Ana Sayfa Gündem, Kültür 16 Aralık 2020

KUSKUS UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE GİRDİ

UNESCO, somut olmayan dünya mirası listesine kuskus eklediFas, Cezayir olarak dünya diplomasisi için çok önemli bir gün,…

UNESCO, somut olmayan dünya mirası listesine kuskus ekledi
Fas, Cezayir olarak dünya diplomasisi için çok önemli bir gün, BM kültür ajansının imrenilen listesine yemeğin eklenmesini kutluyor.

Ezeli rakipler Cezayir ve Fas, farklılıkları bir kenara bırakarak kuskusu resmen Birleşmiş Milletler dünyanın somut olmayan kültürel mirası listesine katarak kutladılar.

Tunus ve Moritanya’nın yanı sıra Kuzey Afrika komşuları, dünyanın en değerli kültürel uygulamalarını sergileyen Berberi yemeğini UNESCO listesine eklemek için Mart 2019’da dilekçe vermişti.

Ortak sunumları, “Her sosyal veya kültürel etkinlikte bulunan kuskus, hem sıradan hem de özeldir,” diye tartıştılar.
“Bir aile ortamında kullanım sıklığı nedeniyle sıradan ve yemeğin paylaşıldığı keyifli topluluk ortamlarında oynadığı birleştirici ve teşvik edici rol nedeniyle özel.”

Kuskus tek başına, ağız sulandıran çeşitli yemeklerde et veya balık, baharatlı güveç, nohut ve sebzelerle servis edilir. Faslı restoran sahibi Hicham Hazzoum, Çarşamba günü Paris merkezli BM kültür ajansının onurunu alkışlayan kuskus uzmanları arasındaydı.

“Sanırım bu yemeğe yüksek saygı duyan tek Arap ülkesiyiz” dedi. “Her Cuma yememek imkansız.
“Faslılar kuskusa deli oluyor ve çocuklar bile onu seviyor. Kuskus alevinin asla sönmeyeceğini gösteriyor. “

Bölgenin tamamında, kuskus – aynı zamanda Seksu, Kusksi ve Kseksu olarak da bilinir – pirinç veya erişte Asya mutfağında olduğu kadar temeldir ve yemek olmadan temel bir şeydir.

Arapça sözlükler 19. yüzyıldan beri “Kuskusi” yi belgeliyor, ancak çok daha eski olduğu biliniyor. Bölgesel kuskustan gurur, ülkelerin “kuskus üretimi ve tüketimiyle ilgili bilgi, teknik bilgi ve uygulamalara” ortak aday gösterilmesinde tam ifadesini buldu.

“Kırsal veya kentsel topluluklardan veya göçmen kökenli kadınlar ve erkekler, genç ve yaşlı, yerleşik ve göçebe, hepsi bu unsurla özdeşleşiyor,” diye fışkırdı.
“Kuskus ahlakı, toplum yaşamının ifadesidir.”

‘Harika birleştirici’
Kuskus, buğday veya arpadan, bazen de irmiğe öğütülmüş mısır, darı veya sorgumdan hazırlanır. Bu, elenen ve daha sonra ıslatılan ve tekrar tekrar buharda pişirilen peletler halinde yuvarlanır.

Makale, “Özellikle kadınlar, yemeğin hazırlanmasında ve tüketilmesinde ve ilgili sembolik değer sistemlerinin uygulanmasında ve korunmasında temel bir rol oynuyor” dedi.

Sadece teknikleri değil, aynı zamanda sürece eşlik eden “şarkılar, jestler, karakteristik sözlü ifadeler ve ritüel organizasyonu” da öğrenirler.

Cezayirli şef Rabah Ourrad kuskuslu yemeklerini yapmakla ilgili şunları söyledi: “Bunu aşçılık okulunda öğrenmedim. Yıllardır bu konuda uzman olan anneyi, kız kardeşleri ve tüm Kuzey Afrikalı kadınları gözlemliyoruz. “

Çoğunlukla kırılgan bir bölgede, ortak teklifin ortak kimlik duygusunu güçlendireceği umutları vardı. Dört yıl önce Cezayir’in kendi kuskus adaylığını planlayarak bölgesel rakibi Fas’ın öfkesini ateşledikten sonra, 2020 teklifi Mağripler arası bir girişimdi.

Ourrad ayrıca tutkuyla kuskusun bölgenin en büyük birleştiricisi olabileceğini savundu. Cezayir, Fas ve Tunus’un hepsinin kendine özgü tarzları var dedi, ancak “Hepimiz aynı insanlarız ve kuskus Mağribi, kuskus bizimdir.”

Faslı restoran müdürü Hazzoum da dahil olmak üzere, herkes duygusal kuskus diplomasisine tam anlamıyla katılmamıştı. AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Bunu diğer ülkelere saygımla söylüyorum, ancak Fas kuskusu en iyisidir.” (AFP,aljazeera)
17 Aralık 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |