Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık 27 Mart 2020

Macaristan: ‘Salgında AB’de Değil Türkiye ve Özbekistan Yardım Etti’

Szijjarto, “Gerçek dost kötü zamanda belli oluyor” ÖZBEKİSTANHABER-Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yeni tip Corona virüs salgınıyla mücadele…


Szijjarto, “Gerçek dost kötü zamanda belli oluyor”
ÖZBEKİSTANHABER-Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yeni tip Corona virüs salgınıyla mücadele kapsamında Macaristan’a, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) ülkelerinden yardım geldiğini söyledi.

Salgınla mücadelede Avrupa Birliği’nin (AB) yetersiz kaldığına dikkati çeken Orban ”Biz AB üyeleriyiz. Biz güçlü bir AB istiyoruz ama AB’nin zayıflıklarının olduğunu görmemiz lazım. Bu zayıflıklar özellikle bu salgın döneminde net şekilde görüldü. Komşularımızla ve Vişegrad Grubu Ülkeleriyle görüşüyoruz ama şunu görmek gerekiyor ki yardım buralardan gelmiyor. Ama gözlemci üyesi olduğumuz Türk Konseyinden Macaristan’a yardım etmelerini istedik ve aldık” dedi.

DOST ZOR GÜNDE BELLİ OLUR
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede ülkesine yardım eden Türkiye ve Özbekistan’a teşekkür etti.Facebook hesabından açıklama yapan Bakan Szijjarto, Macaristan’ın koronavirüs ile mücadele kapsamında geçen günlerde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinden (Türk Keneşi-Türk Konseyi) yardım istediğini aktardı.

Bu kapsamda, Türkiye’nin maske yapımında kullanılacak 8 ton tekstilin Macaristan’a ihracatına izin verdiğini, Özbekistan’ın ise 150 bin maske yolladığını belirten Szijjarto, “Türk ve Özbek hükümetlerinin yardımı çok önemli ve müteşekkiriz. Gerçek dost kötü zamanda belli oluyor.” ifadesini kullandı. ozbekistanhaber
27 Mart 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |