Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 24 Eylül 2020

KORONAVİRÜSÜ TESPİT EDEN KÖPEKLER GÖREVE BAŞLADI

İnsanların Sadık Dostu Koronavirüs İçin İş Başında. Bu Koronavirüs Testi İçin Gereken Burun Size ait değil. Bu…

İnsanların Sadık Dostu Koronavirüs İçin İş Başında.

Bu Koronavirüs Testi İçin Gereken Burun Size ait değil. Bu bir Köpeğin.
Şu anda Helsinki havaalanında bir deneme üzerinde çalışan birkaç hayvan, gelen yolculardaki kokuyla virüsü tespit etmek için eğitildi.

Helsinki havaalanına gelen yolculara, rahatsız edici bir burun çubuğuna ihtiyaç duyulmadan 10 saniye süren gönüllü bir koronavirüs testi teklif ediliyor. Ve test bir köpek tarafından yapılır.

Birkaç koronavirüs koklayan köpek, gelen yolculardan gelen bezlerde toplanan teri kullanarak enfeksiyonları tespit etmeyi amaçlayan pilot programın bir parçası olarak Çarşamba günü Finlandiya havaalanında çalışmaya başladı.

Geçtiğimiz aylarda, uluslararası havalimanları, tükürük taramaları, sıcaklık kontrolleri ve burun sürüntüleri dahil olmak üzere gezginlerde virüsü tespit etmek için çeşitli yöntemler getirdi. Ancak Finlandiya’daki araştırmacılar, köpek kullanmanın daha ucuz, daha hızlı ve daha etkili olabileceğini söylüyor.

Yurt dışından gelen yolcular bagajlarını aldıktan sonra boyunlarını silerek ter numuneleri almaları ve mendillerini bir kutuya bırakmaları isteniyor. Bir duvarın arkasına, bir köpek eğitmeni kutuyu farklı kokular içeren kutuların yanına koyar ve bir köpek işe koyulur.

Araştırmacılar, köpeklerin koronavirüs bulaşmış bir hastayı 10 saniyede tespit edebildiğini ve tüm sürecin tamamlanmasının bir dakika sürdüğünü söylüyor. Köpeğin pozitif sonuç sinyali vermesi durumunda yolcu, ücretsiz virüs testi için havalimanının sağlık merkezine yönlendirilir.

Neden köpekler?
Köpekler özellikle keskin bir koku alma duyusuna sahiptir ve uzun zamandır havaalanlarında bagajdaki bombaları, uyuşturucuları ve diğer kaçak malları koklamak için kullanılmaktadır.

Ayrıca kanser ve sıtma gibi hastalıkları da tespit edebildiler . Helsinki Üniversitesi’nde araştırmayı izleyen araştırmacı Anna Hielm-Bjorkman, bu yüzden bir salgının ortasında köpekleri Covid-19’u tespit etmek için eğitmenin bariz bir seçim olduğunu söyledi.

Ve işi yapıyor gibiler, dedi. Denemenin ilk aşamasında, köpekler, asemptomatik olan bir kişide veya semptomlar ortaya çıkmadan önce virüsü koklayabilirler. Yeni koronavirüs için en yaygın kullanılan teşhis aracı olan PCR testinden daha erken bir aşamada tespit ettiler.

Temmuz ayında, Almanya’daki Hannover Veterinerlik Üniversitesi’ndeki araştırmacılar da bir haftalık eğitimle köpeklerin, koronavirüs ile enfekte olmuş kişilerin tükürük örneklerini enfekte olmayan örneklerden yüzde 94 başarı oranıyla ayırt edebildiklerini buldular.

Köpekler, birkaç durumda olduğu görülmesine rağmen, koronavirüs ile kolayca enfekte görünmüyor. Kediler gibi diğer hayvanlar çok daha duyarlı görünüyor. Köpeklerin herhangi bir belirti geliştirdiğine veya virüsü insanlara veya diğer hayvanlara geçirebileceklerine dair hiçbir kanıt yoktur.

Nasıl yapıyorlar?
Helsinki Üniversitesi’nin veterinerlik fakültesine göre , virüsün kokusunu tanımak için eğitilen koklayıcı köpekler, idrar veya ter numunelerini koklayarak onu tespit ediyorlar.

