Ana Sayfa Gündem, İstanbul 6 Kasım 2020

KIZILAY ÜZERİNDEN SAADET ZİNCİRİ KURMUŞLAR

Kızılay’da Saadet Zinciri Kurmuşlarİki yıl önce kapatılan ve tüm yöneticileri görevden alınan Kızılay Beykoz Şubesi daha sonra…

Kızılay’da Saadet Zinciri Kurmuşlar
İki yıl önce kapatılan ve tüm yöneticileri görevden alınan Kızılay Beykoz Şubesi daha sonra yeniden açılmıştı.

Beykoz ile tüm ilişkisi Anadoluhisarı’ndaki Arkeolojik Kazı ve SİT alanında yasa dışı yollarla inşa edip faaliyete geçirdiği Qadraj isimli kafe-restorandan ibaret olan Sadettin Çay’ın, Kızılay Beykoz Şubesi’nin başına getirilmesi uzun süre tartışma konusu olmuş ve kamuoyundan büyük tepki görmüştü.

Geçtiğimiz mart ayında başlayıp iki buçuk ay süre ile devam eden 65 yaş üstü insanlara sokağa çıkma yasağı uygulandığı dönemde, Beykoz’da da her gün 140 kişiye günde bir öğünü kahvaltı olmak üzere 3 öğün yemek dağıtımı Sadettin Çay’ın başkanı olduğu Beykoz Kızılay’ı tarafından yapılmıştı.

Etik kurallar altüst…
Beykoz Kızılay’ın iki buçuk ay boyunca 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine dağıttığı yemeklerin yine Sadettin Çay’ın sahibi olduğu, resmi unvanı Göksupark AŞ olan Qadraj Kafe restoranda yapıldığı öğrenildi. Devamında ise bu yemeklerin Beykoz Kızılay Şubesi Yönetim Kurulu üyesi olan Oylum Tala’nın annesi Nilüfer Yahyaoğlu’nun adına kayıtlı, Zon Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti’ye satışı yapıldı.

Nihai olarak Kızılay Beykoz Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Oylum Tala’nın annesinin sahibi olduğu Zon Turizmin de bu yemekleri üzerine kâr koyarak Sadettin Çay’ın başkanı olduğu Kızılay Beykoz Şubesi’ne sattığı ortaya çıktı.

Satan da Sadettin Çay, alan da Sadettin Çay
Göksupark AŞ tarafından birer haftalık kısa aralıklarla Zon Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti’ye faturalandırılan bu yemek bedellerinin, faturanın kesilmesinin hemen ardından Kızılay Beykoz Şubesi tarafından tedarikçi Zon Turizm ve Organizasyon Ltd. Şti’ye ödendiği bilgisine ulaşıldı.

Bağışçıların destekleriyle faaliyetlerini yürüten şubelerden birisi olan Kızılay Beykoz Şubesi Başkanı Sadettin Çay ve Yönetim Kurulu Üyesi Oylum Tala’nın yöneticisi oldukları kamu kurumunu şahsi çıkarları için kullandıkları anlaşılırken, Sayıştay denetimine tabi Kızılay’ın Beykoz Şubesinde görev yapan diğer yönetim ve denetim kurulu üyelerinin bu menfaat zincirinden haberdar olup olmadıkları ise bilinmiyor.

Pandemi dönemini fırsata çevirmişler
İki buçuk ay gibi kısa bir sürede Sadettin Çay’ın başkanı olduğu Kızılay Beykoz Şubesi üzerinden kendi şirketi Göksupark AŞ’ye (Qadraj) yüz binlerce liralık gelir kazandırmasının Kızılay bağışçıları tarafından nasıl karşılanacağı ve Beykozlu olduğu bilinen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın bu saadet zinciri karşısında nasıl bir tavır izleyeceği merak uyandırdı.

Yıkım kararı ve Beykoz Belediyesi
Bir yandan bağışçıların destekleriyle 152 yıldır faaliyetlerini sürdüren Kızılay’ın Beykoz Şubesi’nde etik dışı ticari ilişkiler vicdanları yaralarken, diğer yandan Sadettin Çay’ın kanunlara aykırılığı ile Beykoz’da sürekli tartışılan kaçak Qadraj Kafe’ye yapı ruhsat alabilmek için Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı ikna etmek amacıyla hatırı sayılır insanları devreye soktuğu gelen bilgiler arasında yer aldı.

Sadettin Çay’ın, Anıtlar Kurulu’nun aldığı yıkım kararına rağmen, bir buçuk yıldır faaliyetlerine devam eden işletmeye yönelik yıkımın gerçekleştirilmesi konusunda her hangi bir adım atmayan Beykoz Belediyesi’nden yapı ruhsatı talebinde bulunması da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Konunun uzmanları ise kaçak bir binaya, aykırı bir uygulama ile imar barışı sürecine dâhil edilse bile SİT ve Arkeolojik kazı alanında bulunduğu için yapı ruhsatı düzenlenemeyeceği yorumunu yaptı. Bunun için imar planlarının onaylanmış ve yürürlükte olması gerektiği, ayrıca düzenlenen yapı ruhsatının ilgili kurullarca kabul edilme zorunluluğu bulunduğu dile getirildi. (dostbeykoz)
06 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |