Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 2 Nisan 2020

KORONAVİRÜS’TEN KURTULAN ÜÇ KİŞİNİN ACI HİKAYESİ

‘Dünyayı Saran ölümcül COVİD 19 Salgınında Üç Kişinin Yaşama Tutunma Mücadelesi Hikayesi’Birleşik Krallık’ta koronavirüs ölümlerinin sayısı 2.000’in…

‘Dünyayı Saran ölümcül COVİD 19 Salgınında Üç Kişinin Yaşama Tutunma Mücadelesi Hikayesi’
Birleşik Krallık’ta koronavirüs ölümlerinin sayısı 2.000’in üzerine çıkarken, virüsü kasılan çoğu insan iyileşmeye devam ediyor. Bazı insanlar nispeten hafif semptomlar yaşar veya hiç semptom yaşamazlar. Diğerlerinin hastane tedavisinden başka seçeneği yoktur. BBC NEWS, Covid-19’u yakalandıktan sonra hastaneye kaldırılan üç kişiyle konuştu.


KAREN MANNERING ‘Benim ve bebeğimin hayatı için savaşıyordum’
Kent’teki Herne Körfezi’nden Karen Mannering, dördüncü çocuğuna altı aylık hamile. 39 yaşındaki kadın, Mart ayının ikinci haftasında kalıcı bir öksürük ve ateşle mücadele etmeye başladı, ancak hastane personeli onu getirmeye karşı temkinli davrandılar. 11. günde, bu değişti.

Karen, “999’u aradım ve nefesim o kadar kötü geldi ki birkaç dakika içinde evimizde bir ambulans vardı.” “Kelimenin tam anlamıyla hava için nefes alıyordum, bu yüzden beni hemen oksijene koydular.” Karen, Covid-19 için pozitif test etti. Her iki akciğerinde de pnömoni vardı ve bir hafta boyunca hastane odasında izole edildi.

“Kimsenin gelip beni görmesine izin verilmedi” diyor. “Çok yalnız ve karanlık bir zamandı. İki ya da üç gün yatağa bağlıydım. Tuvalete bile gidemedim. Eğer çarşafları değiştirmeleri gerekiyorsa, beni ters çevirmeleri gerekecekti.

“Nefes almak için mücadele ettiğimde, yardım için vızıldardım ve personelin bana katılmadan önce koruyucu ekipmanlarını almasını beklemek zorunda kaldım. Beni sakin tutmak için sürekli ailemle telefonda görüşüyordum. ölecekti ve ailem en kötüsü için hazırlandıklarını söyledi.

“Her nefes için savaşıyordum. Benim ve bebeğimin hayatı için savaşıyordum.”
Karen, hastaneden ayrıldığı gün yüzündeki keskin, soğuk hava hissini asla unutmayacağını söylüyor. “Kocam ve ben yüz maskelerimiz açık ve pencereler açıkken eve gittik” diyor. “Esinti inanılmaz hissetti. Aniden en ufak şeyleri takdir ettim.”

Karen şimdi evde kendi kendine tecrit ediyor, ancak ailesinin geri kalanından uzak bir odada. Güçleniyor, ancak aylarca sürebilen kuru bir öksürüğü var. Çalıştığı güzellik salonunda koronavirüs kasılabileceğine inanıyor, ancak asla kesin olarak bilemeyebilir. Ayrıca ailesinin virüsten nasıl kurtulduğunu asla bilemeyebilir.


JESSIE CLARK “Sadece birinin bana yardım etmesini istedim”
Sheffield’dan Jessie Clark, Covid-19 ile sözleşme yaparsa savunmasız olacağını biliyordu – kronik böbrek hastalığı var ve beş yıl önce bir böbrek çıkarılmıştı. 26 yaşındaki çocuk öksürmeye ve gittikçe nefes nefese kalmaya başladığında endişelenmeye başladı. Birkaç gün içinde yürümeye çalışıyordu.

“Kaburgalarımda, sırtımda ve karnımda da çok fazla ağrı vardı” diye açıklıyor Jessie. “Dövülmüş gibi hissettim.” Başbakan Boris Johnson’un İngiltere’nin kilitleneceğini açıklamasından iki gün sonra Jessie’nin nişanlısı Tom onu ​​A&E’ye götürdü. Güvenlik kısıtlamaları nedeniyle hızla ayrıldılar.

Jessie, “Yalnız kalmaktan korkuyordum, ama o kadar fakirdim ki, sadece birinin bana yardım etmesini istedim” diyor. “Onu tutmak için burnun etrafında telli bir bit olan yeşil bir maske verildi. Covid-19 hastaları için kullanılmış gibi görünen bir birime götürüldüm. Sosyal uzaklıklar vardı, bu yüzden duvarlarla ayrılmış koylar vardı her koyda bir yatak.

“Covid-19 için test edilmedim. Doktorum, ‘herkesi temizleyemediklerini, ancak sahip olduğumu varsaymanın güvenli olduğunu’ söyledi. Yaşadığım ağrının akciğerlerimdeki iltihap olduğunu ve yapmam gerektiğini söyledi. kendini izole etmeye ve ağrı kesicileri almaya devam et.

“Daha önce hiç solunum problemi yaşamadım. Nefes almayı bırakıp bırakmayacağınızı veya hissettiğiniz şeyin virüs için normal olup olmadığını bilmemek korkutucu.” Jessie altı saattir hastanedeydi. Tom, neler olup bittiğinden emin olmadan arabadaki nişanlısını bekledi. Kilit bir işçi ve çift, asemptomatik olabileceğini düşünüyor ve yanlışlıkla Jessie’ye virüs verdi.

Hastaneden ayrıldıktan beş gün sonra Jessie hala yürümeye çalışıyor ve günde 18 saate kadar uyuyor. Bazen öksürük uyuyor ama daha kolay nefes alabiliyor. “Bence bazı gençler yenilmez olduklarını düşünüyor, ancak çoğu şu anda koronavirüsü ciddiye alıyor” dedi. “Bu virüsün yaşlarımdaki insanları etkilemediğini söyleyen çok fazla bilgi var, ama kesinlikle etkiledi.”


STEWART BOYLE “Çok karanlık bir yerin fısıltısı içindeydim”
Stewart Boyle, birkaç hafta önce koro toplantılarından birinde koronavirüs kasıldığından neredeyse emindir.
“Perşembe günü buluştuğumuzda hepimiz sosyal mesafeden uzaktaydık, ancak Pazar gününe kadar çok sayıda insan grip benzeri belirtilerle karşılaştı” diyor.Sonraki 10 gün içinde 64 yaşındaki çocuğun sağlığı azaldı.

“İlk başta oldukça ince,” diye açıklıyor. “Ama sonra merdivenlerden tırmanmaya ve yaşlı bir adam gibi hırıltılı olmaya çalışırdım. Yakında egzersiz yapma ya da hareket etme yeteneğim yoktu. Virüs ciğerlerime saldırıyordu ve savaşma kapasitesini kaybediyordum.”

Stewart’ın ailesi 111’i aradı ve hastaneye kaldırıldı. “Filmden bir şey gibiydi” diyor. “Ben ‘kırmızı bölgeye’ sürüldüm ve bir sürü test yapıldı ve sürüntü alındı. Koronavirüs olduğumu düşünüyorlardı, bu yüzden oksijemi yükseltiyorlardı. karanlık bir yer ve ‘belki zamanım doldu’ diye düşündüm ama yaşamak istedim.

“Akciğerlerimdeki savaşı hissedebildim ve tüm rezervlerimin üstesinden gelmesi gerekiyordu. Ekstra oksijen akciğerlerime bir mola verdi ve bana hastalığı dışarı atmak için ek enerji verdi. NHS personeli inanılmazdı, ama tüm yapabildikleri virüsle savaşmanıza yardım etmek. Sizi kurtarabilecek hiçbir aşı veya büyülü iksir yok. Bu sizin kendi dayanıklılığınızla ilgili. “

Cumartesi günü, Stewart hastaneden ayrıldı ve şimdi evde kendi kendine tecrit ediyor. Akciğerlerinin ve boğazının iyileşmesine yardımcı olmak için çok su içiyor. Bu arada korosu Zoom aracılığıyla onun için özel bir şarkı seslendirdi. “Şarkı bana bakmak ve beni tutmakla ilgiliydi. Çarpıcıydı” diyor. bbc.com/news
02 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |