Ana Sayfa Dünya, Gündem 27 Nisan 2020

LİBYA’DA HAFTER DEVLET BAŞKANLIĞINI İLAN ETTİ

Halife Hafter Devlet Başkanlığını İlan EttiLibya’nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan “Suheyrat…

Halife Hafter Devlet Başkanlığını İlan Etti
Libya’nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan “Suheyrat Anlaşması’nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini” açıkladı.

Hafter, yayınladığı görüntülü mesajında, daha önce yaptığı çağrı üzerine kendi kontrolündeki bölgelerde gerçekleştirilen sokak gösterilerine işaret ederek, “ülkenin başına geçmesi konusunda halkın kendisine verdiği yetkiyi kullandığını” belirtti.

BM himayesinde Libyalı aktörlerce imzalanan Suheyrat Anlaşması’nın “hükmünü yitirdiğini” paylaşan Hafter, liderliğini yaptığı Libya Ulusal Ordusu isimli grubun tüm ülkeyi kontrolü altına alacağını söyledi.

Fas’ın Suheyrat kentinde 2015 yılında gerçekleştirilen Libya konulu toplantıdan çıkan sonuçlar ve imzalanan anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmişti. Hafter’e bağlı birlikler, bir yıldan aşkın zamandır ülkenin başkenti Trablus’a girmeye ve bu kentte hakimiyeti sağlamaya çalışıyor.


DIŞ DESTEKLİ TRABLUS HÜKUMETİ HALKTAN DESTEK GÖRMÜYOR

Trablus, Türkiye’den aldığı sınırsız desteğin aynısını halktan alamıyor – Michel Cousins
Nisan ayı ortasında Trablus’un batasındaki birkaç kasabayı Libya Ulusal Ordusu’ndan (LNA) alma başarısı elde eden BM tarafından tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti’ni (GNA) destekleyen güçler bu kez dikkatlerini başkenti 60 km güneydoğusunda yer alan LNA’nın ana operasyon merkezlerinden Tarhuna’ya çevirdi.

18-19 Nisan tarihleri ​​arasında kenti ele geçirme girişimleri başarısız olmasına rağmen, bombardımanlar da dahil devam eden saldırılarda kentte ve komşu Garabulli yerleşim biriminden yaklaşık 3 bin sakin evlerinden kaçmak zorunda kaldı. Fakat başlangıçta pek çok cephede ilerleyen GNA güçleri daha sonra geri çekilmek zorunda kaldı.

Tarhuna’yı almak GNA için oldukça zor olabilir. Kasabada genel olarak yabancılara ve özellikle Trablus merkezli GNA’ya karşı derin bir düşmanlık ve 2011 devrimine karşı bir kızgınlık var.

Eski Libya ordusunda görev alan önemli sayıda yerlinin olduğu kasabada eski Kaddafi rejimine yönelik destek güçlü olmaya devam ediyor ve bundan dolayı da halkın Halife Hafter’e desteği çok güçlü.

Kasaba, GNA’ya karşı sıkı bir birliktelik sergiliyor ve giderek daha fazla kuşatma altına alınmasına rağmen, silah ve diğer askeri mühimmat mevcudiyeti iyi durumdadır. Özel olarak önde gelen GNA yetkilileri de Tarhuna’nın alınmasının kolay olmayacağını itiraf ediyor. Ancak en büyük fark GNA’nın Türkiye’den aldığı destektir.

Saldırı gücünün büyük çoğunluğunu oluşturan Misratalı birimler, 2016 yılında Sirte’deki İslam Devletine (IŞİD) karşı yürütülen kampanyadan önemli bir deneyime sahipler, ancak Türk askeri teknisyenleri, silah ve teçhizat temini ile en önemlisi şimdiki hava korumasını sağlamak için sınırsız sayıdaki dronlar olmasaydı GNA’nın herhangi bir saldırısı düşünülemezdi.

Ayrıca, raporlara göre Ankara GNA’ya yardım etmek için daha fazla ekipman ve savaşçı gönderiyor. LNA, Güney Trablus’ta, Tarhuna bölgesinde ve Misrata’nın güneyinde Abu Grein’deki diğer ana cephede Türkiye tarafından gönderilen dronları düşürmesine rağmen,çok başlı canavar gibi, LNA düşürdükçe Türkiye yenilerini gönderiyor.

Trablus’a yönelik saldırılar sırasında GNA’ya verilen bir avuç dronun aksine, şu anda bu destek sınırsız gibi görünüyor – Türk silah endüstrisinin gelişmesinin perde arkasındaki sebebi de Libya’daki çatışmalardır.

Geçtiğimiz hafta boyunca ve LNA’nın gücünü azaltma hamlesi çerçevesinde GNA, geçtiğimiz yıl boyunca ana cephe hatlarından biri olan Trablus’un güneyindeki banliyölerden biri olan Ain Zara’ya yönelik yeni saldırılar da başlattı.

GNA dronlarını durdurmak için, LNA Trablus’un Mitiga havaalanını aralıklarla bombaladı. Ancak dronların yanı sıra, karadan havaya füzelerle donatılmış Libya sahillerindeki Türk fırkateynleriyle GNA en azından şimdilik hava üstünlüğünü elinde bulunduruyor.

GNA’nın İçişleri Bakanı Fethi Başağa, daha önce Suriye’de görev yapan Rus paralı askerlerinin Güney Trablus’ta kimyasal silah kullanmaya başladıklarını söyledi ancak bu bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Bununla birlikte, koronavirüs salgını insanların yaşamları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip. Yavaş da olsa bu virüs yayılmaya devam ediyor. 25 Nisan’a kadar, ikisi ölüm olmak üzere 61 onaylanmış vaka vardı. Sayılarda beklenenden daha yavaş artış, doğu ve batı yönetimlerinin sokağa çıkma yasaklarını hafifletmesine sebep oldu. LNA’nın kontrolündeki bölgelerde 14:00 – 07:00 arası olan yasaklar 18:00 – 06:00 arasına çekildi.

24 saat sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve insanların alışverişe sadece yürüyerek gitmelerine izin verilen GNA bölgelerinde de bu yasaklar 28 Nisan’dan itibaren 18:00 – 06:00 saatleri arasında uygulanacak. GNA ayrıca Ras Cedir kapısını açarak Tunus’tan yiyecek ve diğer ihtiyaçların ithal edilmesine izin verdi.

Değişiklikler bazı yasakları hafifletebilir, ancak devam eden çatışmalar, salgın ve yasaklarla birleştiğinde, Libyalıların şimdiye kadar bildiği en zor ramazanlardan birini yaşamalarına sebep oluyor. ahval.me
27 Nisan 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |