Ana Sayfa Dünya, Gündem 17 Haziran 2020

KUZEY KORE GÜNEY SINIRINA ASKER SEVKIYATINA BAŞLADI

KUZEY KORE GÜNEY SINIRINA ASKER SEVKIYATINA BAŞLADIKuzey Kore Seul’ün kararlarını reddetti, birliklerini sınıra gönderecekNorth’un savaşçı mutabakat için…

KUZEY KORE GÜNEY SINIRINA ASKER SEVKIYATINA BAŞLADI
Kuzey Kore Seul’ün kararlarını reddetti, birliklerini sınıra gönderecek
North’un savaşçı mutabakat için büyük bir aksilik yaşıyor ve zaten durmakta olan nükleer müzakereleri daha da zorlaştırabilir.

Kuzey Kore Çarşamba günü yaptığı açıklamada, askerleri askerden arındırılmış sınır bölgelerine yeniden konuşlandıracak ve Güney Kore’nin gerginliği hafifletmek için özel elçiler gönderme ve 2018 uzlaşma çabalarını etkili bir şekilde sona erdirme teklifini reddedeceğini söyledi.

Devlet haber ajansı KCNA tarafından bildirilen hareketler, Pyongyang’ın barış anlaşmaları kapsamında Kaesong sınır kasabasında kurulan ortak irtibat bürosunu yok etmesinden ve Güney Kore cumhurbaşkanlığı ofisinden güçlü bir geri çekilmeden bir gün sonra geldi.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in Pazartesi günü ulusal güvenlik danışmanı Chung Eui-yong’u ve casus şef Suh Hoon’u özel elçi olarak Pyongyang’a göndermeyi teklif etti ve Pyongyang’ı diyaloga dönmeye çağırdı. Ancak KCNA’ya göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un kız kardeşi ve üst düzey bir parti yetkilisi Kim Yo Jong, “taktik ve uğursuz teklifi açıkça reddetti”.

Kim Moon’un teklifiyle alay etti ve onu krizi atlatmak ve “akıl almaz teklifler” önermek için elçileri kullanmakla suçladı. Diyerek şöyle devam etti: “Güney Kore makamlarının yetersizliği ve sorumsuzluğunun neden olduğu Kuzey ve Güney arasındaki mevcut krize çözüm mümkün değildir ve ancak uygun fiyat ödendiğinde feshedilebilir.”

Buna karşılık, Moon’un ofisi Güney’in artık Kuzey tarafından “mantıksız davranışı” kabul etmeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Blue House sözcüsü Yoon Do-han, Kim’in Ay’a yönelik eleştirisinin kaba ve anlamsız olduğunu ve “iki liderin güvenine temelden zarar verdiğini” söyledi.

Ekonomik kalkınma ile ilgili sınır ötesi barış anlaşmalarını geri alan yükseliş, Ay’ın Kuzey Kore ile daha uzun süreli mutabakat teklifine büyük bir engel olacak ve ABD liderliğindeki Pyongyang’ı nükleer ve füze programlarını terk etmeye ikna etme çabalarını daha da karmaşık hale getirecekti. .

Kim Yo Jong, Ay’ı başka bir KCNA açıklamasında sert bir şekilde eleştirerek, Kore arası bağları “ABD kuklasına” dönüştürdüğünü söyledi. Eski Güney Kore nükleer elçisi Chun Yung-woo, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Kims’in gözünde Moon’un yönetimi, ilişkilerini ilerletmek için ABD’nin baskısına meydan okuyacağına dair çok fazla yanlış umut verdi.”

Birlik hareketleri
Çarşamba günü ayrı bir KCNA raporunda, (Kuzey) Kore Halk Ordusu (KPA) Genelkurmay Başkanı sözcüsü, ülkenin iki Kore’nin daha önce ortak ekonomik projeler yürüttüğü sınırın yakınındaki Kumgang ve Kaesong Dağı’na asker göndereceğini söyledi. .

Ağır takviye edilmiş Demilitarized Zone (DMZ) ‘dan çekilen polis karakolları yeniden kurulacakken, batı deniz sınırına yakın, defektörlerin sık sık broşür gönderdiği topçu birimleri “birinci sınıf muharebe görevi seviyesine yükseltilmiş hazır olma uyarısı ile güçlendirilecek. “, sözcüsü dedi.

Güney Kore savunma bakanlığı askeri eylemin tehlikeleri konusunda uyardı.
“Bu hareketler Güney ve Kuzey Kore’nin Kore arası ilişkileri iyileştirmek ve Kore yarımadasında barışı korumak için gösterdiği çabaların önünü açtı” diyen Yonhap Genelkurmay Başkanı Ajans. “Eğer Kuzey gerçekten böyle bir hamle yaparsa, kesinlikle bunun bedelini ödeyecek.”

KPA Salı günü, 2018’de Kore arası bir askeri pakt altında askerden arındırılmış bölgelere tekrar girmek ve “ön cepheyi bir kaleye dönüştürmek” için bir “eylem planı” incelendiğini söyledi. Seul savunma bakanlığı, Kuzey Kore’yi, her iki tarafın da “tüm düşmanca eylemleri” durdurmayı kabul ettiği ve DMZ boyunca bir dizi yapıyı parçaladığı anlaşmaya uymaya çağırdı.

Pazartesi günü, Kore arası ilk zirvenin 20. yıldönümü kutlandı. Moon, Kuzey Kore-ABD ve Kore-arası ilişkilerin umulduğu gibi ilerlemediğine pişman oldu. Bu haftanın olayları büyük ölçüde Kore penninsula’sındaki detente yolunda kaydedilen ilerlemeyi büyük ölçüde sona erdirdi.

” İrtibat bürosu imha söylemek Kuzey Kore hükümeti için bir yol ‘biz dediğimizi yapın’ oldu ve patlama fotoğrafını göstererek propaganda çabaları güçlendirmek için aynı anda,” dedi Shin Beom-chul bir Seul’de bulunan Kuzey Kore analisti.

“Sanırım Kuzey Kore sert bir yaklaşım seçti, çünkü ABD’ye karşı sert bir tutum sergilemeyi seçerek, artık Güney Kore’den kazanılacak hiçbir şey olmadığına inanmaya başlamış olabilir … Kuzey Kore pent- Güney Kore’ye karşı memnuniyetsizliği artırdı. ” BBC
17 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |