Ana Sayfa Gündem, Türkiye 21 Temmuz 2020

KILIÇDAROĞLU’NUN PRENSİNE 8 YIL HAPİS İSTENDİ

‘On Yılda Chp’yi Suç Örgütüne Çevirdiler’CHP’li Murat Hazinedar’a mal varlığı davası Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar…

‘On Yılda Chp’yi Suç Örgütüne Çevirdiler’
CHP’li Murat Hazinedar’a mal varlığı davası Eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve meclis üyesi Çetin Kırışgil’e haksız mal edindikleri iddiasıyla dava açıldı. Savcılık, Hazinedar ve Kırışgil’e 8 yıl hapis ve 10 milyon para cezası istendi

İçişleri Bakanlığı’nca görevden uzaklaştırılan CHP’li eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve meclis üyesi Çetin Kırışgil hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dava açıldı. İddianamede, 30 Mart 2014’te Beşiktaş Belediye Başkanı olarak seçilen Murat Hazinedar ile bazı meclis üyelerinin “görevleri sırasında haksız mal edindikleri”, “mal bildiriminde beyan ettikleri malların gerçeği göstermediği”, “gerçek mal varlıklarını sakladıkları” iddia edildi.

Hazinedar’ın üzerine kaydettirmediği gibi yine mal bildiriminde gösterilmeyerek mal varlığının gizlendiği belirlendi. İçişleri, Haziran 2018’de Hazinedar ile meclis üyeleri Hüseyin Avni Sipahi ve Çetin Kırışgil’i görevden uzaklaştırmıştı. Hazinedar’ın, FETÖ ve yolsuzluk soruşturmaları kapsamında, mal varlığına yönelik yapılan incelemede kamu malının özel şahısların menfaatine kullandırılması ve bunun karşılığında haksız kişisel menfaat temin edilerek görevi kötüye kullandığı ileri sürülmüştü.

Adliyede ifadesi alınan Murat Hazinedar, kapatılan FETÖ yayın organlarına destek vermişti.
İŞTE VURGUN ÇARKI Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda, Beşiktaş Belediyesi’nde büyük bir vurgun çarkı kurulduğu ve Hazinedar ile Belediye Meclis üyesi Çetin Kırışgil’in malvarlıklarında açıklayamadıkları artışlar olduğu vurgulanmıştı.

Raporlarda ayrıca; Beşiktaş Belediyesi’ne imar ve işyeri açmak için başvuran çok sayıda esnaf ve işadamından büyük miktarlarda “bağış” adıyla milyonlarca lira istendiği de belirlenmişti.
Sosyetik aile Gülmanlar’ın sahibi olduğu Ortaköy’deki Nest Konakları sitesinde imar planında park alanı olarak görülen 3 dönümlük kamu arazisine yüzme havuzu, tenis kortu ve basketbol sahası inşa edilmesine göz yuman Hazinedar’ın, bu kıyak karşılığında Gülmanlar’ın Bodrum’da inşa ettiği lüks Doğalkaya evlerinden 2.5 milyon euroluk villa aldığı ileri sürülmüştü. Villanın tapusunu üzerine almadığı belirtilmişti.

Hazinedar ayrıca çocukluk arkadaşı, tekstil işçisi Engin Denizli adına 2015’te bir paravan şirket kurdurdu. Hazinedar’ın bu şirket adına Ortaköy ve Arnavutköy’de 2 adet altı dükkanlı villa ve 2 katlı apartman satın aldırdığı tespit edilmişti.

Beşiktaş Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Çetin Kırışgil’in de bir medya şirketine ortak olduğu halde ortaklığını belirtmediği bazı şirketlerde gizli şekilde ortaklıklarının bulunduğu, kayıt dışı paraların Hazinedar’a iletilmesine aracılık ettiği anlatıldı.

İki şüphelinin, “Mal bildiriminde bulunulması, rüşvet ve yolsuzluklarla mücadele kanunu” kapsamında 8 yıla kadar hapsi ve 10 milyon liraya kadar ağır para cezasına çarptırılması istendi. Savcılık, Hazinedar ve Kırışgil’in cezalandırılmaları halinde ceza süresi kadar; kamu hizmetlerinden yasaklanmasını talep etti. (Gelecek Gündem)

İDDİALAR İÇİN CHP GENEL MERKEZİ İNCELEME HEYETİ GÖREVLENDİRMİŞTİ!
Beşiktaş belediye başkanı birçok iddialar gündeme gelince CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Bülent Kuşoğlı, Kamil Sındır ve İlhan Cihaner’den oluşan inceleme heyetini görevlendirdi.Kurul hazırladığı raporda HAZNEDAR hakkında disiplin soruşturması açılmasını istedi. Komite Kılıçdaroğlu’na Beşiktaş belediye başkanının ihraç edilmesi yönünde de öneride bulundu.

Ancak Kılıçdaroğlu o raporu sümen altı ederek konuyu kapattıktan bir süre sonra bundan cesaret alan Beşiktaş belediye başkanı Haznedar milletvekillerine agır suçlama ve hakaret etmeye başladı. Konunun tekrar gündeme gelmesı üzerine Kılıçdaroğlu HAZNEDAR ı YDK ya sevketti ancak. Ihracına kesın gözle bakılan Haznedar’a sadece UYARI verildi.
21 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |