Ana Sayfa Dünya, Gündem 8 Ağustos 2020

LÜBNAN’DA BÜYÜK PROTESTO, EYLEMCİLER MEYDANA DAR AĞACI KURDU

İnsanlar Beyrut’un merkezindeki Şehitler meydanında toplanmaya başladılar – bu hafta başlarında liman patlaması kurbanlarının intikam ve adalet…

İnsanlar Beyrut’un merkezindeki Şehitler meydanında toplanmaya başladılar – bu hafta başlarında liman patlaması kurbanlarının intikam ve adalet talebiyle protesto mitinginde; politikacıların idam edilmesini istiyorlar.

Lübnan polisi, Beyrut şehir merkezindeki parlamento binasının çevresine ulaşmaya çalışan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Polisin orantısız saldırısında yaralanan 14 yaralının hastanelere kaldırıldığı, 44 yaralının ise olay yerinde tedavi edildiği aktarıldı.

Lübnan’ın çeşitli bölgelerinden binlerce gösterici, protestolara katılmak için Beyrut şehir merkezine akın ediyor. Beyrut Şehitler Meydanı’nda büyük kalabalık toplandı. Meydan da sorumluların idamı için dar ağaçları kuruldu.

Polis alana gelmeye çalışanları plastik mermi ve gaz bombaları ile engellemeye çalışıyor. Beyrut şehir merkezi göz yaşartıcı gaz bulutuyla kaplandı. Beyrut şehir merkezinde bir protestocu plastik mermi ile gözünden vuruldu.

Parlemento binası başta olmak üzere resmi binalara giden yollar beton bariyerlerle kapatılmış durumda. Protestocular sorumluların yargılanmasını hükümetin istifasını talep ediyor.Protestocular, parlamento yakınlarındaki beton bir bariyeri yıkıp ve parlemento binasına ilerlemeye çalışıyor.

Şehitler meydanına gitmeleri polisin gaz ve plastik mermileri ile engelenen büyük bir kalabalık Nejmeh ve Al-Shuhada meydanlarında toplandı. Şehitler meydanına yürüyüş yapacaklarını ve polisin geri çekilmesini talep ediyorlar.
Beyrut valisinin kaçtığı iddia ediliyor.
08 Ağustos 2020 -Sa;19.00 / ÖZGÜR İFADE

GÜNCELLEME
Saat 22.00 İtibarı İle Beyrut Protestolarında Gelişmeler:
Beyrut şehir merkezindeki gösterilerin olduğu yerde silahlı saldırı duyuldu ve polisin gerçek mermilerin ateşlendiğini doğruladı ve bir askerin gerçek kurşunlarla vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Protestocular, Beyrut şehir merkezinde ki Dışişleri Bakanlığı ile ekonomi ve çevre bakanlıklarını bastı; ekonomi bakanlığına giren, ele geçirdikleri belge ve Başkan Michel Aoun’un fotoğrafını camlardan dışarı atarken, Bir göstericinin “faturaları yak, faturaları yırt” diye bağırdığı duyuldu. Şehitler Meydanı’nda ki ekonomi bakanlığı ateşe verildi.

Lübnan Başbakanı Diab yaptığı açıklamada: ”Limandaki patlamaya yolsuzluk neden oldu. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’ndan erken parlamento seçimleri ilan etmesini isteyeceğim” dedi.

Protestocular Bankacılık Derneği binasına girdiği ve binayı ateşe verdi. Enerji ve Su Bakanlığına da girildiği belirtildi. Ordunun alarma geçirildiği ve yüzlerce askerin Beyrut soaklarında gösterici avına çıktı. Şehitler Meydanın da bulunan göstericilere saldıran askerler kalabalığı Saifi bölgesine doğru dağıttı.

LÜBNAN ORDUSU GAZETECİLERİ HEDEF ALDI
Tabaris’te Gemmayze kavşağına doğru hücum eden Lübnan ordusu birlikleri, gazeteci Albin Szakola’yı kimliğini göstermesine rağmen sopalı ordu askerleri tarafından darp edildi. Muhabir Edmond Sassine’nin de askerler tarafından darp edilmesi nedeniyle yaralandı, Kızıl Haç üyeleri ona gerekli ilk yardımı sağladı.
Kameraman Aya Majzoub ”Ordu birdenbire çembere aldığı protestocuları dövmeye başladı. Çekim yaparken ordu beni dövdü ve telefonumu alıp kırdı; askerler hala diğer protestocuları dövüyor”
Çekim yapan timour azhari: ”Lübnan Ordusu, Beyrut’un çevre yolunda protestocuları acımasızca dövüyor. Filmi çekmeye çalışıyorum ve kafamdan bir darbe aldım, İyiyim. Askerler telefonumu almaya çalıştılar”

Google NewsTema Tasarım |