Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 7 Mayıs 2020

Logolar da Gitti Boşa: İNGİLTERE SAĞLIK MALZEMELERİNİ GERİ GÖNDERİYOR

Coronavirus PPE: ‘NHS için Türkiye’den gönderilen 400.000 önlüğün tamamı İngiltere standartlarına uymuyor. Sağlık departmanı KKD sevkiyatını iade…

Coronavirus PPE: ‘NHS için Türkiye’den gönderilen 400.000 önlüğün tamamı İngiltere standartlarına uymuyor.

Sağlık departmanı KKD sevkiyatını iade etti ”geri gönderilsin”
Geçen ay, sağlık çalışanları için kişisel koruyucu ekipman kıtlığı konusundaki korkunç uyarılar arasında, bakanlar NHS için “çok önemli” bir KKD sevkiyatı getiren bir RAF kargo uçağı filosuna Türkiye’den yakın bir zamanda ulaştıklarını duyurdu .

İki haftadan fazla bir süre sonra, sonunda gelen 400.000 koruyucu giysinin her birinin İngiltere standartlarına uymadığı tespit edildikten sonra su tutuldu. Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı Çarşamba akşamı eşyaların Heathrow havaalanı yakınlarında bir tesiste tutulduğunu doğruladı. Geri gönderilecekleri ve DHSC’nin geçmişte benzer durumlarda olduğu gibi geri ödeme talep ettiği anlaşılmaktadır.

18 Nisan’da topluluklar sekreteri Robert Jenrick tarafından yapılan sevkıyatın sendikalar ve meslek kuruluşları tarafından NHS personelinin KKD’siz çalışmayı reddedebileceği konusunda uyardığı bildirildi . Jenrick, günlük Downing Street basın brifingine sağlık çalışanlarının “bu sorunu düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yaptığımızdan emin olması” gerektiğini söyledi ve “ihtiyaçları ve hak ettikleri ekipmana sahip olacaklarını” söyledi.

Kaynaklar daha sonra Guardian’a DHSC’nin No 10’a Jenrick’in geri tepmesi durumunda sevkiyatı tanıtmasına izin vermemesini önerdiğini, ancak reddedildiğini söyledi. Ortaya çıkan gerekli boşluklar aranmamıştı. Konsinye söz verildiği gibi zamanında gelmediğinde , gecikme hastane liderlerini salgın sırasında ilk kez doğrudan hükümete saldırmaya teşvik etti.

Bakanlar, bunun yalnızca bir günlük bir gecikme olabileceğini düşündüklerini belirterek yanıt verdi. İki gün sonra, gönderinin ancak o zaman Türk gümrük kontrollerini temizlemeye başlamasıyla , sadece “önümüzdeki birkaç gün içinde” varış tahmini verebilirler. İlk uçak yükü önlükleri 22 Nisan’da geldi, ancak ertesi gün siparişin “10’undan daha az” olduğu bildirildi . Şimdi hepsinin iade edilmesi bekleniyor.

İlk olarak Telgraf tarafından bildirilen destan, vaat edilen sonuçları veremeyen bir dizi oldukça halka açık hükümet koronavirüs girişiminden biridir. Çok boğucu “ventilatör zorluğu” Rolls-Royce ve Dyson gibi şirketlerden makineleri üretmeye başlamasını istedi, ancak hiçbiri testin son aşamalarına ulaşmadı ve çoğunluğu gereksinimlere fazlalık göstermedi.

Çarşamba günü doğması sonrasında Ve bakanlar tamamlandı gönderilen ancak olmuştu testleri dahil ederek şişirilmiş bir çetelesini kullanarak, Nisan sonu için 100.000 günde hedef kümesi geçen kısaca rağmen, bu onların test stratejisi üzerinde sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor hükümet beri vardı dördüncü gün koşu için işaretin altına düştü .

Son birkaç gün içinde, bir İngiliz Tabipler Birliği araştırması, İngiltere’deki doktorların neredeyse yarısının kendi KKD’lerini sağladığını veya normal NHS kanalları aracılığıyla hiçbiri mevcut olmadığında bir bağışta bulunduğunu ortaya koydu .

Sağlık ve Sosyal Bakım Bölümü sözcüsü: “Bu, birçok ülkede KKD tedarik eden ve sadece İngiltere değil, dünya çapında kıtlıklara yol açan küresel bir salgın. “Gece ve gündüz KKD’yi uluslararası ve yurtiçinde tedarik etmek için çalışıyoruz ve kritik hatları tedarik etmek için kapsamlı bir KKD dağıtım ağı oluşturmak üzere NHS, endüstri ve silahlı kuvvetleri bir araya getiriyoruz.

“Tüm KKD teslimatları, ekipmanın cephe personelimizin ihtiyaç duyduğu güvenlik ve kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için kontrol edilir. Ekipman spesifikasyonlarımızı karşılamıyorsa veya kalite güvence süreçlerimizi geçmiyorsa, ön hatta dağıtılmaz. ” theguardian.com

ALMANYA’NIN DA İADE EDECEĞİ İDDİA EDİLİYOR…Bu durum akıllara hükumet bundan haberdar mıydı sorusunu getiriyor. Çünkü salgının başından beri maske satışını yasaklayan bir politika güden AKP iktidarı, dün ani bir kararla satışın önünü açtı. İadelerden haberdardı da iade edilecek malları iç piyasada nakde çevirmek için mi bu ani değişiklik yapıldı günün merak edilen sorusu oldu.

07 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |