Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 5 Aralık 2020

KORONA KARANTİNASINI İHLAL EDEN ADAM KURŞUNA DİZİLDİ

Kuzey Kore’de karantinayı ihlal eden kişi kurşuna dizilerek infaz edildi.Radio Free Asia’ya göre , bir Kuzey Kore…

Kuzey Kore’de karantinayı ihlal eden kişi kurşuna dizilerek infaz edildi.
Radio Free Asia’ya göre , bir Kuzey Kore vatandaşı “acil karantina önlemlerini” ihlal ettiği için yetkililer tarafından alenen infaz edildi .

Ülkedeki kaynaklar, uluslararası yayın kuruluşuna yaptığı açıklamada, Çinli iş ortaklarıyla kaçakçılık yapmakla suçlanan bir adama Kasım ayında ateş açılması emrinin, diğer vatandaşları totaliter ulusun acil durum kilitleme önlemlerine sıkı bir şekilde uymaları için korkutmak amacıyla emredildiğini söyledi.

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin ile 880 millik bir sınırı paylaşmasına rağmen, Kuzey Kore açıkça virüssüz olduğunu iddia ediyor – ancak yayılmasını önlemek için şehirleri ve ilçeleri kilitlemek ve eyaletler arası seyahatleri yasaklamak gibi ciddi kısıtlamalar uyguladı .

Ocak ayında Pekin ve Pyongyang, virüs endişeleri nedeniyle sınırı kapattı, ancak Çin mallarını Kuzey Kore’ye getirerek geçimini sağlayan kaçakçılar ülkeler arasında seyahat etmeye devam ettiler ve uçaksavar birimleri ve kara dahil olmak üzere geçen ay bir dizi daha sert önlemin alınmasına yol açtı. sınır boyunca mayınlar.

“Kasım ayının sonundan bu yana, [Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi], mevcut acil karantina önlemlerini ‘ultra yüksek düzeyli’ acil karantina önlemlerine yükseltti.” Çin’in kuzeybatısındaki Çin, Salı günü RFA’nın Kore Servisi’ne verdiği demeçte.

“Halka açık infaz, mağdurun, ultra yüksek düzeydeki acil durum önlemleri 20 Kasım civarında yürürlüğe girmeden hemen önce karantinayı ihlal etmekle suçlandığı için gerçekleşti. Kaynak, Çinli iş ortaklarıyla kaçakçılık yapmaya çalışan 50’li yaşlarında bir adam, örnek olarak 28 Kasım’da vuruldu ”dedi.

Makalede alıntılanan kaynak, kamu infazına katılmadı ancak bunu bir tanıkla görüştü. O kişiye göre, infaz haberinin Çin’e sızmasını önlemek amacıyla, ateş etme, sınırdan kurbanın memleketine taşındı.

Bir Kuzey Pyongan yetkilisi Çarşamba günü RFA’ya verdiği demeçte, vatandaşların hareketlerini kontrol etmek için artırılan önlemlerden giderek daha fazla korktuklarını söyledi.

Yetkililer, sınırı sorunsuz bir şekilde yerden, havadan ve denizden korurken, askerlere, kişinin kim olduğuna veya bölgede bulunma nedenine bakılmaksızın, sınıra yaklaşan herkesi koşulsuz olarak vurmalarını emretti. Bu, sınır bölgesinde yaşayanlar için mutlak bir tehdit ”dedi.

“Merkez Komite’nin alarm verme emri, kuralları ihlal edenlerin bir idam mangası ile infaz edileceği konusunda halkı uyarmamız gerektiği anlamına geliyor. 1990’larda kitlesel ayrılıkların devam ettiği Zorlu Yürüyüş sırasında bile hükümet, sınır bölgesinde yaşayanları bu şekilde tehdit etmedi ”dedi ikinci kaynak, milyonlarca Kuzey Koreli’nin ölümüne neden olan 1994-1998 kıtlığına atıfta bulunarak, bazı tahminlere göre nüfusun yüzde 10’u.

İkinci kaynak, kamuya açık infazın Kuzey Kore’nin, insanları korkutup itaat etmesi için bir örnek oluşturmaya yönelik tipik yöntemlerine uygun olduğunu söyledi. (Radio Free Asia, nypost, rusbankrot.ru,
05 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |