Ana Sayfa Gündem, Türkiye 5 Eylül 2020

KILIÇDAROĞLU’NUN PRENSİ HAKKINDA TUTUKLAMA TALEBİ

‘Yolsuzluk, Rüşvet, Zimmet, İhaleye Fesat Karıştırma’Yalova Belediyesindeki yolsuzluk soruşturmasında savcı mütalaasını tamamladı, eski CHP’li belediye başkanı Vefa…

‘Yolsuzluk, Rüşvet, Zimmet, İhaleye Fesat Karıştırma’
Yalova Belediyesindeki yolsuzluk soruşturmasında savcı mütalaasını tamamladı, eski CHP’li belediye başkanı Vefa Salman’ın tutuklanmasını talep etti.

Yalova Belediyesi’nde “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” suçlarından hakkında soruşturma başlatılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman sanık olarak yargılanıyor. İddianamede; Vefa Salman’ın “zimmet” suçunu işlediği, Türk Ceza Kanunu’nun 251/1 maddesi delaletiyle 247/1-2, 43/1, 53 maddelerinden yargılanacağı ifade edilerek; “Sanık Vefa Salman’ın zimmet suçunun müşterek faili olduğu, zimmet suçunun işlenmesine kasten göz yumduğu hususunda kuvvetli suç şüphesi var” denildi.

SALMAN’A 5 YILDAN 12 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
İddianamede; 2014-2020 yılları arasında 555 işlemde toplam 20 milyon 739 bin 664 TL usulsüz ödeme yapıldığı bildirildi. İddianamede; Vefa Salman’ın, zimmet suçlamasıyla 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezalandırılması istendi.ü

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında “ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet” suçlarından soruşturma başlatılan ve tutuklu yargılanan Yalova Eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in de bulunduğu 34 sanık yer alıyor. Halit Güleç de, İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılmıştı.

BELEDİYE ÇALIŞANI 14 KİŞİ YARGILANIYOR
Soruşturma kapsamında Yalova Belediyesi’nde çalışan 14 kişi sanık olarak yargılanıyor. Yalova Belediyesi Eski Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Halit Güleç’in sekreteri Bahar Taşkömür, Mali Hizmetler Müdürlüğü Harcama Belgeleri ve Ödeme Evrakları Sorumlusu Reşat Elgin ve Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan Kaş tutuklu bulunuyor.

ARA KARAR VERİLDİ
Vefa Salman’ın tutuklanma talebi reddedildi
Yalova 2’inci Ağır Ceza Hakimliği’inde 3 gündür görülen yargılamada ara karar açıklandı. Tutuklu 16 sanıktan ikisi tahliye oldu. Yalova Cumhuriyet Savcısı Cesim Eren tarafından tutukluluğu istenen CHP’li eski Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

CHP’LİLERDEN YOLSUZLUĞA DESTEK
Yalova Belediyesi’nde Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 20 milyon 739 bin TL zimmet suçu ve resmi belgede sahtecilik soruşturmasının 2 Eylül’deki ilk duruşmasında Salman’a destek olmak için CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Seyit Torun’un yanı sıra çok sayıda CHP’li milletvekili ve belediye başkanı duruşma salonunda yerini almıştı.

NE OLMUŞTU?
Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 32 ihale dosyasında usulsüzlükler tespit edilmiş, ayrı hesaplarda yapılan inceleme sonucunda, zimmete geçirilen para miktarının ise 20 milyon 739 bin 664 lira 80 kuruş olduğu ortaya çıkarılmıştı. Yalova eski Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç’in (48) de aralarında bulunduğu 34 kişi gözaltına alınmış, daha sonra da 16 kişi tutuklanmıştı.
05 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

2016’dan 2020’ye Kadar Yalova Belediyesinde Dönen
Yolsuzluk, Rüşvet, Zimmet Tezgahı

http://ozgurifade.com.tr/oy-nobeti-tutup-yalovayi-chpye-kazandiran-ile-yalovayi-akpye-verenler-1/
http://ozgurifade.com.tr/oy-nobeti-tutup-yalovayi-chpye-kazandiran-ile-yalovayi-akpye-verenler-2/
http://ozgurifade.com.tr/oy-nobeti-tutup-yalovayi-chpye-kazandiran-ile-yalovayi-akpye-verenler-3/


Tema Tasarım |