Ana Sayfa Gündem, Türkiye 12 Eylül 2020

MAÇOĞLU ÇAĞRI YAPTI 100 GÖNÜLLÜ KOLLARI SIVADI

MAÇOĞLU ÇAĞRI YAPTI 100 GÖNÜLLÜ KOLLARI SIVADI‘Ve Ortaya Fatsa’nın Muhteşem Bir Fikirler SÖNMAZ Terzi Fikri Örneği Çıktı’Tunceli…

MAÇOĞLU ÇAĞRI YAPTI 100 GÖNÜLLÜ KOLLARI SIVADI
‘Ve Ortaya Fatsa’nın Muhteşem Bir Fikirler SÖNMAZ Terzi Fikri Örneği Çıktı’
Tunceli de sık sık trafik kazalarıyla gündeme gelen merkez Demiroluk virajında yol genişletme ve düzenleme çalışmalarında sona doğru gelindi.

Çalışmalar kapsamında parke döşeme çalışmalarının kolektif olarak yapılması amacıyla Belediye, gönüllü yurttaşlara çağrıda bulundu. Çağrı üzerine desteğe gelen yaklaşık 100 gönüllü, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Canan Ay Doğan ve Ümüt Kaya ile birlikte kilitli parke döşeme çalışmalarına destek verdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:
”Belediyemizden Kolektif Parke Taşı Döşeme Çalışması
Belediyemiz çalışmalarını halka yaymak, her bir bireyin belediye çalışmalarının bir öznesi olması adına ve fiili anlamda sokağa yansıyacak olan pratik faaliyetleri büyütmek ve bunları kazanımlara dönüştürmek için Demiroluk yolu kaldırımlarının parke taşı döşeme çalışması kolektif bir şekilde yaptı.

Belediyemizin çağrısıyla halkın destek sunduğu parke taşı döşeme çalışmasına Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan Yardımcılarımız Canan Ay Doğan ve Ümüt Kaya da katılım gösterdi.

Öncelikle yolun ilk kısmında yol yapısı ve asfalt kaplamanın bozulmaması ve genel olarak yolun zarar görmemesi için, önümüzdeki yıl planlanan doğalgaz hatlarının döşenmesi bu yıla alınarak yol boyunca doğalgaz hatlarının döşenmesi sağlanarak asfalt öncesi yağmur suyu geçişleri için ve dere kenarında yeşil alan olarak düzenlenecek kısımlara sulama suyu hatları çekildi. Bu çalışmaların yanında yaklaşık 570 metre uzunluğunda 9 metre genişliğinde asfalt serimi tamamlandı.

Bugün yapılan parke taşı çalışmasına değinen başkan Maçoğlu, bütçe ve imkanların olmamasının halka hizmeti engelleyemeyeceğini vurgulayarak, “Özellikle muhalif belediyelerin bütçe sıkıntısı olduğunu biliyorsunuz. Biz de bu bilinçle kolektif bir çalışmayı ön plana çıkarmak istiyoruz. Halkımız, dostlarımızdan oluşan 100 kişilik ekip uzun yıllardır sıkıntılı olan Demiroluk virajının parke işini yapıyoruz. Esas olan şudur; paramız bütçemiz olmasa da ihaleler yapamasak da biz halkımıza, emekçilerimize güveniyoruz. Zaman zaman böyle çalışmalar yapacağız. Bütçeleri beklersek bir iş yapamayacağız” dedi.

***

FİKRİ SÖNMEZ NAMI DİĞER ‘TERZİ FİKRİ’ KİMDİR?
Nam-ı diğer Terzi Fikri, 1938 yılında Ordu-Fatsa’nın Kabakdağı köyünde doğdu. Ailesinin ihtiyacı üzerine ilkokuldan sonra bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı.
Karadeniz bölgesindeki emekçilerin ve köylülerin içerisinde mücadele yürüttü. 1978-79’da “Fındıkta sömürüye son” mitinglerini örgütleyen isimlerden biri oldu.

1979 yılında belediye başkanı Nazmiye Komitoğlu’nun vefatı nedeniyle 14 Ekim 1979’da yapılan ara seçimde Sönmez; CHP, AP ve MSP’nin iki katı oy alarak bağımsız belediye başkanı seçildi. Seçildikten sonra Fatsa’yı özelliklerine göre 11 bölgeye ayırarak halk komitelerini oluşturdu ve iki ayda bir yapılan halk toplantılarıyla halkın belediye yönetimine katkıda bulunmasını sağladı. Bu komitelerin üyeleri bu toplantılarda belediye çalışmalarını denetler, gerekirse komite üyelerini görevlerinden alırlardı.

Komitelerde belediye faaliyetlerinden başka içki, kumar sorunları, kadına şiddet gibi diğer konular da ele alınmaya başlandı ve bu sorunların geriletilmesinde önemli mesafe kat edildi. Bu komitelerin gerçekleştirdiği önemli çalışmalardan biri de “Çamura Son” kampanyası idi. Bu ve benzeri projelerle bölge halkı belediye çalışmalarına ortak edildi ve halkta sosyal sorumluluk duygusu gelişti. Kampanyanın ardından bir de Fatsa Halk Şenliği düzenlendi. İlçe kısa bir süre içinde sosyalist solun simgesi olurken sağcı basın organları ve politikacılar tarafından da eleştirilere hedef oldu.

1980 Mayıs-Temmuz ayları arasında 50’nin üzerinde kişinin katledildiği Çorum Katliamı sırasında Başbakan Süleyman Demirel, tarafından “Çorum’u bırakın Fatsa’ya bakın” ifadeleriyle hedef gösterildi. Operasyon öncesi CHP, MSP, AP ilçe başkanlarının ortak basın açıklaması yaparak “Fatsa’da operasyon yapılacak bir şey yok. Huzur içindeyiz” sözleri yeterli olmadı.

Vali Reşat Akkaya’nın Ordu’ya atanmasıyla birlikte 11 Temmuz 1980’de başlatılan “Nokta operasyonu” ile gözaltına alındı. Hürriyet, operasyondan 2 gün önce “Fatsa’ya nokta operasyonu” başlığıyla harekatı duyurdu. TSK, ilçeye hücumbotlarla denizden baskın gerçekleştirdi. Harekata bir mekanize piyade taburu, üç jandarma komando birliği, il alay komutanlığı takviye birlikler, polis ve Vali Akkaya’nın kontrolündeki ülkücü militanlar katıldı.

11 Temmuz 1980’de ilçeye “nokta operasyonu” diye tabir edilen bu askeri operasyondan önce Fatsa AP, CHP ve MSP ilçe başkanlarının yaptıkları ““Fatsa’da operasyon yapılacak bir şey yok. Huzur içindeyiz, Fatsa’da ateş ile barut yok, böylesine huzurlu bir yerde olay çıkartmayı istemek niye?” açıklamaları bile operasyonu durdurmaya yetmedi. 11 Temmuz günü gözaltına alınan Fikri Sönmez, Hayatının geri kalanı cezaevi koşullarında, işkenceyle geçirdi ve 4 Mayıs 1985 günü cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Sönmez’in çalışmaları, bir sosyalist yerel yönetim deneyimi olarak görüldü ve yerli ve yabancı birçok araştırmaya da konu oldu.
‘SAYGIYLA ANIYORUZ’
12 Eylül 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |