Ana Sayfa Gündem, Türkiye 17 Ekim 2020

KİM ULAN BU DİKİLİ’DEKİ RANT ÇETESİ?

Dikili’de Tarım Alanlarının Ranta Açılmasına 3 Partide Tepki Gösteriyorsa!‘Halk değil rant planı’İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dikili’de 5 bin…

Dikili’de Tarım Alanlarının Ranta Açılmasına 3 Partide Tepki Gösteriyorsa!
‘Halk değil rant planı’
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dikili’de 5 bin ve 25 ölçekli nazım imar planı çalışması yaptı. Planlamayı yapan özel şirketin arsa sahiplerine para karşılığı imar rantı sağladığı iddia edildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl özel bir planlama şirketi aracılığı ile Dikili’de Salihler altı ve Kabakum Bölgelerini de içine alan yaklaşık 260 hektarlık bir alanı kapsayan 5 bin ve 25 bin ölçekli nazım imar planı ve revizyonu çalışması yaptı. Bu çalışma kapsamında daha önce planlama dışı bırakılan ve DSİ’nin sulama projesi içinde kalan 15 hektar 1. Sınıf tarım arazisi de plan notlarına dahil edildi. Bu çalışma iddiaya göre Devlet Su İşleri ve Tarım Bakanlığı gibi ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınmadan usulsüz olarak gerçekleştirildi.

İDDİALAR VAHİM
Plan revizyonu ile hak kaybına uğrayan vatandaşların askı sürecinde yaptığı itirazlar Büyükşehir Meclisi’nde CHP ve İyi Partili üyelerin oyları ile ret edildi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, planları yargıya taşıdı. Oda, söz konusu planların yürürlüğe girmesine olanak tanıyan belediye meclis kararının yürütmesinin durdurulması istemiyle idare mahkemesine dava açtı. Planlamayı yapan özel şirketin bazı arsa sahiplerine para karşılığı imar rantı sağladığı yönündeki iddialar kent gündemine bomba gibi düştü.

AKP DİKİLİ İLÇE BAŞKANI ”İDDİALAR ÇOK VAHİM”
AK Parti Dikili İlçe Başkanı Tahsin Şekerci, plan çalışmasını yapan özel şirketin tarla sahipleri ile tek tek oturup imar pazarlığı yaptığı, karşılığında da bu şahıslardan yüklü miktarlarda paralar aldığı yönünde iddialar olduğunu söyledi. “İddialar çok vahim” diyen Şekerci; “Para vermeye yanaşmayan tarla sahiplerinin arazilerinin planlarda düşük imarlı gösterilip hak kaybına uğratıldığı öne sürülüyor. Bilgi ve belgeleri topladık. Dosyamız dolu. Plan çalışması yapan özel şirketin kim tarafından, nasıl görevlendirildiği bilinmemekte. Elimizde henüz planları bile onaylanmayan yerlerin arsa gibi satıldığı ilanlar mevcut. Bunlar bile bir delildir. X emlakçı, internete yeni planlanan alanda yer alan 11 dönüm tarım arazisi için ilan koymuş. İlanda ‘şu anda planları belediyeden geçme aşamasında. Geçtikten sonra buraya şu kadar konut yapılacaktır’ diye tarlaları pazarlıyorlar. 11 dönüm yere 4 milyon küsür gibi bir rakam isteniyor. Tarla vasfı olan bir yerin bu fiyata satılması imkansız. Yani emlakçı, koyduğu ilanla ‘Burasının arsa olmasına az kaldı’ diyor. Satış ilanına konan evraklara baktığımızda bu planları yapan firmanın kaşe ve imzaları gözüküyor” diye konuştu.

Başkan Adil Kırgöz’ün geçen dönem belediye meclis üyeliği yaptığını belirten Şekerci; “Sayın Kırgöz’ün meclis üyesi iken yaptığı konuşmalar halen kulaklarımda çınlıyor. Mecliste ‘Dikili’de talan var, rant var. Bunların hepsini bir bir açığa çıkaracağım’ diyerek kendi belediye başkanını eleştiriyordu. Bu gün iddia ediyorum o döneme göre Dikili’de 10 katı daha fazlası söz konusu” dedi. İlçede bütünsel planlama yapılması gerekirken maliyetlerin yüksek olması nedeniyle belediyenin özel sektöre plan yaptırma yoluna gittiğini söyleyen Şekerci; “Firma bu işi ihaleyle mi yoksa doğrudan temin yöntemi ile mi aldı henüz bilmiyoruz. Burada sadece 3-5 kişi kalkınıyor. Haksız imar rantı söz konusu. 5 bin ve 25 bin ölçekli planlar büyükşehir belediye meclisinden geçti. Bin ölçekli planlar büyükşehirde onay aşamasında. Sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.

İSPAT EDECEĞİZ
Başkan Kırgöz’ü iddialarla ilgili açıklama yapmaya davet eden Şekerci; şöyle konuştu; “Sizin ilçenizde arazisi planlama alanı içinde kalan tarla sahiplerinden para istenerek bu kişilere haksız imar rantı sağlandığı söyleniyor. Şirkete para vermeye yanaşmayan kişilerin tarlalarının ise ekolojik turizm sahası olarak gösterilip yüzde 5 imar verilerek atıl duruma düşürüldüğü ifade ediliyor. Bunlar çok ciddi iddialar. Bu iddiaların cevabını verecek birinci merci Dikili Belediyesi ve başkanıdır. İkinci kişi ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’dir. Dikili’de yaptığınız işi ilçe halkına açıklamak zorundasınız. Siz yapmazsanız günü geldiğinde kaç ada kaç parselde ne olmuş, hangi tarım alanları imara açılmış, kime ne kadar imar verilmiş, noktasına virgülüne kadar çıkıp hepsini açıklayacağız.”

TARIMSAL ALAN İÇİN İZİN ALINMAMIŞ
YENİ planda kıyı kenar çizgisinden yol geçirerek mera alanlarının da bu planlamalara dahil edildiğini belirten Şekerci; “Tarımsal sulama alanı içinde kalan 15 hektarlık 1. Sınıf tarım arazisinin de plan notlarına dahil edildiğini gördük. Bakanlığımız, Bakırçay Bölgesi ile bu alanı tarımsal sit ilan etmişti. Bu alanda herhangi bir inşaat çalışması yapılma şansı yok. Özel şirketin belediye desteği ile hazırladığı planla tarımsal sit alanı, ‘Ben yaptım oldu’ya getirilip imar plan notlarına dahil etme gibi bir çalışma var. İtirazlarımızı yaptık. Eğer itirazlara rağmen ‘Biz geçirdik, yaptık’ derlerse Tarım ve Çevre Şehircilik Bakanlarımızla görüşüp bir şekilde bunlara ‘dur’ diyeceğiz. Burası Türkiye Cumhuriyeti’dir.” (ERTAN GÜRCANER – sabah)

MHP’Lİ MEHMET ARSLAN: “DİKİLİ’DE SATILMAYAN YER KALMADI”
MHP Dikili İlçe Başkanı Mehmet Arslan Egedesonses’te Murat Karakaş’ın canlı yayın konuğu olarak soruları yanıtladı.
Arslan partilerinin 19 Eylül günü yapılacak olağan kongrelerini pandemi nedeniyle seyircisiz yapacaklarını anlattı.

Dikili ile ilgili birçok soruna değinen Arslan kongren haline gelen susuzluk sorunundan, arsa satışlarına, imardaki usulsüzlükten bir çok konuya kadar önemli açıklamalarda bulundu.
Arslan Dikili’de arsa ve arazi satılarını eleştirerek satılmayan yer kalmadı eleştirisinde bulundu. (egedesonses)

CHP: ”DİKİLİ’DE TARIM ARAZİLERİNİN BETONLAŞTIRILMASININ ÖNÜ AÇILDI”
CHP’li Kılıç: Dikili’de tarım arazilerinin betonlaştırılmasının önü açılmıştır
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, 123 dönüm tarım arazisinin 78 dönümünün “ticaret ve terminal alanı” olarak ilan edildiğini, böylece Dikili’nin tarım arazilerinin turizm kisvesi altında betonlaştırılmasının önünün açılmış olduğunu ifade etti

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, İzmir’in Dikili İlçesindeki geniş tarım arazisinin imara açılması konusunda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına ayrı ayrı sunduğu soru önergeleriyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Basında yer alan haberlere göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2009 yılında “Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi” ilan ettiği İzmir’in Dikili İlçesindeki 123 dönüm tarım arazisinin büyük bölümünün imara açıldığını belirten Av. Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dikili ilçe belediyesinin yetkisinden bağımsız şekilde bölgede kişiye özel düzenleme yapan bakanlığın bu işlemini, Tarım ve Orman Bakanlığının ‘uygundur’ görüşüne dayandırdığını bildirdi.

CHP’li Av. Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dikili Belediyesinin planlarından bağımsız olarak, bakanlık yetkisiyle yapılan düzenleme kapsamında 123 dönüm tarım arazisinin 78 dönümünün “ticaret ve terminal alanı” olarak ilan edildiğini, böylece Dikili’nin tarım arazilerinin turizm kisvesi altında betonlaştırılmasının önünün açılmış olduğunu ifade etti.

SÜRECİ YARGIYA TAŞIYACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığının bu düzenlemesi kapsamında; Dikili İsmetpaşa Mahallesinde özel bir şahsa ait 346 ada 48-49-50 ve 69 parsellerdeki tarım arazisinin termal turizm kapsamında imara açıldığını kaydeden Av. Kılıç, “Yapılan değişiklikle bölgeye AVM, yeme içme üniteleri, banka, perakende satış birimleri, showroom, büro, konaklama tesisleri, tarımsal depolama alanları, otopark yapabilecek” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığının, termal tedavi ve kür merkezleri dışında doğrudan ticari faaliyetin hedeflendiği anlaşılan yeni imar planı değişikliğini, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün, “Söz konusu parsellerin tarım dışı amaçla kullanılmasında sakınca yoktur” görüşüne dayandırdığını bildirdi.

Av. Sevda Erdan Kılıç, tarım arazilerinin imara açılmasına olanak sağlayacak bu planların, 7.10.2019 tarihinde askıya çıkarıldığını, söz konusu planlar askıya çıkarılırken, plan hiyerarşisi gözetilmeksizin bir oldu bittiye getirilircesine 1/100.000, 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli planların aynı anda onaylandığını bildirdi.

Bu plan değişikliğinin arazinin rant değerini bir anda çok yüksek orana çıkarttığını ifade eden CHP’li Av. Kılıç, “Bölgede tarım arazilerinin imara açılmasına olanak tanıyacağı ve emsal olacağı iddia edilen yeni düzenleme bakanlık yetkisiyle onaylanarak tamamlandı.” ifadesini kullandı. Belediyeler ve ilgili odaların bu tür düzenlemeleri “bütüncül planlama ilkesi” ve “eşitlik anlayışına” aykırı bulduğunu vurgulayan Av. Kılıç, ilgili oda ve derneklerin süreci yargıya taşıyacağını belirtti. (birgun)
17 Ekim 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |