Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 7 Mayıs 2020

KORONAVİRÜS 1506 ASKERE BULAŞTI

COVID-19 Olan Asker Sayısı 1.506’ya Çıktı, Bunlardan Dördü Kritik DurumdaMOSKOVA, 7 Mayıs. / TASS /. Rus Savunma…

COVID-19 Olan Asker Sayısı 1.506’ya Çıktı, Bunlardan Dördü Kritik Durumda
MOSKOVA, 7 Mayıs. / TASS /. Rus Savunma Bakanlığı günlük bülteninde, Rus silahlı kuvvetleri ile Savunma Bakanlığı orta ve yükseköğretim kurumlarındaki yeni koronavirüs vakalarının sayısının Çarşamba günü 3.285’e yükseldiğini söyledi.

Bakanlık, “Mart ve 6 Mayıs tarihleri ​​arasında Rus silahlı kuvvetlerinde yapılan tam testler sırasında toplam 1.506 asker pozitif test etti,” diyen bakanlık, dördünün kritik durumda, dokuzunun orta durumda olduğunu ve geri kalanı şu ana kadar hiçbir belirti göstermedi.

Toplam 179 asker hastalıktan kurtuldu.
Ayrıca, bakanlığın ortaöğretim kurumlarında 228 koronavirüs vakası ve yükseköğretim kurumlarında 1.182 vaka bildirilmiştir. Bunun üzerine Savunma Bakanlığı ile istihdam edilen 369 sivil uzman hastalığı kaptı.

***

TÜRKİYE DE ASKERLERİN DURUMU HAKKINDA HİÇ BİR BİLGİ YOK
Milli Savunma Bakanlı silah altında ki askerlere ilişkin bu güne kadar bir bilgi paylaşmadı. Binlerce askeringörev yaptığı birliklerde askerlerde koronavirüse yakalananlar oldu mu olmadı mı Türkiye kamuoyu ne duydu nede öğrendi. Tüm Türkiye coğrafyasına yayılan virüs bulaşığının birliklerde görev yapan askerlere hiç bulaşmadığını düşünmek oldukça uçuk bir düşünce gibi görünüyor. Elbette ki temennimiz vatan bekleyen evalatlarımıza bu illet bulaşmasın ve bulaşmamış olsun; lakin Milli Savunma Bakanlığının bu güne kadar salgınla ilgili detaylı bilgi vermemesi ciddi şüpheleride beraberinde getiriyor.

Milli savunma bakanlığı Türkiye de Koronavirüs salgının balamasından iki gün sonra 13 Mart 2020 de şu açıklamayı yapmıştı:
”Milli Savunma Bakanlığı olarak corona virüse karşı tüm personelin özellikle de harekât bölgelerinde görev yapan birliklerimizin söz konusu salgından etkilenmemeleri için her türlü tedbir alınmaktadır. Virüsün İran’da yaygın olarak görülmesi ile birlikte, 22 Şubat tarihinden itibaren sınırımızda görev alan Hudut birliklerinin, yasadışı geçişlerde yakalanan şahıslarla temasta uygulanacak hareket tarzları belirlenmiş ve hudut birliklerimizin yeterli sayıda koruyucu elbise, eldiven ve maske ile teçhiz edilmesini sağlanmıştır.”

En son açıklamasını 5 Nisan 2020 de yapan Milli Savunma Bakanlığı
“Kovid-19 salgınına yakalanan 3 mesai arkadaşımızdan güzel haberler geldi. Hepsi Kovid-19 virüsünü yenmeyi başardı ve yoğun bakım ünitesinden çıktı. Personelimize sağlıklı, güzel günler dilerken, gayretlerinden ötürü tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.
Fakat zorunlu askerlik hizmetini yapan askerler hakkında yine bir bilgiye yer verilmedi.

BİR ÇOK ÜLKENİN ORDUSUNA SALGIN BULAŞTI
ABD’de orduya bağlı 1050 personele virüs bulaştı. İtalya’da 11 korgeneral karantinaya alındı. İran, Mısır ve Yunanistan ordularında ise ölümlerde artış gösteriyor. Ermenistan, Filipinler, Polonya Genelkurmay Başkanları’nın testleri pozitif çıktı. Yine NATO’nun Belçika’daki karargahında 5 personelin testi pozitif çıkmıştı.
07 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |