Ana Sayfa Gündem, Sağlık 29 Mayıs 2020

KUŞ BESLEYİCİLERİ İÇİN SOSYAL MESAFE UYARISI

KUŞ BESLEYİCİLERİ İÇİN SOSYAL MESAFE UYARISI Britanya’daki insanlar, yılda 300 milyon Pound maliyetle 60.000 ton kuş yemi…

KUŞ BESLEYİCİLERİ İÇİN SOSYAL MESAFE UYARISI

Britanya’daki insanlar, yılda 300 milyon Pound maliyetle 60.000 ton kuş yemi ile yılda 196 milyon kuş besliyor . Tüm bu bahçe besleyicileri, bahçe düzenleri, mavi baştankara da dahil olmak üzere düzinelerce kuş türü popülasyonunun , son 50 yılda sayıları % 26 oranında artmasına yardımcı oldu.

Ama hayırseverliğimiz kuşlara zarar verebilir mi? Almanya’da ölümcül pnömoni benzeri bir hastalık birkaç bin mavi memeyi etkilemektedir. Laboratuar testleri, salgından sorumlu organizmanın İngiliz mavi baştankara popülasyonlarında da iyi kurulmuş olan Suttonella ornithocola adlı bir bakteri olduğunu ve hastalığın vakalarının genellikle bahar döneminde zirve yaptığını doğruladı . Semptomlar iştahsızlık, nefes alma sorunları, odalanmamış tüyler ve insanlara yaklaşma istekliliğini içerirken, sağlıklı kuşlar bizden kaçınma eğilimindedir.

S. ornithocola ilk olarak 1990’larda mavi bir baştankara akciğerlerinden izole edildi ve o zamandan beri diğer baştankara türlerinde bulundu, ancak mavi baştankara en duyarlı gibi görünüyor. İngiltere’de ilkbahar boyunca, hastalığın tüm mavi baştankara ölümlerinin% 13’ünden sorumlu olduğu düşünülmektedir .

Kuşlar ve zoonotik hastalıklar
Bahçe kuşlarının , Batı Nil Virüsü, Salmonella ve Cryptococcus dahil olmak üzere diğer bulaşıcı virüsleri, bakterileri ve mantarları taşıdığı bilinmektedir . Bu mikroplar zoonotiktir, yani uygun koşullar verildiğinde hayvanlardan insanlara yayılabilirler. 2019’da Cryptococcus, mantarları güvercin dışkılarından soluduktan sonra Glasgow’daki on yaşındaki bir çocuğun ölümüyle bağlantılıydı .

Yerli mavi göğüsleri sadece İngiltere’de göç etmesine rağmen, söğüt ötleğeni ve ülkeye binlerce kilometre göç eden kırlangıç gibi başka bahçe kuşları da vardır . ABD’de Batı Nil Virüsü , İsveç’te Salmonella ve İtalya’da Pseudomonas gibi kuşlar ve insanlar arasında hastalıkların yayılmasına yardımcı olan bu yabani kuş göçlerinin kanıtları zaten var . Bu kuşların kısa mesafelerde uzun mesafelerde seyahat etme yeteneği, baskılanmış bir bağışıklık sistemi ile birlikte ağır fiziksel stres bulaşıcı hastalıkların hızla yayılmasına neden olabileceğinden daha fazla risk getirir.

S. ornithocola gibi enfeksiyonları tedavi etmek için mevcut ilaçlar olsa da, yabani kuşları etkili bir şekilde tedavi etmek mümkün değildir. Hayvanlara antibiyotik vermek, bir zamanlar hassas oldukları antibiyotiklere direnebilecek süper böcekler oluşturma riski taşıdığından, yarardan çok zarar verebilir. Sadece AB’de, süper böcekler her yıl 670.000 ölüme neden olmaktadır.

İngiltere’nin en büyük kuş koruma ve koruma yardım kuruluşları tarafından yürütülen bir izleme projesi olan Garden Wildlife Health , halkı civardaki kuşların iyi olmadığına dair işaretlere bakmaya teşvik ediyor, böylece uzmanlar vahşi yaşam hastalığı olaylarının ulusal bir veritabanını tutabiliyorlar. Dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında uyuşukluk vardır – kuşlar sessiz ve inaktif olduğunda veya yaklaşıldığında uçup gitmediklerinde – kabarık şişlikler, tüy ve deri lezyonlarının düzensiz kaybı (genellikle gaga çevresinde ve pençelerde görülür).

Bahçe besleyicileri ve su banyoları, birçok kişiyi yakın temasa soktukları için kuşlar için bulaşıcı hastalık noktaları olarak işlev görebilir. Kuş meraklılarının yapabileceği en iyi şey bu alanları temiz ve güvenli tutmaktır. Bu, hastalıklı kuşların yiyecek miktarını azaltarak dağılmasını teşvik etmeyi veya etkilenen birçok kuş aynı besleyiciyi ziyaret ediyorsa geçici olarak beslemeyi durdurmayı içerir. Başka bir deyişle, hastalıklı kuşları sosyal mesafeyi benimsemeye teşvik edin.

En iyi ipuçları:

Kuş besleyicilerini düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin. RSPB anlaşılacağı % 5 dezenfektan çözeltisi.

Besleyicileri temizlemek için ayrı mutfak eşyaları kullanın ve bunları eve getirmekten kaçının.

Akredite edilmiş kaynaklardan taze yiyecek alın.

Ilımlı bir şekilde besleyin, böylece besleyiciler birkaç günde bir boşaltılır.

Dışkı ve yiyeceklerin birikmesini önlemek için besleyicilerinizi ayda en az bir kez yeni bir yere taşıyın.

Su kaplarınız varsa (içme tekneleri ve su banyoları dahil), bunlar günlük olarak durulanmalıdır.

Mavi göğüsler de dahil olmak üzere herhangi bir hasta veya ölü kuş görürseniz, veterinere baş vurmalısınız.
29 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarlar:
Joana GC Rodrigues – Anglia Ruskin Üniversitesi, Biyomedikal Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi
Caray Walker – Anglia Ruskin Üniversitesi, Mikrobiyoloji Kıdemli Öğretim Görevlisi
Harisree Paramel Nair – Anglia Ruskin Üniversitesi Moleküler Mikrobiyoloji Doktor-Araştırmacı
Kaynak:swedennews.net

Google NewsTema Tasarım |