Ana Sayfa Dünya, Gündem 24 Ağustos 2020

LİBYA’NIN BAŞKENTİNDE ‘SARRAJ İSTİFA’ PROTESTOLAR

Libya da Ulusal Mutabakat Hükumeti ve Başbakanı Sarraj’a yönelik protestolar ikinci gününde devam ediyor. Sarraj ve UMH…

Libya da Ulusal Mutabakat Hükumeti ve Başbakanı Sarraj’a yönelik protestolar ikinci gününde devam ediyor. Sarraj ve UMH hükumetinin istifasın isteyen göstericilere yer yer silahlı saldırılar yapıldığı bildiriliyor.

Trablus’ta gösteriler ve güvenlik güçleri Sarraj’ın gitmesini talep eden protestoculara ateş açtı. Şehitler Meydanı’nda güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalar yaşanıyor ve göstericiler Sarraj’ın istifası talep edyorlar.

Libya’daki Birleşmiş Milletler Misyonu, Libya’nın batısındaki Al-Asabaa şehrinde cinayetler, keyfi tutuklamalar ve zorla kapatmalarla ilgili raporlardan duyduğu endişeyi dile getiriyor.
Libya insan hakları örgütü: Trablus’ta barışçıl göstericilere ateş açılması sonucu meydana gelen yaralanmalardan endişe duyuyoruz.

Protestocular şimdi Trablus şehir merkezinde sokakları kapatıyor ve lastikleri yakıyor.
Libya’nın başkenti Trablus’taki protestocular UMH’nin devrilmesi çağrısında bulundu.
El Nawasi Tugayı, Trablus’taki Shatt Yolu’nda göstericileri taciz ediyor.
Tripoli’deki Shatt yolunda göstericileri dağıtmak için havada ateş açtığı bildirildi.
Başkent Trablus’taki göstericiler protestolar sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

Libya da Sarraj’ın Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ve silahlı güçleri GNA; Akp tarafından destekleniyor ve askeri destek veriliyor. Libya da diğer silahlı güç Hafter yönetiminde ki Libya Ulusal Ordusu (LNA) Sarraj hükumetine karşı silahlı mücadele yürütüyor.
24 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |