Ana Sayfa Gündem, Magazin 18 Ekim 2020

MALTEPE’DE MİLYONLARCA LİRALIK KAMU ZARARI

‘Sadece 4 Hayalperest Proje ile 24 Ayar Altın Kıvamında Maltepe Halkının 24 Milyon Lirası Uçup Gitti’ Dört…

‘Sadece 4 Hayalperest Proje ile 24 Ayar Altın Kıvamında Maltepe Halkının 24 Milyon Lirası Uçup Gitti’


Dört Hurda Otobüsle Maltepelilerin 1 Milyon Lirasını Boşa Harcayan Belediye Başkanına Tepkiler Devam Ediyor.Maltepe belediyesi tarafından ‘Gezici Kütüphane’ yapmak amacıyla 4 yıl önce satın alınan çekme belgeli (Trafiğe Çıkamaz) 4 adet hurda otobüsün; iç donanım ve dış boya ve yenileme çalışmaları yapıldıktan sonra bir parkta çürümeye terk edilmişti.

4 yıl boyunca açık parkta kullanılamaz hale gelen bu 4 otobüs geçtiğimiz günlerde kamyonlara yüklenerek sessiz sedasız götürüldü. Bu faaliyetten kaynaklı Maltepe Belediye Başkanı bay Ali Kılıç’ın kamuyu yaklaşık 1 milyon lira zarara uğrattığını yazmıştık.


Okuyuculardan gelen yorumlar ve gazetemizi arayan Maltepeliler belediye başkanının Maltepe’ye yaptığı kamu zararlarının bununla sınırlı olmadığı eleştirilerine katıldığımızı ve zaman zaman bunları kamuoyuna aktardığımızı belirttik.

Okuyucuların duyarlılığına ve ilgisine teşekkür ederek Chp genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından zorla Maltepe’ye belediye başkanı yapılan Ali Kılıç’ın 6 yıllık başkanlığı döneminde Maltepe de yarattığı diğer kamu zararlarını kısa kısa tekrar hatırlama ve hatırlatma görevimizi okuyucularımızla paylaşıyoruz.

MALTEPELİLERİN VERGİLERİNİ VE MERKEZİ BÜTÇE GELİRLERİNİ HAR VURUP HARMAN SAVURDULAR:

– MEXPO ADINDA BİR HAYALPEREST PROJE
‘Mexpo İçin 5 yıl Televizyonlara ve Gazetelere Para Döktüler ‘Mexpo Projesi ile Maltepelilerin parasını adeta kara delik gibi yuttular. 18.03.2014 de başlatılan hayalperest macerada belediye bakanı bay Ali Kılıç yerelde bir konuda sıkıştığında ve seçimler arifesinde projeye ilişkin ilerlemeleri Maltepe halkına ve kamuoyuna Mexco hayalperest projesi servis etti sürekli.
YER hazırdı, PROJE tamamdı; ama bunu sadece kendi biliyordu, hiç bir Maltepeli ne yeri nede projeyi görmedi. 2016 da temelini atacaktı, 2017 de Yüzde 25’ini bitirecekti, 2018 de medarı iftihar Mexpo Fuarının kapılarını sadece Malteplilere değil dünyaya açacaktı. Bütün bunları onlarca ulusal yayın yapan televizyonda ve gazetede anlatarak 2019 seçimlerinde de hedeflediği belediye başkanlığı koltuğuna chp genel başkanı Kılıçdaroğlu sayesinde tekrar oturdu.
Mexpo Projesi mi!!!…O çoktan unutuldu gitti; geriye Maltepe halkının bu proje için harcanan rakamı bilinmeyen lakin yaklaşık 9 milyoncuk kadar bir KAMU ZARARI Maltepe halkının hesabına geçiverdi.

– SÜREYYAPAŞA CAM ATÖLYESİ
Maltepe belediyesi 10 Mart 2015 de Ali Kılıç, Tunceli Nazimiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker ile CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz’ın da hazır bulunduğu törende Süreyyapaşa Cam Atölyesi açılışını gerçekleştirildi.
180 metrekarelik alanda 4 makine ile üretim yapacak olan atölyede, 3 Eğitmenin görev yapacağı, Haftada 6 gün çalışma yapılacak, günde 10’ar kişilik gruplar halinde haftada 60 kişi çalışacak denilen Cam Atölyesi için bir açılış kesmemiş olacak ki…
Süreyyapaşa Cam atölyesi açılışının yapılmasından 1,5 yıl sonra 28 Ekim 2016 da Chp genel başkanına da şov yaptırmak merhalesinden olacak ki ”17 TESİSİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ” ile ikinci kez açılı töreni yapıldı.
Vaatlerle, popülist siyasetle plansız yatırımların bir örneği olması bakımından Maltepe de örnek gösterilecek batık projelerden biri oldu Cam atölyesi. Şaşalı ve şatafatlı açılış törenlerini çifter çifter yapan Maltepe belediyesi cam atölyesini 2 yıl sonunda sessiz sedasız kapatıverdi.
Süreyyapaşa cam atölyesinin kurulması ve içinin donatılması için satın alınan araç, gereç, makine, Ham madde, demirbaş eşya, elektronik cihazlar, bilgisayar, yazıcı teknolojisi kaç lira harcandı sorularına bay Ali Kılıç cevap vermese de yaklaşık 7 milyon liracık hatırı sayılır bir KAMU ZARARINI daha Maltepe halkının hanesine yazdırıverdiler.

– MATAŞ HALI ATÖLYESİ
‘Popülist Siyasetle Halı Atölyesi Açtılar; Hesap Vermeden Kapattılar’
Maltepe’de belediye şirketi MATAŞ’ın halı ve tekstil atölyesi 25 Aralık 2014 de açılışı yapıldı. Maltepe Belediyesi iştiraki olan MATAŞ’ın (Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik İnşaat San. Tic. A.Ş.) halı ve tekstil atölyesini Ali Kılıç, Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker, Meclis üyesi Hüseyin Bingöl, CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz, MATAŞ A.Ş. Genel Müdürü Metin Mehti Yalçın, Zümrütevler Mahallesi Muhtarı Serkan Aslan ile kurdele kesip törenle hizmete açtılar.
200 metrekarelik kapalı alanda 25 işçiyle üretim yapacaktı. Atölyede, 2 hocanın eş güdümünde, 8 usta, 8 stajyer yetiştirecek ve tamamen kadın emeğiyle üretim yapacak halı atölyesi bulunuyordu. Atölye, 7 adet makinayla 1 ustabaşının yönetiminde 6 kişiyle üretim yapacaktı.
BİR AÇILIŞ KESMEDİ KILIÇDAROĞLUNA 2. KEZ AÇILIŞ TÖRENİ YAPTIRDILAR
Mataş halı atölyesi açılışının yapılmasından 10 ay sonra 28 Ekim 2016 da Chp genel başkanının katıldığı şovla ”17 TESİSİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ” ile ikinci kez açılış şovu yaptırdı.Halı atölyesinin kurulması ve içinin donatılması için satın alınan araç gereç, makine, eşya, cihazlar, demirbaşlar, elektronik malzemeler, Kiralanan atölye binası olarak faaliyete geçirmek için kira, boya, bakım ve onarımı harcamalarında Maltepe halkının cam atölyesi kadar bir meblağın yani 6 milyon liracık gibi hatırı sayılır bir zararı daha Maltepe halkının hanesine KAMU ZARARI olarak yazdırıverdiler.

– İLÇENİN TEK CEMEVİNE ÇÖKME ÇABALARI
Maltepe Alevi toplumu 1992 yılından beri kendi imkanları ile 1993 de ANAP’lı belediye başkanının tahsis ettiği mülkiyeti belediyeye ait arsada Cem Evi yapmaya başladılar. Daha sonra göreve gelen AKP Belediye başkanı Fikri Köse’nin temel atma töreninde Alevilere destek verdiği Cemevi inşaatı CHP’li Mustafa Zengin’in göreve geldikten sonra da devam etti.
Kılıçdaroğlu tarafından zorla aday yapılan hemşehrisi Ali Kılıç 2014 de göreve geldiğinde 7 katı bitmiş ve çatısı konmuş Cemevini ‘YIKIP YENİDEN YAPACAĞIM’ saçma fikrine kapıldı. Alevi toplumu bu fikre şiddetle karşı çıktı; buna rağmen bay Ali Kılıç proje yarışması düzenledi. Bu yarışmada 10 projeye çeşitli miktarlarda para ödülü verdi; ağırlama ve konaklama masarafları ile Maltepenin yaklaşık 1 milyon lirasını harcadı. Zorbalıkla Alevilere dayatmaya çalıştığı yıkım projesini belediyede düzenlediği toplantıda Alevi toplumu protesto etti ve kabul etmedi; bay Ali Kılıç kurgusunda amacına ulaşamadı, Maltepelilerin 1 Milyon lirası da uçup gitti.
(NOT: 4 Kasım 2019 da Maltepe Cem Evi Yönetimi CHP genel merkezinizde Kılıçdaroğlu’na Ali Kılıç’ın Cem Evine çökme tezgahlarını tüm belgeleriyle aktardı. Bay Kılıçdaroğlu bu konuda kılını bile kıpırdatmadı. Chp’li belediye başkanı bay Ali Kılıç’ın Cemevine çökme çabaları etrafına topladığı eski Maltepe chp ilçe başkanı, avrupadan getirdiği hemşehrileri ve Alevi kurumlarında bazı kovulanları bir araya toplayıp kurdurduğu vakıfla Cemevine çökme faaliyetlerine devam ediyor.)

Altı yıldır 10’larca Vaat; Mexpo, Raylı Sistem, Güneş Enerjisi, Spor Kulüplerine Araç, Spotçular Çarşısı, Halı Atölyesi, Cam Atölyesi, Çin Parkı, Kadınlara Matbaa, Kadınlara Halk Kart, otopark, Teleferik, Maltepe Merkezde Tünel, Gezici Kütüphane, Başıbüyük Yaşam Kültür Merkezi, Yaşam Vadisi, Çocuk Köyü vs. vs. vs…

Maltepe halkının vergilerinin ve merkezi bütçeden gelirlerinin har vurulup harman savrulması bunlarla da sınırlı değil; bazı yandaş belediyelere Maltepe halkının paralarının nasıl akıtıldığını da başka bir güncel konuda değineceğiz.
NOT: Bu projelere ilişkin 6 yıldır yapılan harcamalara ilişkin ‘Hesap Veren, Şeffaf, Demokratik Sosyal Belediyecilik, Derman Belediyecilik iddiaları ile halktan oy toplayıp koltukları ele geçiren muhterem Kaılçdaroğlu örgütü partisi (KÖP) belediyesinden tüm resmi yollar denenmesine rağmen bilgi alınamadığı için yaklaşık tahmini olarak yer verilmiştir. Bu rakamların biraz aşağısı da biraz yukarısı da mümkündür)
18 Ekim 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |