Ana Sayfa Dünya, Gündem 11 Haziran 2020

LİBYA’DA TOPLU MEZAR BULUNDU, TÜRKİYE ANA AKIM MEDYA SUÇLUYU HEMEN BULDU

LİBYA’DA TOPLU MEZAR BULUNDU, TÜRKİYE ANA AKIM MEDYA SUÇLUYU HEMEN BULDULibya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi…

LİBYA’DA TOPLU MEZAR BULUNDU, TÜRKİYE ANA AKIM MEDYA SUÇLUYU HEMEN BULDU
Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Terhune kentini kontrol altına almasının ardından bölgede yapılan incelemelerde toplu cesetlere rastlandı. Cesetlerden birinin 12 yaşındaki bir çocuğa ait olduğu ve elinin kelepçelenmiş şekilde ölüme terk edildiği bildirildi.

Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Terhune kentini kontrol altına almasının ardından, bölgede incelemeler sürüyor. UMH birliklerinin bölgede gerçekleştirdiği incelemelerde, 12 yaşındaki bir çocuğa ait olduğu ve elinin kelepçelenmiş şekilde ölüme terk edildiği belirtildi.

İNFAZCILARIN HAFTER GÜÇLERİ OLDUĞUNU İDDİA ETTİLER
Türkiye ana akım medya baş aktörleri Tarhuna’da bulunan toplu mezarı okuyuculara duyuruken ”Yapılan incelemelerde cesetlerin bölgede yaşayan sivillere ait olduğu ve gayri meşru silahlı güçlerin lideri Hafter’e ait milisler tarafından infaz edildiği ifade edildi” şeklinde gerçeği ispatlanmamış bir yalanı aleni olarak halka gazetecilik maskesi ile aktardılar.
Son yıllarda Türkiye ana akım medya gurupları tarafından servis edilen yalanlar bir hayli fazla, bu konuda artık ‘Mızrak Çuvala Sığmıyor’ dense yeridir. Yarın bu cinayetlerin sorumlusu başka güçler çıkarsa halka ne cevap vereceksiniz, Dün dündür bu gün bu gündür diye örtbas mı edeceksiniz?

BÖLGEDE DAHA ÖNCE ÖSO VE IŞID TERÖR ÖRGÜTLERİ BULUNUYORDU
Hafter güçlerinin Tarhuna’da hakimiyeti eline almadan önce bölgede var olan Suriye’den bölgeye aktarılmış ÖSÖ ve IŞİD terör örgütlerince işlenip işlenmediğini nerden biliyorsunuz diye sormak gerekiyor. Bu tür cinayet ve infazları yıllardır Suriye’de işlediğine dünya kamuoyu tanıklık etmişti.
Tarhuna’da daha önce ÖSO ve IŞİD terör örgütleri faaliyet göstermişlerdi; Hafter güçlerinin bölgeyi ele geçirmesinden sonra bu terör örgütleri Trablus hükumetinin denetimi altında bulunan bölgelere çekilmişlerdi.

DÜN SU KUYUSUNDA 5 SİVİLİN CESEDİ BULUNMUŞTU
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, Terhune’nin batısındaki Sog Al-Khmies Emsihel kasabasındaki su kuyularına başlattığı incelemeler sırasında kuyunun içinde 5 cesede rastlamıştı.Libya Kayıpların Teşhisi ve Tespiti Genel Otoritesi ve Libya Kızılay’ı toplu mezarda bulunan sivillerin cesetlerini toplamak için çalışma başlattığı kaydedildi.

TRABLUS HÜKUMETİ ULUSLARARASI DENETÇİLERE VE İNCELEME KOMİSYONUNA ARAŞTIRMA İZNİ VERMELİDİR.
Trablus hükumeti veya onunla işbirliği içinde olan grupların açıklamalarına dayandırılarak başka bir ülkenin aktörlerine bu kadar kolay yaftacılık yapmak nasıl bir habercilik ve gazetecilik anlamak güç. Türkiye ana akım medya ve ajanslarını Gazetecilik ve televizyonculuk ile Hakim ve Savcılığı birbirine karıştırma huyundan derhal vaz geçmelidir. Evrensel değerlere önem veren ve basın yayın ilkelerine bağlı kuruluşların yapması gereken bir tek çağrı vardır, o da; ”BİRAN ÖNCE ULUSLARARASI BİR ARAŞTIRMA KOMİSYONU İLE SORUMLULARIN TESPİTİNİ” istemek ve talep etmektir.

Yakın zaman da Libya’nın katledilen lideri Muammer Kaddafi için de aynı tertiplerin yapıldığı hafızalarda yerini koruyor. Uluslararası emperyalist güç odakları ve onların taşeronlarının Kaddafi Libyası için ürettiği ve servis ettiği yalanlar bu gün Libyanın içinde bulunduğu durumun en önemli nedenlerinden biri olduğu aklı selim her insanın vakıf olduğu bir gerçekliktir.
‘Gazetecilik Bir Guruba Dahil Olmak Değil; Bir Duruşa Sahip Olmaktır’
11 Haziran 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |