Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 4 Temmuz 2020

KORONAVİRÜS OSMANLI’NIN SON KALESİNİ TESLİM ALDI

KORONAVİRÜS OSMANLI’NIN SON KALESİNİ TESLİM ALDITürkiye’nin Avrupa’daki kalesi olarak bilinen Sırbistan ‘da yer alan Novi Pazar şehri…

KORONAVİRÜS OSMANLI’NIN SON KALESİNİ TESLİM ALDI
Türkiye’nin Avrupa’daki kalesi olarak bilinen Sırbistan ‘da yer alan Novi Pazar şehri Covid-19 pandemisine terk edildi. Sırbistan’ın güneybatısında bulunan Novi Pazar kenti pandemi nedeniyle zor günler yaşıyor. Belgrad yönetimi kentte toplam 112 onaylanmıs vaka olduğunu söylese de, bölgeden gelen iddialarda pandemi nedeniyle günlük ortalama 12 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde.

Halk, kentte yaşayan nüfüsun büyük bir kısmını müslümanların oluşturması ve bölgede yaşayanlarda yoğun bir Türk sevgisi beslemeleri nedeniyle, Sırbistan’ın Belgrad yönetiminin bilinçli olarak salgını yaydığı görüşü hâkim. Salgının sonuçlarıyla ilgili olarak Sırp hükümeti tarafından yayınlanan raporların çelişkili olması bu gerçeğin üstünün kapatılmaya çalışıldığı görüşünü desteklediği düşünülüyor.

Çin’de Wuhan şehri neyse, Sırbistan ‘da Novi Pazar o dur.
COVID-19 pandemisi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Osmanlı’nın son sancağı olan Novi Pazar kentinim yoksul müslümanlardan oluşması ve Türklere karşı yoğun sempati duymalarının sonucu Batı ve Sırbistan hükümeti tarafından kaderlerine terk edildikleri düşünülüyor. Son olarak bir hafta önce Türkiye’nin yardım tırından başka herhangi bir yardımda bulunan olmadı. Yardımların yetersiz olması Türkiye’nin bu konuyla ilgili daha fazla emek harcaması ve bu halkın yaralarını sarmada merhem olması gerekmektedir.

Novi Pazar bölgesinde yaşayan insanların ifadelerine göre, Belgrad yönetimi Novi Pazar’ın demografik yapısında çoğunlukla müslümanların oluşturması nedeniyle Sırplar tarafından salgının bilinçli olarak bölgeye yayılmasına müsade edildiği düşünülüyor.

Sırbistan Yönetimi Vaka Sayısını Gizli Tutuyor
Sırplı yetkililer salgının sonuçlarını yayınladıkları raporlarda hasta ve vefat edenlerin sayılarında çelişkiler olması, hükümetin vaka sayılarıyla ilgili halkı yanıltmak istediği şüphesini oluşturmakta. Şehrin Belediye Başkanı’nın bile COVID-19 pandemisine yakanlanmasına rağmen ve bölgedeki sağlık sisteminin tamamen kitlenmiş olması vaka sayılarının ne denli fazla olduğuyla ilgili bir sonuç doğurmakta. Ancak buna rağmen hükümet, bölgede yalnızca 112 onaylanmıs vaka olduğunu ileri sürmekte.

Türkiye’nin Geçen Haftaki Yardım Tırından Başka Herhangi Bir Destek Yok
COVID-19 pandemisi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Osmanlı’nın son sancağı olan Novi Pazar kentinim yoksul müslümanlardan oluşması ve Türklere karşı yoğun sempati duymalarının sonucu Batı ve Sırbistan hükümeti tarafından kaderlerine terk edildikleri düşünülüyor. Son olarak bir hafta önce Türkiye’nin yardım tırından başka herhangi bir yardımda bulunan olmadı. Yardımların yetersiz olması Türkiye’nin bu konuyla ilgili daha fazla emek harcaması ve bu halkın yaralarını sarmada merhem olması gerekmektedir. (theorientjournal.com)
Kaynak: Nevsin Mengu
04 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |