Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 17 Mayıs 2020

KORONAVİRÜS’ÜN YENİ BİR BULGUSU KEŞKEFİLDİ

‘COVID ayak parmakları’, diğer olası nadir virüs bulgularını kızarır.Cilt doktorları birdenbire, e-postayla gönderilen resim veya video ziyaretiyle…

‘COVID ayak parmakları’, diğer olası nadir virüs bulgularını kızarır.
Cilt doktorları birdenbire, e-postayla gönderilen resim veya video ziyaretiyle olsun, bazı insanlar için COVID-19’un bir belirtisinin olağandışı bir noktada ortaya çıkabileceği endişesi arttıkça birçok ayak parmağına bakıyor.

Boston dermatoloğu Esther Freeman, cilt şikayetlerini pandemi ortaya çıktığında görmeyi bekledi – insanlar diğer virüslerden çok hastalandığında çeşitli döküntüler ortaya çıkar. Teletıp yoluyla son birkaç hafta boyunca tüm kariyerine göre daha fazla ayak parmakları izleyen Massachusetts Genel Hastanesi’nden Freeman, “Ama bunların ayak parmakları olacağını tahmin etmiyordum” dedi.

Bunlara “COVID ayak parmakları” deniyor, kırmızı, ağrılı ve bazen kaşıntılı gibi görünen ayak parmaklarında kaşıntılı şişlikler, doktorlar normalde soğuk havada uzun süre açık havada kalan insanların ayaklarında ve ellerinde görülen bir şey.

Amerikan Dermatoloji Akademisi ayak parmaklarımızı kontrol edin
Bu ayın başlarında, teletıp kontrolünün “COVID ayak parmakları” olup olmadığını merak eden ve acil bakım için başka bir nedeni olmayan insanlar için ilk adım olduğu konusunda tavsiyelerde bulundu. Doktorlar daha sonra hastanın evde izolasyonda kalması veya test edilmesine karar vermelidir.

En yaygın koronavirüs semptomları ateş, kuru öksürük ve nefes darlığıdır – ve bazı insanlar hiçbir zaman semptom yaşamamasına rağmen bulaşıcıdır. Ancak bu şaşırtıcı virüs yayılmaya devam ettikçe, koku kaybı, kusma ve ishal ve giderek artan şekilde çeşitli cilt problemleri gibi daha az yaygın semptomlar bildirilmektedir.

Bir raporda, dermatologlar bir İtalyan hastanesinde 88 COVID-19 hastasını değerlendirdi ve her 5 kişiden 1’inde, çoğunlukla gövdede kırmızı döküntüler olan bir çeşit deri semptomu bulundu. Bir diğerinde, İspanyol doktorlar, kovanlardan suçiçeği benzeri lezyonlara ve ayak şişliklerine kadar çeşitli cilt şikayetlerine sahip bir dizi 375 doğrulanmış virüs hastasını bildirdiler.

Sosyal medyada ve doktor sohbet gruplarında kızarık ayak parmakları ve döküntülerin resimleri “dermatologlar tarafından cilt işaretlerinin hızla tanınmasını sağlamıştır. Şu anda titiz bir bilimin zamanı geldi ”dedi. San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr.Kanade Shinkai, JAMA Dermatoloji dergisinin son günlerinde yazdı.

Boston’daki Freeman, doktorların muhtemelen virüs bağlantılı cilt semptomları vakalarını bildirmeleri için uluslararası bir COVID-19 kayıt defterini yönetiyor. Mart ayının sonundan bu yana 500 raporun yaklaşık yarısı ayaklarda chilblain benzeri lekeler olduğunu söyledi. Doktorların “pernio” dediği Chilblains, inflamatuar bir reaksiyondur. Koronavirüs ile enfekte hastalarda pernio benzeri reaksiyonlar ortaya çıktığında birçok gizemden biridir. Bazı insanlar için, fark ettikleri ilk veya tek semptomdur. Diğerleri ayak parmağı problemini aynı zamanda veya daha yaygın ve ciddi COVID-19 semptomları yaşadıktan birkaç hafta sonra görür.

Pediatrik dermatoloji sicilinin bir parçası olan Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Amy Paller’e göre hastaların gençliklerinde de ortaya çıkıyor. Teoriler arasında: Sadece soğuk algınlığı yerine bir enfeksiyon tarafından tetiklenen iltihap mı? Virüs, derideki kan damarlarının kaplamasını tahriş ediyor mu, yoksa belki de mikroskobik kan pıhtılarına neden oluyor mu?

“Halk sağlığı mesajı paniğe kapılmak değil,” dedi Freeman, gördüğü ayak parmaklarının çoğunun ciddi bir şekilde hastalanmadığını belirtti. Bulaşıcı mı? “Sadece ayak parmaklarına bakarak söyleyemeyiz,” dedi. Lupus gibi diğer tıbbi durumlar benzer noktalara neden olabilir – doktorların her hastanın genel sağlığını ve test veya diğer gerekli bakım için sonraki adımları tartışması için başka bir neden.

FOTOĞRAF
Northwestern Üniversitesi tarafından sağlanan 3 Nisan 2020 tarihli bu fotoğraf, gayri resmi olarak “COVID ayak parmakları” adı verilen durumun başlangıcında genç bir hastanın ayak parmaklarında renk değişikliği olduğunu göstermektedir. Ayak parmaklarındaki kırmızı, ağrılı ve bazen kaşıntılı şişlikler chilblains’e benziyor, doktorların normalde açık havada soğukta uzun süre geçiren insanların ayaklarında ve ellerinde gördüğü bir şey. (Dr. Amy Paller / Northwestern Üniversitesi’nin AP aracılığıyla izniyle)
17 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |