Ana Sayfa Dünya, Gündem, Türkiye, Yazarlar 21.04.2020 114 Görüntüleme
KORONAVİRÜSÜN FAYDALARI!

KORONAVİRÜSÜN FAYDALARI!

Dünyayı alt üst eden 2 milyon insanın enfekte olduğu, 300 bin civarında insanın hayatını kaybettiği koronavirüs salgını etkisini ve yayılmasını her geçen gün arttırmaya devam ediyor.

Hiç kuşkusuz ki etkileri ile uzun yıllar derin izler ve travmalar bırakacak olan virüs salgını kendi kendine bu denli öldürücü bir yapıya erişmedi. Dış etkenlerin neler olduğunu anlamak için dünya da siyasi, ekonomik ve askeri hakimiyet mücadelesi içinde olan emperyalist burjuva devletlere bakmak gerekir.

İşin bu boyutunu bir kenara bırakarak bu salgının hiç mi olumlu tarafları olmadı, bunlara da bakmak gerek düşüncesindeyim. Mesela zararları tartışmasız olan koronavirüs salgınının toplum üzerinde de hiç olumlu bir yansıması oldu mu?

Bu salgından aslında görünen lakin  hangi bilinmeyen denklemi çözeceğiz!

KORONAVİRÜS SAYESİNDE ASLINDA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK!

Mesela; Devletleri yönetenlerin programlı olarak yıllardır futbol endüstrisine kanalize ettiği ve bu şekilde sorunlardan problemlerden uzak tutarak meşgul ettiği büyük bir insan kitlesi sorunları gördü, sosyal yaşamın artıları ve eksileri ile hasbıhal oldu. Dünyada yaşadığının (temennim) farkına vardı.

Mesela; yıllardır hastanelerde darp ettiğimiz, linç yaptığımız, vahşice saldırıp yaraladığımız kafasını kırıp gözünü patlattığımız sağlık sektöründe hizmet yürüten profesörlerin, doktorların, hemşirelerin sağlık emekçilerinin kıymetini ve önemini anladık, (umarım) kavradık…

Mesela; sokaklarımızı 24 saat temiz tutan mikroptan arındıran, sağlıklı temiz ve hijyen bir çevrede yaşamamız için gece gündüz çalışan temizlik işçilerinin varlığıyla müşerref olduk. Varlıklarının ne denli önemli olduğunu (dilerim) gördük…

Mesela; yönetenlerin canı istediğinde ve izin verdiği ölçüde birlikte ola bileceğimizi, birbirimize yardım ve dayanışma içinde ola bileceğimizi, bütün bir toplumun kaderinin hakim otoritenin iki dudağı arasında olduğunu (inşallah) anladık.

Mesela; asl olanın halk değil bir avuç burjuvanın zarar etmemesi, para kaybetmemesi olduğunu. Ekonomik kayıpların insan hayatının kayıplarından çok daha önemli olduğunu ve öncelikli olduğunu (umuyorum) öğrendik.

Mesela; 24 saat başkalarının kötü durumlarını tüm ulusal yayın yapan televizyonların ekranlarda gözümüze sokmalarının, gazetelerin sayfalarına taşımalarının kendi gerçeklerimizi örtbas etmek ve adeta VEREMLE korkutup SITMAYA razı etmek olduğunu (sanırım) çözdük.

Mesela; salgına karşı mücadelenin sözde, asl olanın siyasi öncelik olduğunu, tüm insani vicdani ve ahlaki değerlerin siyasi partilerin paçavralarına feda edile bileceğini, hizmet yarışı dediklerinin aslında üryan bir şekilde kendilerinin çıkar,menfaat ve rant mücadelesi olduğunu (idrak) çözdük.

Koronavirüsten çıkartacağımız çok dersler var; çıkartırsak ne ala, yok olmadı bu devran böyle sürüp gidecektir vesselam.

‘Hayat DÜZ Yazılarak Anlatılamadığında; DİK Yazmak Bir Alternatiftir’

21 Nisan 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:
Tema Tasarım |