ile yapılan bir başvuruya ıslak imzalı bir belge ile cevap vermekle yükümlü olduğunuzu bilmiyor musunuz?
2- Bilgi edinme yasasına göre yapılan başvurulara 15 gün içinde cevap verme yükümlülüğünüz olduğunu bilmiyor musunuz?
3- Maltepe Belediyesi olarak yasaları tanımadığınızı biliyoruz ama yasaları bilen bir ekiple çalışmak aklınıza gelmedi mi?
4- Gönderdiğiniz mailde sorumuza cevap vermemişsiniz. Bu tavırla biz ne yaparsak yapalım hiç kimseye hesap vermeyiz anlamına mı geliyor?
5- Eğer hesap vermeyiz zihniyetindeyseniz; 7 ay sonra bilgi içermeyen bir mail gönderip, biz görevimizi yaptık sorumluluktan kurtulduk (ki yaptığınız yine yasal değil) algısı yaratan bu maili bize neden gönderme gereği duydunuz.
6- Bu şekilde Yasa gereği OLUMLU-OLUMSUZ cevap vermeniz gereken resmi başvuruya 7 ay sonra boş mail göndererek Belediyenin resmi kayıtlarında cevap verdiğinizi mi bina etmeyi amaçlıyorsunuz?

-Bu 23 hesap haricinde başka hesapların da olduğu ve hangi bankada kaç adet hesabın bulunduğu, hangi amaçlarla kullanıldığını?

– Şuana kadar tespit edebildiğimiz sadece bir banka şubesinde açılıp kapatma talebinde bulunduğunuz 22 hesabın açılmasına neden ihtiyaç duydunuz, şimdi apar topar neden kapatıyorsunuz?

– Aynı bankanın tek şubesinde açılan bu 23 adet hesap için ‘Hesap İşletim Ücreti’ ödendi mi? Ödendiyse ilgili bankaya ne kadar hesap işletim ücreti ödenmiştir?

– Aynı bankanın tek şubesinde açılmış bu 23 adet hesap için ilgili bankadan ‘Promosyon’ alındı mı? Alındı ise ne kadar ve alınan bu promosyonun akıbeti nedir?

– 2015’den itibaren açtığınız bu 23 hesapta hangi işlemler gerçekleştirildi?

– Bu hesapların Kıbrıs, Antalya, İzmir, Balıkesir ve yurt dışında da bir kaç ülkede kullanıldığı iddiaları bulunmakta; bu hesapların çıkış işlemleri hareketlerini kamuoyu ile şeffaf belediyeciliği gereği olarak paylaşacak mısınız?

– Bu hesaplarda belediye ile dolaylı ve dolaysız iş yapan kuruluşlara, işletmelere, firmalara ve şahıslara ödeme yapıldığı iddiaları bulunmakta, bu ödemeler hangi iş ve işlem üzerinden hangi kuruluş, işletme, firma ve şahıslara yapılmıştır?

– 2014 yılında başlattığınız Yaşlı ve engellilere evde bakım adı altında berber-kuaför hizmetine karşılık her ay 150 bin lirayı hangi hesap üzerinden hangi firma ve şahıslara ödeme yaptınız?
17 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Bazı İlgili Haberler

http://ozgurifade.com.tr/sayin-kilicdaroglu-nedir-bu-22-adet-banka-hesabi/
http://ozgurifade.com.tr/maltepeliler-sokta/
http://ozgurifade.com.tr/maltepe-belediyesinin-engelli-ve-yaslilara-evde-kuafor-hizmetinde-saibe/

 

http://ozgurifade.com.tr/halka-hesap-verecegiz-diye-yol-cikanlar-kamuoyunu-ilgilendirmeze-bagladi/
Google News XX Sitesi

İlginizi çekebilir

ANNEM FESLEĞEN TÜTERDİ

ANNEM FESLEĞEN TÜTERDİTema Tasarım |