Bayan Hielm-Bjorkman, kendisinin ve ekibinin, köpekler olumlu bir örnek gösterdiği anda belirli bir ses çıkararak köpekleri eğittiğini söyledi – “ve evet, bir muamele,” dedi. Köpekler negatif bir örnek kokladığında hiçbir şey olmaz ve bir sonrakine geçerler.

CORONAVİRUS OKULLARI BRİFİNGİ : Okula geri döndü – yoksa öyle mi?
Kaydol
Koku algılama konusunda uzmanlaşmış bir Fin kuruluşu olan Wise Nose, bu hafta dördü havaalanında çalışmaya başlayan 16 köpeği eğitmek için fakülte ile ortaklık kurdu. Altı kişi hala eğitimde ve diğerleri gürültülü bir ortamda çalışamadı.

Denemenin ilk aşamasını finanse eden bir hastaneler ve veteriner klinikleri ağı olan Evidensia’nın temsilcisi Virpi Perala, “Tüm köpekler koronavirüsü koklamak için eğitilebilir, ancak bunlar bireyler ve hepsi bir havaalanında çalışamaz” dedi.

Bu, koronavirüsün kokusu olduğu anlamına mı geliyor?
Araştırmacıların inandığı şey bu. Bayan Hielm-Bjorkman, köpeklerin virüsü kokladıklarında tam olarak neyi algıladıkları milyon dolarlık soru olduğunu söyledi.

“Köpeklerin bunu nasıl algıladıklarını biliyoruz – kokuyla – ama henüz ne tespit ettiklerine dair hiçbir fikrimiz yok,” dedi. “Bunu öğrenirsek, dünya çapında binlerce köpeği eğitebiliriz.”

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları , enfekte bir kişinin köpeklerin koklayabileceği bir kimyasal salgılayıp salgılamadığını araştırıyor. Ve Haziran ayında yayınlanan bir Fransız araştırması , enfekte bir kişinin ter kokusunun köpeklerin hissedebileceği şekilde farklı olduğuna dair “çok yüksek kanıtlar” buldu.

Bu bir şey olabilir mi?
Finlandiya’daki pilot program, bir havalimanında kullanılacak ilk programdır. Wise Nose’un genel müdürü Susanna Paavilainen, Kasım ayı sonuna kadar havaalanında 10 köpeği çalıştırmayı hedeflediğini söyledi ve Helsinki Üniversitesi’nden Bayan Hielm-Bjorkman, yıl sonuna kadar veri toplayacağını söyledi.

Bu tür programlar da yolda olabilir. Son aylarda İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan denemeler köpeklerin koronavirüsü nasıl tespit edebileceğini değerlendirdi.

Finlandiya’da araştırmacılar, pilot programların etkili olduğu kanıtlanırsa, köpeklerin huzurevlerinde sakinleri taramak için veya hastanelerde sağlık uzmanları için gereksiz karantinalardan kaçınmak için kullanılabileceğini söylüyorlar.

Ancak bu tür programları büyütmek zor olabilir: Köpeklerin eğitilmesi ve laboratuvarların dışında çalışabildiklerinde eğitmenleri tarafından desteklenmeleri gerekir.

Helsinki havaalanında Çarşamba günü iki köpek aynı anda çalışırken iki köpek dinlendi.

Bayan Hielm-Bjorkman, kaynakların mütevazı olduğunu kabul etti – en azından şimdilik. Program, köpeklerin bir günde ne kadar çalışabileceğini ve aynı hayvanların uyuşturucu gibi maddeleri tespit etmek için kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmeye çalışacak.

Evidensia ağından Bayan Perala, Finlandiya’nın okulları, alışveriş merkezlerini ve huzurevlerini örtmek için 700 ila 1.000 koronavirüs koklayan köpeğe ihtiyaç duyacağını, ancak daha geniş kapsam için daha eğitimli hayvanların ve eğitmenlerin gerekli olacağını söyledi.
“Yeterince köpeğimiz olsaydı ülkemizi açık tutabilirdik” dedi. (nytimes)
24 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Bu Keşfi Özgür İfade Olarak
2 Ay Önce Duyurmuştuk

http://ozgurifade.com.tr/kopeklerin-koronavirusun-kokusunu-aldiklari-kesfedildi/
Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |